Fotó: Veres Nándor
Törvénytelen a szülőktől osztálypénzt vagy iskolapénzt kérni – jelentette be az elmúlt héten Ecaterina Andronescu oktatási miniszter, hangsúlyozva, hogy a polgármesteri hivatalok kell biztosítsák a tanintézetek zavartalan működéséhez szükséges pénzalapokat. Kijelentését megmosolyogták a sajtótájékoztatón levő újságírók és nemcsak, hiszen köztudott, hogy a közoktatási intézmények nagy többségében pénzt kérnek a szülőktől didaktikai eszközök vásárlására és különböző javítások elvégzésére. A téma kapcsán kikértük Illés Ildikó Maros megyei főtanfelügyelő-helyettes véleményét, iskola-aligazgatóval illetve néhány szülővel is beszélgettünk a témáról.
2012. augusztus 20., 14:262012. augusztus 20., 14:26
2012. augusztus 20., 17:552012. augusztus 20., 17:55
„Nálunk nem kérnek osztálypénzt”
A címben szereplő határozott kijelentéssel válaszolt Illés Ildikó főtanfelügyelő-helyettes azon kérdésünkre, hogy érkeztek-e osztálypénzzel kapcsolatos panaszok az elmúlt években a tanfelügyelőségre. „Nekem nincs iskoláskorú gyermekem, így nem tudom, hogy mi a helyzet az osztálypénzzel, de az biztos, hogy a tanárok, igazgatók nem kérhetnek a szülőktől pénzt, mert az törvénytelen. Tudomásom szerint Maros megyében nem is kérnek pénzt a szülőktől, sem didaktikai eszközökre, sem kisebb munkálatokra” – nyilatkozta Illés Ildikó.
Meszelésre, színes lapokra, ágyneműre
„Az osztályterem kimeszelésére kértek a napokban 50 lejt a szülőktől, többek között tőlünk is. Persze, hogy adtunk, mert azt szeretnénk, hogy tiszta, kellemes környezetben tanuljon a gyermekünk” – mondta a nevét elhallgató édesanya, akinek szeptemberben kezdi az iskolát a gyermeke.
A másik édesanya arról számolt be, hogy óvodás gyereke van és az elmúlt tanévben 20 lejt fizettek havonta didaktikai eszközök (színes lapok, foglalkoztató füzetek, ceruzák, fogyó kellékek) vásárlására, de ezenkívül a tanévkezdéskor 50 lejt is kértek tőlük, hogy csereágyneműt vásároljanak, mert az egy rendbéli, amit a városháza biztosít, nem elegendő.
Nemcsak az óvodás és kisiskolás családok költségvetését terheli a nem hivatalos osztálypénz, a gimnáziumi és középiskolai diákoktól is kérnek kisebb-nagyobb összegeket. Nem ritka, hogy a nyolcadikos vagy tizenkettedikes diákok havonta kell akár 50-60 lejt befizessenek a közös kasszába. A gondok akkor kezdődnek, amikor az összegyűjtött pénzekkel az osztályfőnök vagy a szülőbizottság vezetője nem tud, nem akar elszámolni, vagy olyasmire költik, amivel nem minden szülő, diák ért egyet.
„Senkit nem lehet és nem szabad kötelezni, hogy fizessen”
„Régen az iskolákat kalákában építették fel, a közösen megdolgozott földek terményeit eladták és abból fizették a tanárokat. Most is, ha a szülők azt látják, hogy az osztályterem, ahol gyermekük tanul, piszkos, kopott, felajánlják, hogy kifestik, ezt közösen meg tudjuk tenni, együtt, önkéntes munkaként. Ebben semmi kivetnivalót nem látok. Ha valaki adományként pénzt, vagy kétkezű munkáját akarja felajánlani, akkor ezt mindig szívesen elfogadjuk” – nyilatkozta a téma kapcsán Márton Imre, a Marosvásárhelyi 2-es Számú Általános Iskola aligazgatója, hozzátéve, hogy a tanítók, tanárok nem kérhetnek és nem is kérnek osztálypénzt, de a szülői bizottságok, amennyiben valamire szükség van, szoktak pénzt gyűjteni.
„Senki nem kötelezhető, hogy pénzt adjon. Akinek van lehetősége, hogy segítsen, és akar is pénzt adni, attól a szőlőbizottságok elfogadják, de ha valaki nem ad, akkor nem ad. A cégektől is elfogadjuk az adományokat, sőt kérjük, hogy lehetőségeik függvényében segítsenek” – mondta az aligazgató.
A Tudor lakótelepről vágták ki azt a méretes fenyőfát, amely idén betölti a karácsonyfa szerepét Marosvásárhelyen a virágóránál.
Jégkorongozók, mű- és gyorskorcsolyázók avatják fel pénteken Marosvásárhelyen a várban kialakított műjégpályát.
A kerékpározók közlekedési kihágásai okozták a legtöbb balesetet, de ezek jártak a legkevesebb halálos áldozattal. Maros megyében viszont számos halálos kimenetelű közúti baleset történt. Sajtóeseményen ismertették a számokat a hatóságok képviselői.
Külföldről behozott autók és alkatrészek kereskedésével, valamint biztosítótársaságok átverésével vádoltak meg egy Maros megyei rendőrt, akit őrizetbe is vettek a korrupcióellenes igazgatóság felügyelői.
Nem lesz többé lezárva és sétálásnak fenntartva Marosvásárhelyen az Enescu utca, miután a rendőrség visszavonta korábbi határozatát. A városháza elégedetlen.
Fából készült lakóház gyulladt ki hétfőn délután Somostelkén, a lángok az épület 70 négyzetméternyi felületén terjedtek szét – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Wittner Mária a magyar jellem nagyasszonya volt, aki soha nem első, hanem mindig önmaga akart lenni, soha nem önmagáért, hanem az Istenben és hazában hívő magyar társaiért – hangoztatta Kövér László szombaton Marosvásárhelyen.
Fizi Miska bácsinak szólítják az ovisok Strausz Róbert bábszínészt, aki egy személygépjárműben hozza-viszi a kis mellényes bábfigura világát Magyarország és Románia között. Marosvásárhelyen mutatta be nekünk Fizi Miskát, és rajta keresztül önmagát.
Jótékonysági néptáncgálát szervez Kupás Sándor és családja megsegítésére a marosvásárhelyi amatőr néptáncmozgalom november 6-án 19 órától a Maros Művészegyüttes előadótermében.
Idén is megteremtik az ünnepi hangulatot Marosvásárhelyen a Színház téren december 5–31. között. A karácsonyi vásárt ugyanazok szervezik idén is, akik az elmúlt évben, és azt is megtudtuk, mennyit szán erre a polgármesteri hivatal.
szóljon hozzá!