Nincsenek ott. A megyeháza bejáratától közel négy éve eltűntek a kifogásolt zászlók
Fotó: Gábos Albin
Eredménytelenül próbálja elérni Borboly Csaba megbírságolását a Méltóságért Európában Polgári Egyesület (ADEC) arra hivatkozva, hogy a Hargita megyei önkormányzat elnöke nem hajtotta végre maradéktalanul a székely zászló megyeházáról történő eltávolítására vonatkozó bírósági végzést.
2019. december 10., 11:202019. december 10., 11:20
Idén már született egy jogerős bírósági ítélet arról, hogy Borboly Csaba Hargita megyei tanácselnöknek nem kell kifizetnie a Dan Tanasă vezette egyesület által kért pénzbírságot. Miután ezt a keresetlevelet az ADEC gyakorlatilag változtatás nélkül újra benyújtotta a Hargita Megyei Törvényszékre, azt kifogásolva, hogy Borboly nem hajtotta végre teljesen a 2016-ban hozott, a székely zászlóval megegyező megyezászló eltávolítására vonatkozó jogerős bírósági végzést, hasonló eredmény született.
A keresetlevél szerint az alperes nem távolította el a székely zászlót a megyei önkormányzat gyűlésterméből és a megyeháza bejáratától, erről fotókat is mellékeltek. Az ADEC azt kérte a bíróságtól, hogy rendeljen el kényszervégrehajtást az ügyben, valamint a vonatkozó, 2004-ből származó 554-es törvény értelmében
A Hargita megyei önkormányzat sajtószolgálata korábban azt közölte, az egyesület által a megyeházán látni vélt lobogó az állandó jellegű történelmi zászlókiállítás része lehet, ahol valóban jelen van a székely zászló.
A Hargita Megyei Törvényszék december 6-án ismét úgy döntött, hogy az egyesület keresetét elutasítja. Az ítélet nem jogerős, a Marosvásárhelyi Ítélőtáblánál megfellebbezhető. A korábbi, 2016 októberéből származó jogerős bírósági végzésnek megfelelően 2017 első napjaiban a megyeháza bejáratától, az épület tetejéről és a nagy gyűlésteremből levették a kék-arany színű lobogókat, és átadták megőrzésre a történelmi egyházak képviselőinek. A márványteremben, ahol a megyei tanács üléseit tartják, akkor helyén maradt a megyezászló, mivel ez a helyiség nem volt nevesítve a bírósági végzésben.
Hiába nyerték meg a csíkszeredai lakók a fejlesztési ötleteikre az önkormányzat részvételi költségvetéséből a finanszírozást, mert sok esetben azok még nem valósulhattak meg. Többnyire a bürokrácia és a felmerülő többletköltségek miatt maradtak el.
Hétfőtől kezdődően lezárják a forgalmat a Transzalpina magashegyi úton.
A Coradia Stream elektromos meghajtású vonatszerelvény, az első vonat, amit a román állam az utóbbi 20 évben vásárolt, megkezdte tesztútjait Bukarest és Brassó között, és a tervek szerint november 20-ától utasokat is szállítani fog ugyanezen az útvonalon.
A mentősök és tűzoltók erőfeszítései ellenére sem élte túl az áldozat a Maros megyei Nyomáton vasárnap délután történt traktorbalesetet, már a helyszínen életét vesztette.
Idén októberben 4.706.791 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, 28.077-tel kevesebbet, mint egy hónappal korábban; az átlagnyugdíj 2735 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) vasárnap közzétett adataiból.
Románia csapata is részt vett azon a nemzetközi mentőversenyen Portugáliában, amely a világ húsz országának rohammentőcsapatait hozza össze 1999 óta. A hazai csapat első helyen végzett a Trauma Complex kategóriában.
Az elmúlt 24 órában 693 gépkocsivezetői jogosítványt vont be a rendőrség, 327-et gyorshajtás, 58-at alkohol, 13-at kábítószer befolyása alatt történő vezetés miatt – tájékoztatott vasárnap a Román Rendőrség.
Kétnapos keresés után holtan találtak rá a csíkszeredai Sándor Péter Katalinra – tájékoztatott a Hargita megyei rendőrség vasárnap délután.
Kihirdették a Marosvásárhelyen megszervezett, 32. Alter-Native Nemzetközi Rövidfilm Fesztivál díjazottjait. A 20 ezer lej értékű fődíjat idén a lengyel Michał Toczek: Egy kiégett házasság című rövidfilmje kapta.
Az idei év első kilenc hónapjában 59.056 vállalkozást töröltek a cégjegyzékből Romániában, 23,41 százalékkal többet, mint 2023 azonos időszakában – derül ki az országos cégbíróság (ONRC) vasárnap közölt adataiból.
2 hozzászólás