Százhatvanöt éve tűnt el a költő

Az 1849. július 31-én lezajlott fehéregyházi vesztett csata egyúttal Petőfi Sándor eltűnését is jelentette. A csatatér melletti helyszín, az Ispánkút – valóban kút volt azon a helyen – az a hely, ahol utoljára látták a költőt.

Bakó Zoltán

2014. július 23., 14:052014. július 23., 14:05

Ma már a kútnál lennebb, az országút mentén áll az az emlékmű, amely emlékeztet Petőfire és a halálára. Idén a csata 165. évfordulója előtt négy nappal, július 27-én, vasárnap tartják a megemlékezést az Ispánkútnál és a fehéregyházi múzeumkertben, a turulmadaras emlékműnél, ahol a költő szobra is áll több forradalmár szobra mellett.

Út a végzet felé

Bem tábornok Marosvásárhelyen, a Teleki házban kapta a hírt 29-én, hogy Lüders cári tábornok elfoglalta Nagyszebent, s ezt követően 9200 emberével és 32 ágyújával bevonult Segesvárra. Július 30-án hajnalban elindul csapatával a Vácmányon, Balavásáron, Kelementelkén, Erdőszentgyörgyön, Bözödön és Gagyi-tetőn át Székelykeresztúrra, hogy útját állja a cári csapatoknak a Nagy-Küküllő völgyében. Délben Kelementelkén pihenőt tartottak, ahol a vezért és táborkarát, köztük Petőfi Sándort, özvegy Siménné fogadta a kúriájában. Július 31-én a fehéregyházi síkon 3700 fős harci állománnyal, 14 ágyúval és 2 tarackkal állt fel a csaknem háromszoros orosz túlerővel szemben a honvéd sereg.

Az eltűnés

A csata jó előjelekkel indult, egy honvéd-ágyúgolyó megölte a kozákok parancsnokát, Szkárjátyin tábornokot – ma emlékmű áll a segesvári lakótelep közelében a halála helyén, amit soha nem rongáltak meg –, ám a hadi szerencse délután négykor megfordult. A kozákok bekerítő hadmozdulata eldöntötte a sorsát. Egyben a Petőfiét is. A gyalog menekülő honvédek közt volt a költő is, akit az Ispánkútnál szúrt le egy dsidás. Erről több szemtanú is nyilatkozott később. Egyikük Gyalókai Lajos százados, aki a Sárpatak hídján még élve látta a menekülőt, később Pap Lajos ezredes látta Héjjasfalva felé szaladni. Heydte osztrák ezredes 1854-ben írt hivatalos jelentése alapján a költő a Héjjasfalva vezető út mellett, az Ispánkútnál  halt meg két lovas-kozák támadásától, akik a mellén szúrták le Petőfit este 6 óra körül.

Szobrok emlékezete

A segesvári várban, a megyeháza épülete mellett 1897-1916 között egy Köllő Miklós által készített egészalakos Petőfi-szobor állt, amit Kiskunfélegyházára menekítettek Románia hadba lépése után 1916-ban. Később ugyanerre a helyre került Romulus Ladea Petőfi-mellszobra, amit a várfal omlása miatt lebontottak, majd hét év után, tavaly június másodikán újra felállítottak a katolikus templom melletti téren.

1898-ban gróf Haller Lujza turulmadaras emlékművet állíttatott a fehéregyházi síkon eltemetett honvédek sírja fölé. Azóta itt minden évben megemlékeznek a tragikus végű csatáról.

Ispánkút az évek sodrásában

Hányatottabb sorsa volt az Ispánkúti emlékműnek. Ide az 1867-es kiegyezés után emeltek egy Petőfi emlékművet, de ezt a Trianoni döntés után lerombolták. (Ennek talapzatát sikerült a református egyháznak megmenteni és a marosvásárhelyi református temetőbe menekíteni, most is ott van, jeltelenül, a felső temetőőri lakás közelében, csak egy P. S. monogram és egy Petőfi vers töredéke által azonosítható.)

1969-ben, Petőfi halálának 120. évfordulójára készült el a mai piramisszerű emlékmű, amelynek nyugati oldalára felkerült a Hunyadi László szobrász által kőbe faragott Petőfi dombormű.

1990 márciusában, a magyarellenes hangulatban a domborművet vandál kezek megrongálták és az emlékművet meggyalázták.

2005 nyarán avatták újra és ekkor leplezték le a Gyarmathy János szobrász által megmintázott bronz plakettet, amelyet az emlékmű északi, főút felőli oldalán helyeztek el. Két bronztábla emlékeztet az 1969-es avatásra, az 1990-es meggyalázásra és a 2005-ös felújításra.

2013 júliusában elloptak kettőt a bronztáblák közül. Egy küküllősárdi személy volt a tettes, indítéka – színesfémgyűjtés.

