Fotó: Gligor Róbert László
Maros megye Románia negyedik legkedveltebb turisztikai desztinációja a 2016-os adatok szerinti több mint 500 ezer látogatóval, ezzel pedig megerősítette pozícióját, hiszen a 2015-ös adatok szerint is negyedik volt. A megyén belül Szováta megelőzte Segesvárt.
2017. március 01., 17:252017. március 01., 17:25
Bukarest, valamint Konstanca és Brassó megyék után Maros megye az ország negyedik leglátogatottabb térsége, tavaly ugyanis 514 ezernél is több turistát vonzott, ami majdnem 19 ezerrel több a 2015-ös adathoz képest, azaz 3,8 százalékos növekedést regisztráltak. A szálláshelyek kihasználtsága 34,1 százalékos volt. Ráadásul ezt olyan körülmények között érte el a megye, hogy 2016-ban elmaradt a több tízezer látogatót vonzó Segesvári Középkori Fesztivál (amelyet idén július 28-30. között szerveznek). A Maros Megyei Statisztikai Igazgatóság adatai szerint a 2016 folyamán a megyéből lejelentett 514 201 turista – feltehetőleg a valós adat ennél jóval magasabb, hiszen ebben nincs benne a családoknál, kulcsosházaknál és kis panzióknál eltöltött éjszakák száma – az országos adatok 4,7 százalékát teszi ki,
1 030 853 éjszakát töltöttek megyénkben (vagyis fejenként átlagban 2 éjszakát), ami 2210-zel több 2015-höz képest, közülük 429 969 romániai illetőségű, 84 232 pedig külföldről érkezett (ez az adat 2015-ben 90 812 volt). Továbbá 182.496 Marosvásárhelyen (35,5 százalék), 111 641 Szovátán (21,7 százalék) és 100 039 Segesváron (19,5 százalék) töltötte az éjszakát, a 84 232 külföldi közül pedig 33 131-en Segesváron, 23 004-en Marosvásárhelyen és 19 070-en Szovátán szálltak meg.
Utóbbi kategóriában a legtöbben Magyarországról (15 664 személy, 18,6 százalék), Németországból (10 595-en, 12,6 százalék), Moldovai Köztársaságból (9082-en, 10,8 százalék), Olaszországból (7738-an, 9,2 százalék), Spanyolországból (5650-en, 6,7 százalék) és Lengyelországból (4546-an, 5,4 százalék) érkeztek térségünkbe. A szakemberek számításai alapján a külföldi turistákra vonatkozó számok legalább 10 ezerrel lehettek volna magasabbak, amennyiben bürokratikus okok miatt (a megrendezésre vonatkozó versenytárgyalást még a régi városvezetés hirdette meg, a tavaly nyári önkormányzati választások után felálló új testület beiktatása után pedig egyesek megfellebbezték a döntést) nem mondtak volna le a tizennegyedik Segesvári Középkori Fesztivál megszervezéséről, amely Románia legrégebbi és legnagyobb hasonló tematikus rendezvénye. A fesztivál elmaradásának bejelentésekor a Segesvár-környéki szállásadók azt állították, hogy a 2016. július 28-31. közötti időszakra legalább 10 ezer visszaigazolt foglalásuk volt, a korábbi évek statisztikái alapján pedig a rendezvény három napja alatt a középkori várat több mint 30 ezer látogató kereste fel.
Az életköltség szempontjából Erdély az első
A Storia.ro és a D&D Research kutatási ügynökség felmérést készített a romániai lakosság körében arról, hogy szerintük melyik belföldi városban a legelőnyösebb élni (mennyire drága a megélhetés abban a városban, ahol laknak: élelmiszer, rezsi, életszínvonalnak megfelelő kiadások, előnyök – pl. drágább lakónegyedben nagyobb a biztonság, több a zöldövezet). A felmérés alapján Brassóban a legelőnyösebb az életköltség. Marosvásárhely a hetedik Kolozsvár, Nagyvárad, Nagyszeben, Pitești és Temesvár mögött, de megelőzi Craiovát, Bukarestet és Jászvásárt. Legnehezebb a keresetből megélni Resicabányán, Alexandrián, Vasluiban, Foksányban, Karácsonykőn, Szatmárnémetiben, Tulceán, Călărași-ban, Botoșani-ban és Brăilán. Továbbá a történelmi térségek közötti életszínvonalbeli különbség az Európai Unióban a legnagyobb: Erdélyt Bukarest-Ilfov, Olténia és a Bánság követi, míg a legalacsonyabb pontot Moldova, Dobrudzsa és Munténia kapta.
Magyarországi és helyi hivatalosságok is elkísérték utolsó útjára Marosvásárhelyen Kincses Előd jogászt, közírót. A család kérésére a temetés, amelyen részt vett Magyarország miniszterelnöke, Orbán Viktor is, nem volt sajtónyilvános.
Szászrégenben idén nem szervezik meg a városnapokat, inkább a fejlesztések befejezésére fordítják a pénzt.
Kilencedik alkalommal szervez családi napot az Erdélyi Református Nőszövetség a Maros megyei Bonyhán, a Bethlen-kastély parkjában július 5-én, szombaton.
Több mint egy hónapja nincs csapvíz a Kis-Küküllő menti településeken, és a helyzet kritikus: az ügyeletes tűzoltók kimerültek, a vizet szállító autók pedig meghibásodnak. A gondok megoldásához szükséges pénz még mindig várat magára Bukarestből.
Kisebb városhoz hasonlít a Marosvásárhely és Marosszentgyörgy határánál felépített Vibe fesztivál, ahová már beköltöztek a koncertezők, szórakozni vágyók. A szervezők mellett a kisboltosok, vendéglősök, taxisok is örvendenek a népszerű rendezvénynek.
Segesváron eladják az Országos Lakásügynökség (ANL) által fiataloknak épített lakásokat, Marosvásárhelyen azonban egyelőre tartózkodó állásponton van a városvezetés. A bérlők évek óta szeretnének tulajdonosok lenni, mindhiába.
Az önkéntes tűzoltók is segítettek a marosvásárhelyi és mezőbándi hivatásos tűzoltóknak szerda délután, hogy megfékezzék a 11 hektáron pusztító tarlótüzet a mezőbándi községhez tartozó Hidegvölgyben.
Késsel fenyegetve csikartak ki egy idős férfitől 16 ezer lejt 20 méternyi ereszcsatorna felszerelésének „árát” négy ismeretlen, a férfi feljelentést tett a rendőrségen. Az elkövetőket 24 órára őrizetbe vették.
Meglepetés fogadta a Maros megyei hegyimentőket a Tiha-nyeregben: mire kiérkeztek, hogy kicseréljék a menedékház betört ablakát, valaki már elvégezte helyettük a munkát.
Biztonságosabbak a körülmények a Maros megyei kórházban, miután uniós pénzalapokból jelentős beruházásokat eszközöltek, különösen az oxigénterápia biztosításában és a tűzvédelem terén – mondta Ovidiu Gîrbovan igazgató kedden.
szóljon hozzá!