Fotó: Haáz Vince
A havazás, a téli hideg miatt több dolga van ilyenkor a Milvus Madárvédő Egyesületnek, nemcsak azért, mert madarakat etetnek, és népszerűsítik is a madáretetést, hanem azért, mert a madárkórházba ilyenkor több állat kerül.
2014. január 30., 19:132014. január 30., 19:13
2014. január 30., 19:382014. január 30., 19:38
„A hideg miatt legyengülnek, a hótakaró alatt pedig élelmet is nehezebben találnak a madarak, éppen ezért többet hoznak hozzánk is. Ezért befolyásolja munkánkat a tél” – mondja a Milvus Madárvédő Egyesület munkatársa, Aczél Fridrich Zsuzsanna.
Madárkórházból a röptetőbe
Jelenleg hét madár van a Milvus egyesület Liliom utcában működő rehabilitációs központjában, kettő pedig a szentsimoni röptetőben. A Liliom utcában azok vannak, amelyek most kerültek oda, és orvosi ellátásra van szükségük, az igazi rehabilitációs folyamat Szentsimonban zajlik. „A szentsimoni központban 4 méter magas és 10 méter hosszú röpdéink vannak, oda már azok a madarak kerülnek, amelyeket úgymond visszavadítunk a természetbe. Felépült a madár, gyakorolhatja a repülést, s nem szokik hozzá az emberhez sem” – magyarázza a madárröptető lényegét Aczél Fridrich Zsuzsanna. Hozzáteszi, úgy tudja, az országban egyedüli a Milvus rehabilitációs központja, s egyre többen tudnak róla, így Konstancáról, Bukarestből is visznek be hozzájuk sérült madarat. „Már csak azért is egyedülálló a tevékenységünk, mert együtt dolgozunk egy szakértő állatorvossal, Borka Leventével. Sokszor szembesülünk más városokban azzal, hogy nem tudják kezelni a madarakat, mert Romániában az állatorvosok a háziállatokra vannak specializálódva” – magyarázza a szakember.
A sós tilos
A Milvus egyesület másik nagy feladata télen a madáretetés, illetve annak népszerűsítése. Amellett, hogy a Liliom utcai székhelyükön etetőt építettek, s ott segítik nap mint nap a madarak táplálkozását, iskolákban és óvodákban is tartanak előadásokat a madáretetésről. „Sok embernek téves információi vannak az etetésről, mi megpróbáljuk a gyerekeket felvilágosítani,s reméljük ők is továbbadják” – mondja Aczél Fridrich Zsuzsanna.
A madáretetésnek ugyanis komoly szabályai vannak, nem szabad például sós szalonnával, vagy sós magvakkal etetni a madarakat, ugyanis szomjasak lesznek tőle, és el is pusztulhatnak. Ha azonban csak sós, fűszeres szalonnánk van otthon, kifőzhetjük lobogó vízben, s utána már bátran odaadhatjuk, hogy csipegessék a madarak. A legolcsóbb és legideálisabb a napraforgómag – persze a sótlan –, azt minden madár szereti, sokba sem kerül. De ha van rá lehetőségünk, készíthetünk cinkegolyót is: zsírral összegyúrunk magot, dióbelet, azt nagyon szeretik a cinkék, de ha avas diónk van otthon, azt is megtörhetjük, s odaadhatjuk a madaraknak, valamint a rothadt almát is szeretik a rigók. A tiltólistára kerül a kenyérbél is, az ugyanis az élesztő miatt kidagad a madár beleiben. „Sokan látják, hogy az utcán eszi a galamb a kenyeret,s ezért adják a többi madárnak is, de hosszú távon káros, betegséghez és pusztuláshoz vezet” – hívja fel a figyelmet a szakember.
Hóolvadásig etessünk!
A madáretető megoldása sem túl bonyolult, aki nem akar, lécekből fabrikálni etetőt, az például használhat műanyag flakont az etető elkészítésére, de a hálós narancsból maradt háló is alkalmas erre: ha zsírt összegyúrunk magvakkal, majd beletesszük a hálóba, s azt kiakasztjuk, tökéletes madártetőt kapunk. A madár ugyanis rá tud szállni, s csipegetni a hálóban lévő zsíros magvakat.
A szakembertől megtudtuk: a téli madáretetést a hóolvadás után abba kell hagyni. „Egyrészt azért, mert kell hagyni a természet rendjét, hogy a szülő etesse a fiókát, ahogy szokta, de az is probléma, hogy ha megszokták, hogy magokat esznek, s azzal táplálják a fiókákat, mert azoknak kilyukaszthatja a begyét a mag” – mondta a Milvus munkatársa.
Borzalmas részletek derültek ki a Mezőméhesen történt gyilkosság ügyében: a rendőrség által körözött Emil Gânj nemcsak egy korábbi gyilkosságért ült már, hanem 2008-ban egy kiskorúval elkövetett szexuális bűncselekmény miatt is elítélték.
Ezer autó parkol egy átlagos nyári hétvégén a marosvásárhelyi Somostetőn, néha egymás hegyén-hátán. Eddig ingyenes volt az állomásozás, most egy részen fizetni kell. Autóbuszjárat is van, de nem mindenki elégedett a programmal.
Tűz ütött ki Marossárpatakon kedden délután, de a tűzoltók gyors beavatkozása megelőzte a nagyobb bajt.
Ötven szabad ég alatt tárolt takarmánybála lángol a Beszterce-Naszód megyei Nagynyulason, de fennáll a veszélye, hogy továbbterjednek a lángok, ezért mentek át segédkezni a Maros megyei tűzoltók.
Száraz növényzet és haszonnövények kaptak lángra hétfőn délután több Maros megyei településen – közölte a Maros megyei katasztrófavédelem.
A tavalyihoz képest nagyobb helyszínnel, sokkal több zenei programmal és előadással, illetve a világ harmadik legjobb DJ-párosával készült idén a VIBE fesztivál, amelyre a négy nap alatt 106 ezren látogattak ki – derül ki a záró közleményükből.
Tűz ütött ki egy melléképületben Mezőbanyicán hétfőn hajnalban, a lángok a közeli lakóház tetejére is átterjedtek.
Magyarországi és helyi hivatalosságok is elkísérték utolsó útjára Marosvásárhelyen Kincses Előd jogászt, közírót. A család kérésére a temetés, amelyen részt vett Magyarország miniszterelnöke, Orbán Viktor is, nem volt sajtónyilvános.
Szászrégenben idén nem szervezik meg a városnapokat, inkább a fejlesztések befejezésére fordítják a pénzt.
Kilencedik alkalommal szervez családi napot az Erdélyi Református Nőszövetség a Maros megyei Bonyhán, a Bethlen-kastély parkjában július 5-én, szombaton.
szóljon hozzá!