Fotó: Boda L. Gergely
„Állag- és állománymegőrzésre” rendezkedik be a MOGYE magyar tagozata azt tapasztalván, hogy a bukaresti kormányzat részéről nincs politikai akarat a magyar sérelmek orvoslására – mondták az egyetem magyar tagozatának a vezetői hétfőn.
2016. július 19., 14:112016. július 19., 14:11
Szabó Béla, a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem (MOGYE) magyar tagozatának vezetője elmondta, az elmúlt időszakban történtek ugyan a magyar oktatást célzó „látszatintézkedések”, a magyar tagozat törvényben előírt intézményesítéséről azonban hallani sem akar az egyetem román vezetése, mely továbbra is a „megtűrt státusban kívánja tartani” a magyar orvos- és gyógyszerészképzést az intézmény keretében.
Szabó Béla a pozitív látszatintézkedések közé sorolta, hogy személyében magyar alelnöke van az egyetemi szenátusnak, és Nagy Előd egyetemi docenst az intézmény rektorhelyettesévé nevezték ki, valamint azt, hogy megszüntették a fegyelmi eljárást Sipos Emese volt dékánhelyettes ellen, aki korábban megtagadta a gyógyszerészeti kar magyar tagozatának számára hátrányos akkreditációs dossziéjának az aláírását, tudósít az MTI.
Szabó Béla emlékeztetett arra, hogy a Victor Ponta volt miniszterelnök jelenlétében elkezdett tárgyalások végén 2012 szeptemberében aláírt hétpontos megállapodás magyar szempontból legfontosabb pontját a román fél máig nem tartotta be. A dokumentum 7. pontja azt rögzítette, hogy az akkreditáció befejeztével megalakulnak a magyar főtanszékek az egyetemen.
Hozzátette, az önálló magyar struktúrák máig nem jöhettek létre. A tagozati vezető elmondta, 2014 áprilisában emiatt nyújtották be lemondásukat az egyetem kinevezett magyar vezetői. Akkor azt gondolták, hogy gesztusukkal áttörést érhetnek el, de csalódottan kellett megállapítaniuk, hogy a magyar közvélemény gyorsan elfelejtkezett a MOGYE-ről.
Nagy Előd docens, az intézmény magyar rektorhelyettese hozzáfűzte, a magyar tagozat önállósága nélkül aligha sikerülhet megőrizni az intézmény magyar tanári állományát. Példaként említette: az egyetem 53 doktorátusvezetői jogosultsággal rendelkező oktatója közül 17-en magyarok, akik közül 11-en már nyugdíjasok, vagy egy éven belül nyugdíjba vonulnak.
Az influenza és más légúti fertőzések nagyfokú terjedése miatt Maros megyében négy járóbeteg-ellátásban működő központot is nyitnak a betegek számára. Marosvásárhelyen a tüdőklinikán várják a pácienseket, és nem szükséges háziorvosi küldőpapír.
Bolyai Farkas születésének 250. évfordulója alkalmából emlékünnepség-sorozatot szervez a marosvásárhelyi Bolyai Farkas Elméleti Líceum február 9–12. között.
Fél év után kivitték Marosvásárhelyről a Metropolisz Termékek Piacát, ezúttal Marosszentkirályon mutatkoztak be a termelők. A piac célja lehetőséget adni a termékek eladására és arra biztatni a kistermelőket, hogy mindezt hivatalosan tegyék.
A munkahelyüket, megélhetésüket féltik a marosvásárhelyi Hadsereg téri árusok, miután megtudták, hogy a jelenlegi vásárteret felszámolják és egy új épületet húznak fel oda.
Két kiskorú lány (13 és 14 évesek) megtalálásában kér segítséget a Maros megyei rendőrség.
A marosvásárhelyi kórházakban még nem korlátozták a betegfelvételt a gyógykészítmények hiánya miatt, de kifogytak a tartalékok a sürgősségi esetekben használt hidrokortizon injekcióból. A minisztérium azt ígérte, hogy februárban rendeződik a helyzet.
A St. Georgius Manager Club és a CED Közép-európai Gazdaságfejlesztési Hálózat Nonprofit Kft. marosvásárhelyi irodája ötödik alkalommal szervezi meg a Kárpát-medencei Magyar Vállalkozói Konferenciát február 6–7-én Marosvásárhelyen.
Áprilistól nem lehet Marosvásárhelyről Londonba repülni – erősítette meg a Székelyhonnak Peti András, a marosvásárhelyi reptér igazgatója, miután olvasóink jelezték, hogy próbáltak jegyet foglalni, de már nem sikerült.
A székelyföldi múzeumok kincstári értékű tárgyainak is fokozott védelem jár – vonható le a következtetés az egyik hollandiai múzeumban történt rablás fényében. Az viszont kulcsfontosságú kérdés, hogyan védik meg a felbecsülhetetlen értékű kincseket.
Jelentős előrelépés történhet a települések fejlesztésében, ha az Országos Beruházási Társaság végre kifizeti az elmaradt számlákat és idén is pénzt fordít az elkezdett munkálatok befejezésére. Maros megyében harminc beruházást finanszíroz a társaság.
szóljon hozzá!