Idén májusban magyar-gyalázó feliratokat találtak az emlékművön, amelyeket festékszóróval vittek fel a talapzatra és támfalra. A gyalázkodó szöveget a helyi polgármesteri hivatal, személyesen a román nemzetiségű polgármester távolította el. A tettesek személyét azóta sem azonosították.

Az RMDSZ kezdeményezésére felújították az emlékhelyet: megjavították a talapzatot, elkészítették a hiányzó bronzplaketteket, a napokban vissza is helyezték, így a fehéregyházi csata 165. évfordulóján az emlékmű épen várja a megemlékezőket.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. május 12., hétfő

Egy színpadon a hat erdélyi hivatásos magyar táncegyüttes

Idén a Maros Művészegyüttes lesz a házigazdája az Erdélyi Magyar Hivatásos Néptáncegyüttesek Találkozójának, amely a régió magyar zene- és táncművészeinek szakmai fórumot és találkozóhelyet, a nézőknek sokszínű táncszínházi műsort kínál napokon át.

Egy színpadon a hat erdélyi hivatásos magyar táncegyüttes
2025. május 11., vasárnap

Lopás és sírgyalázás gyanújával vettek őrizetbe két fiatalt Mezőbándon

Három házkutatást hajtottak végre a rendőrök vasárnap a Maros megyei Mezőbánd községben, egy lopási ügyben folytatott nyomozás részeként. A rendőrök négy gyanúsítottat állítottak elő.

Lopás és sírgyalázás gyanújával vettek őrizetbe két fiatalt Mezőbándon
2025. május 10., szombat

Két medvét fogtak be a marosvásárhelyi állatkert területén

Két medvét fogtak be péntekről szombatra virradó éjszaka Marosvásárhelyen, és további beavatkozásokra is készülnek.

Két medvét fogtak be a marosvásárhelyi állatkert területén
2025. május 09., péntek

Meghallgatták a városlakók kérését: újra lesznek Szovátai Napok

Többéves kihagyás után hétvégén újra megrendezik a Szovátai Napokat. Május 10–11-én kézművesvásárral, gulyásfőző versennyel, koncertekkel és néptáncelőadásokkal várják az érdeklődőket.

Meghallgatták a városlakók kérését: újra lesznek Szovátai Napok
2025. május 08., csütörtök

Megtalálták az eltűnt Maros megyei kiskorút

A 14 éves fiú egy marosvásárhelyi gyerekotthonból távozott május 8-án, és még nem tért vissza. A rendőrség a lakosság segítségét kéri a fiú megtalálásban.

Megtalálták az eltűnt Maros megyei kiskorút
Megtalálták az eltűnt Maros megyei kiskorút
2025. május 08., csütörtök

Megtalálták az eltűnt Maros megyei kiskorút

2025. május 08., csütörtök

Idén is együtt szalad a marosvásárhelyi civil közösség

Idén is lesz Civil Cross közösségi szaladás a Civil Szervezetek Vásárán Marosvásárhelyen, amellyel az egészséges életmód mellett a közösségi szellemet, a társadalmi befogadást és az aktív polgári részvételt népszerűsítik.

Idén is együtt szalad a marosvásárhelyi civil közösség
2025. május 08., csütörtök

Újra medvék sétálnak a Somostetői futópályán

Ismét lencsevégre kapták, ahogy egy anyamedve és három termetes bocsa sétál a Somostetőn. A marosvásárhelyi városháza elővigyázatosságra inti a lakókat és ígéri, hogy dolgoznak a helyzet megoldásán.

Újra medvék sétálnak a Somostetői futópályán
2025. május 07., szerda

Kétezer éves történetet mesélnek az agyagkatonák

Az első kínai császár, Csin Si Huang-ti sírhelyét őrző agyagkatonák hasonmásai láthatóak azon a tárlaton, amelyet a marosvásárhelyi Kultúrpalotában nyitottak meg szerda délután. A látványos tárlaton megismerhetjük a kelta temetkezési szokásokat is.

Kétezer éves történetet mesélnek az agyagkatonák
2025. május 07., szerda

Elméletileg német tagozat, gyakorlatilag kétnyelvű

Az oktatási törvény szerint a kisebbségi oktatásban minden tantárgyat – a román nyelv és irodalom kivételével – az adott kisebbség nyelvén kell oktatni. A magyar tagozattal ellentétben azonban a német tagozatokon ez nem érvényesül.

Elméletileg német tagozat, gyakorlatilag kétnyelvű
2025. május 07., szerda

A kerítésen másztak át a rendőrök, hogy kinyissák a kaput a házkutatásra – videóval

Negyvenhat házkutatást tartottak Maros megyében a rendőrök egy folyamatban lévő, illegális erdőgazdálkodással kapcsolatos bűnügy okán szerdán reggel.

A kerítésen másztak át a rendőrök, hogy kinyissák a kaput a házkutatásra – videóval