Fotó: Boda L. Gergely
Marosvásárhely, illetve Maros megye több településének önkormányzata számos bírságot kapott a környezetvédelmi őrségtől az elmúlt öt évben a hulladékmenedzsment különböző problémái miatt.
2017. február 06., 15:232017. február 06., 15:23
Mától új időszámítás – még ha csak „részleges” is, mert még mindig nem használható a teljes megyei rendszer – kezdődik a Maros megyei hulladékmenedzsment terén: ugyanis megnyílik a kerelőszentpáli hulladéklerakó.
Ez egyben azt is jelenti, hogy a megyei környezetőrség ezentúl már nemcsak a meglevő létesítmények illegális működtetéséért, illetve a szabályok megkerülésével végzett tevékenységért, hanem a vállalások elmulasztásáért is szigorúan bírságol.
„A hulladék szelektív gyűjtése kapcsán mindeddig nem róttunk ki büntetéseket, hiszen Maros megyében a rendszer csak elméletileg létezik két és fél éve, a gyakorlatban azonban nem működik. Ezért a megye hulladékát a segesvári telepre kellett szállítani. Mivel a rendszer nem működött olajozottan, a szelektív gyűjtéssel kapcsolatban megértőbbek voltunk. A város különböző pontjain már rég elhelyezték a szelektív kukákat, és február 6-án beüzemelik a kerelőszentpáli telepet, így ezután nincs pardon” – ismertette megkeresésünkre a Maros Megyei Környezetőrség vezetője, Máté János.
Hozzátette, ezenkívül a megye több községét, illetve a köztisztasági vállalkozásokat büntették meg ilyen-olyan kihágásokért, Marosvásárhely önkormányzatát és a marosvásárhelyi köztisztasági céget pedig 2012-től kezdődően nyolc ízben bírságolták, és 3 büntetőeljárást kezdeményeztek ellenük.
„A szeméttelep környékiektől 2012-től, amikor be kellett volna zárni, folyamatosan érkeztek a panaszok. Mivel nem létezett engedélyezett szeméttelep, nem volt legális megoldás a helyzetre, ezért megjelent a régi tároló felső felében egy új, illegális telep. Ezután újabb szeméthegy keletkezett a városszéli bevásárlóközpont mögött, a tömörítő állomásnál, és a hatalmas mennyiség egyszer csak túlnőtte a létesítményt. Az őrség a szemétszállító egységnek nyolc bírságot rótt ki: négyszer 20 ezer lejre, háromszor 50 ezer lejre, legutóbb pedig 60 ezer lejre bírságoltunk. Emellett a polgármesteri hivatalt egyszer 15 ezer, kétszer 50 ezer, egyszer pedig 60 ezer lejre büntettük a szemét el nem szállíttatásáért az illegális telepről, a kiállított környezetvédelmi engedély be nem tartásáért és a terület tisztántartására vonatkozó kötelezettség elmulasztásáért” – tudtuk meg Máté Jánostól.
Ezek szerint tehát az elmúlt öt évben a szemétügy összesen 465 ezer lejes (mintegy 103 ezer eurós) bírságot eredményezett. Továbbá a marosvásárhelyi szemétszállító cég ellen két, az önkormányzat ellen egy bűnügyi feljelentést is tettek a Maros megyei és a bukaresti őrség munkatársai. „2014-ben leállítottuk a szemétlerakást, de a cég továbbra is folytatta a tevékenységet, ezért pereltünk kihágás lehetséges elkövetéséért. 2015-ben a vízügyi törvényre hivatkozva a városháza ellen kezdeményeztünk eljárást, a felszíni vizek összetételének lehetséges megváltoztatása miatt, ugyanis a telepről a Marosba került a szennylé. 2016-ban a köztisztasági vállalatot hívtuk perbe a levegő és a talaj lehetséges szennyezése miatt. Az összes ügyben elmarasztalták keresetünket, két esetben a nemleges válasz immár végleges, egy esetben várjuk a fellebbezés eredményét” – tudtuk meg Máté Jánostól.
Magyarországi és helyi hivatalosságok is elkísérték utolsó útjára Marosvásárhelyen Kincses Előd jogászt, közírót. A család kérésére a temetés, amelyen részt vett Magyarország miniszterelnöke, Orbán Viktor is, nem volt sajtónyilvános.
Szászrégenben idén nem szervezik meg a városnapokat, inkább a fejlesztések befejezésére fordítják a pénzt.
Kilencedik alkalommal szervez családi napot az Erdélyi Református Nőszövetség a Maros megyei Bonyhán, a Bethlen-kastély parkjában július 5-én, szombaton.
Több mint egy hónapja nincs csapvíz a Kis-Küküllő menti településeken, és a helyzet kritikus: az ügyeletes tűzoltók kimerültek, a vizet szállító autók pedig meghibásodnak. A gondok megoldásához szükséges pénz még mindig várat magára Bukarestből.
Kisebb városhoz hasonlít a Marosvásárhely és Marosszentgyörgy határánál felépített Vibe fesztivál, ahová már beköltöztek a koncertezők, szórakozni vágyók. A szervezők mellett a kisboltosok, vendéglősök, taxisok is örvendenek a népszerű rendezvénynek.
Segesváron eladják az Országos Lakásügynökség (ANL) által fiataloknak épített lakásokat, Marosvásárhelyen azonban egyelőre tartózkodó állásponton van a városvezetés. A bérlők évek óta szeretnének tulajdonosok lenni, mindhiába.
Az önkéntes tűzoltók is segítettek a marosvásárhelyi és mezőbándi hivatásos tűzoltóknak szerda délután, hogy megfékezzék a 11 hektáron pusztító tarlótüzet a mezőbándi községhez tartozó Hidegvölgyben.
Késsel fenyegetve csikartak ki egy idős férfitől 16 ezer lejt 20 méternyi ereszcsatorna felszerelésének „árát” négy ismeretlen, a férfi feljelentést tett a rendőrségen. Az elkövetőket 24 órára őrizetbe vették.
Meglepetés fogadta a Maros megyei hegyimentőket a Tiha-nyeregben: mire kiérkeztek, hogy kicseréljék a menedékház betört ablakát, valaki már elvégezte helyettük a munkát.
Biztonságosabbak a körülmények a Maros megyei kórházban, miután uniós pénzalapokból jelentős beruházásokat eszközöltek, különösen az oxigénterápia biztosításában és a tűzvédelem terén – mondta Ovidiu Gîrbovan igazgató kedden.
szóljon hozzá!