Fotó: Gergely Imre
Még egy hónap után sem tisztázódott teljesen Nagy Zoltán polgármester számára az önkormányzat gazdasági helyzete, még zajlik a problémák feltérképezése, de már eredményekről is be tud számolni a Székelyhonnak adott interjúban.
2024. november 23., 18:442024. november 23., 18:44
– Eltelt egy hónap a beiktatása óta, mit tapasztalt, milyen volt ez az első időszak?
– Sűrű, kihívásokkal teli, de ugyanakkor már eredményekkel is megtűzdelt időszak. Részben a nagyon sürgős feladatok megoldása zajlik, de
Mindezt úgy, hogy szembesültem azzal, hogy egy szétesett közösséget kell újra összekovácsolni, de ugyanakkor azzal is, hogy a közösségen belül nagyon sok értékes ember van, akikkel lehet dolgozni. Ugyanez van a fejlesztések terén is: sok a folyamatban levő projekt – ami egyébként pozitívum tud lenni –, de nagyon sok olyan probléma derül ki ezekről, ami igencsak próbára tesz engem és a városháza csapatát. És a költségvetést is.
Jelenleg, egy hónap után még körülbelül 70 százalékban látom át ezt a problémahalmazt. Amint a végére járunk és lesz egy tiszta kép előttem, akkor egyetlen alkalmat rászánok arra, hogy összefoglaljam, hogy mit kaptam, honnan indulunk. Úgy gondolom, a lakosságnak joga van tudni, hogy mi a reális helyzet, és hogy tisztán, nyíltan kommunikáljunk. Persze, amikor ez megtörténik, úgy kell ezeket bemutassuk, hogy már azt is elmondhassuk, hogy hogyan szeretnénk mindezt megoldani a képviselő-testülettel közösen. Hogy hogyan és hová szeretnénk eljutni.
– Konkrétabban mik azok a legsürgősebb feladatok, amelyekre utalt?
– Első lépésként a városháza működését kell biztosítsuk, vagyis azt, hogy ne álljon meg a hivatal. Az elején az volt a kérdés, hogy éppen hány napig vannak lezárva a polgármesteri hivatal számlái, hány napig kell várni, míg fizetni tudunk.
Amikor bejöttem a hivatalba, a könyvelőségen egyetlen ember dolgozott, és annak sem volt könyvelői végzettsége. Mindenki más vagy elment a könyvelőségről a korábbi időszakban, vagy betegszabadságon volt, mert olyan is volt, hogy egy alkalmazott idegösszeomlást kapott a nyár folyamán. Főépítésszel sem rendelkeztünk. A műszaki igazgató úgyszintén egészen most hétfőig betegállományban volt. A pénzügyi osztályról is hiányzott a vezető.
Először a könyvelési osztályt kellett megerősítsük, ami még mindig nem teljes, de sikerült elérni addig, hogy a júliusi számlákat fizetjük. De még mindig van egy olyan számlaállomány, amelynek a kifizetését meg kell oldani. Amúgy sem elég az a pénz, ami a kasszában van, de amire lenne, azt sem könnyű rendezni.
Fotó: Keresztes Zoltán
– Ezeket a problémákat már hallani lehetett azelőtt is, hogy önt beiktatták polgármesteri tisztségbe, így ön is tudott róluk. Érték ezen felül is olyan meglepetések, amire nem számított?
– Számomra az egyik nagy meglepetés, hogy egy hivatali munkaközösség mennyire szét tud esni. A klikkesedés, az egymás jelentgetése, a „papírral való takarózás”, az egymás közti megfelelő kommunikáció hiánya ijesztő mértéket vett fel. De hála Istennek, úgy látom, hogy a közösség is jó irányba alakul. A korábbi állapotból következtek olyan helyzetek is, hogy egy év eleji 400 lejes számlát, (egy szakhatósági jóváhagyás árát) nem fizettek ki. Ennek következménye, hogy a bölcsődeépítés nem tudott elindulni.
És a legkeményebb meglepetés az volt, amikor a minisztérium felszólított arra, hogy 4 millió lejt, amit 2023-ban a tömbházak felújítására folyósítottak, utaljunk vissza, mert az elköltött pénz felhasználása nem volt megfelelően „lepapírozva”. A pénz már nincs meg, de erre is megoldást kell találjunk.
Fotó: Nagy Zoltán Facebook oldala
– Mandátumváltáskor rendszerint előfordul, hogy az új vezető leállít valamilyen folyamatot, akár beruházást, amit elődje indított el. Volt ilyen most is?
– Igen, volt. A kőkeresztnél indított körforgalom-építést én állíttattam le, és vállalom ennek a felelősségét is. Ugyanis,
Egy körforgalom célja, hogy a forgalom folyamatosságát segítse, és nem az, ami következett volna, azaz, hogy letiltottuk volna a Tűzoltó utcából való kijárását az ott lakóknak és cégeknek. A beruházást leállítottuk, újratervezést kértem. A tervről nem mondtunk le, oda körforgalmat akarunk csinálni, csak azt úgy kell megépíteni, hogy a probléma megoldására valós választ adjunk.
– És mi történik azokkal a projektekkel, amelyek még az ön korábbi mandátumában voltak eltervezve, de négy év alatt nem volt előrelépés?
– Most vesszük elő a fiókból a várost elkerülő út kérdését például. Ebben annyi történt, hogy a korábbi előkészületek után 2021-ben egy megállapodás született a fejlesztési minisztériummal, amikor a kormány ilyen utak finanszírozására különített el pénzeket. Utána viszont semmit nem lépett Gyergyószentmiklós. Eközben Sepsiszentgyörgyön be is fejezték az építkezést.
Így az átmenő forgalom Szárhegy után válik ki a mostani országútból, és a vasúton túl halad, majd pedig Tekerőpatak előtt tér vissza. A minisztérium három éve várja a várostól, hogy tegye meg a lépéseket ennek a megvalósítása érdekében. Most következnek ezek a lépések. Elfekvő projekt például még (igaz ez nem az én mandátumomban indult, hanem a Covid utáni Anghel Saligny országos program része volt, amikor minden önkormányzat hasonló támogatásban részesült) annak a tíz utcának a korszerűsítése, amire 2022-ben kapott finanszírozást Gyergyószentmiklós. Két év alatt nem történt meg a szerződéskötés sem a minisztériummal. Ennek az a veszélye, hogy ha nem szerződünk le időben, akkor ez a pénz el is veszhet. Tehát a tervkészítővel is úgy kell haladjunk, hogy tavasszal az első utcákban elindulhasson a kivitelezés. Ditró ez idő alatt 24 utcáját aszfaltozta le…
Fotó: Pinti Attila
– Jelenleg azonban, ha nem is ekkora mértékű, de hatékony munkálatok zajlanak. Gondolok itt a Halász-Békény-Dózsa György utcák találkozásainál az aszfaltozásra. Ez is megkésett és leállt munkálat volt.
– Párbeszéd útján tisztázni tudtuk a nézeteltéréseket, amelyek korábban akadályozták a munka befejezését. Ennek eredménye, hogy a napokban végre befejeződik ez a beruházás. A csatornázás kivitelezőjével közösen meg tudtuk találni a megoldást arra is (miközben erre egyetlen lej sincs jelenleg a városkasszában), hogy a Gyilkostó úton a csatornázás nyomvonalát helyre tudjuk állítani. Közelebbről pedig hasonló átásott utakon, így a kőkeresztnél is például megtörténik az útburkolat visszaaszfaltozása is. A főtéren pedig három nap alatt elkészült az új járda a városháza előtti oldalon.
– Független jelöltként nyert választást, de a kampányában kihangsúlyozta, hogy nem egyedül szeretne dolgozni, hanem szorosan együttműködve más politikai szereplőkkel, intézményekkel, civil szervezetekkel. Miként működött ez az első hónapban?
– A politikai szereplők mindegyikével, voltak személyes egyeztetéseink a gyergyói ügyekről minisztériumi szinteken és a központi régió igazgatójával is tárgyaltunk. Itt Barti Tihamért, az RMDSZ Gyergyói Területi Szervezetének elnökét és Bende Sándor parlamenti képviselőt emelném ki. A politikai támogatásnak, pozitív hozzáállásnak köszönhető, hogy sikerült olyan határidők esetében halasztást kérni, amelyekkel – mire engem beiktattak – kifutottunk volna az időből.
Egyelőre a hivatali napi ügyintézés, a sürgős problémák oldása, az új projektek előkészítése veszi fel minden időmet és energiámat, de a civil szervezetekkel is elkezdődtek egyeztetéseink, akik szintén várják, hogy mikor tudnak bekapcsolódni a közös városépítésbe. Most még a „tűzoltásnál” tartunk.
Fotó: Pinti Attila
Tizenegy Hargita megyei település közel négyezer lakójának háztartásában még mindig szünetel az áramszolgáltatás, miután a heves havazás és az erős szél megrongálta az elektromos hálózatot.
Gyergyóalfalu község történetének legnagyobb összegű infrastrukturális fejlesztése kezdődik el. Aláírták azt a kivitelezési szerződést, amelynek részeként 47 millió lej értékű ivóvíz- és csatornahálózat-fejlesztést valósítanak meg.
Az időjárás függvényében Marosvásárhelyen a Tudor lakótelepen metszik a fákat a virágkertészet szakemberei. Míg előző években tanulmányozni lehetett, hogy hol vágják ki a fákat, idén erre nincs lehetőség.
A szél felerősödésére és hóviharokra figyelmeztető előrejelzést bocsátott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat huszonhárom megyére.
Szombaton reggel hét órakor véget ért az államelnök-választás első fordulójának kampányidőszaka.
Egy marosvásárhelyi családi otthonból eltávozott kiskorú lány eltűnéséről értesítették a Maros megyei rendőrséget.
A rendőrség közlekedési információs központjának (Infotrafic) tájékoztatása szerint szombaton reggel havazott és részlegesen hó borított több útszakaszt.
A szélsőséges időjárási jelenségek miatt bekövetkező áramszünet okán leállt a marosbisztrai vízmű, az ivóvízellátás több helységben szünetel. A borszéki Fontana Gyógyfürdő sem nyit ma, hasonló okok miatt.
Tűz ütött ki szombaton hajnalban egy székelyudvarhelyi tömbházban, tíz lakót evakuáltak.
szóljon hozzá!