Fotó: Boda L. Gergely
Egy éve indította el a Maros Megyei Szociális és Gyermekjogvédelmi Igazgatóság a Buckner Alapítvánnyal közösen azt a projektet, amely húsz olyan fiatal anyagi támogatását célozta meg, akik a gyerekjogvédelmi rendszerben szerepelnek, azaz családjuk nélkül, nevelőszülőknél vagy családtípusú intézményekben élnek. A projekt első szakaszát lezárták, és egy sajtótájékoztató keretében néhány fiatal is beszámolt arról, hogyan segítette őket ez az önállósodásban.
2017. február 08., 18:502017. február 08., 18:50
A tanulásban, személyes fejlődésben, önállósodásban motiválták a fiatalokat azzal az anyagi támogatással, amelyet a Buckner Alapítvány a gyerekjogvédelmi igazgatósággal közösen indított el tavaly márciusban Maros megyében. Akkor egy bizottság beszélgetett el a fiatalokkal, és döntötte el, hogy kiknek biztosítanak havi 100 lejes ösztöndíjat egy éven keresztül.
A húsz, családtípusú nevelőotthonban vagy nevelőszülőknél élő fiatal mellett az alapítvány még hét másik tinédzsert is segített – mondta el a gyerekjogvédelmi igazgatóság aligazgatója, Elida Deak a szerdai sajtótájékoztatón. Az intézményvezető elmondta, értékes és értelmes gyerekekről van szó, akiknek az egyedüli „hiányosságuk” az, hogy nem volt mellettük a családjuk, de ott volt a gyerekjogvédelem hálója. Volt, aki laptopot kapott a támogatásból, volt, akiknek szakács- és pincérképző, fodrász vagy manikűrős-pedikűrős tanfolyamát fizették, volt akinek matematika magánóráit állták, hogy javuljanak a tanulmányi eredményei.
Az amerikai támogatású Buckner Alapítvány képviselője, Moldovan Dacian elmondta, ez volt az első év, amikor így próbálták motiválni azokat a fiatalokat, akiknek céljaik vannak az életben, és el akarnak érni valamit. Tervezik a folytatást, és reméli, hogy ennek a húsz fiatalnak a példája a többieket is arra ösztönzi majd, hogy jelentkezzenek a projekt második kiadására, amelyet hamarosan útnak indítanak.
Florin Gabriel 17 éves, és egy marosvásárhelyi középiskolában tanul. Nevelőszülőknél él, akiknél nagyon szereti – vallotta be. Ő egyike volt a támogatott fiataloknak, és laptopot kért, hogy könnyebb legyen dolgozatokat írni, tanulni, és szórakozni is szabadidejében. Beáta, aki nevelőotthonban él, eredetileg egy fotótanfolyamot szeretett volna elvégezni, de erre nem volt lehetősége, így a manikűrős szakma mellett döntött. Nem bánta meg, mert már saját kliensköre van, és megkeresi magának a saját zsebpénzét.
Nem kallódnak el a gyerekek
A gyerekjogvédelmi igazgatóság rendszerében tavaly 1700 gyerek volt, a korábbi években kétezer körül volt ez a szám. A család nélkül maradt gyerekek 18 éves korukig lehetnek ennek a tagjai, utána még két évig támogatják őket a munkahelykeresésben, a társadalomba való beilleszkedésben. Ha folytatják tanulmányaikat, akkor még több ideig lehetnek részesei ennek a hálónak. A gyerekek egy részét örökbe fogadják, van, aki visszakerül a vér szerinti családjához. Elida Deak elmondta, az elmúlt tizenhét évben, amióta a gyerekjogvédelemnél dolgozik csupán egy olyan fiatallal találkozott, aki börtönben végezte.
Magyarországi és helyi hivatalosságok is elkísérték utolsó útjára Marosvásárhelyen Kincses Előd jogászt, közírót. A család kérésére a temetés, amelyen részt vett Magyarország miniszterelnöke, Orbán Viktor is, nem volt sajtónyilvános.
Szászrégenben idén nem szervezik meg a városnapokat, inkább a fejlesztések befejezésére fordítják a pénzt.
Kilencedik alkalommal szervez családi napot az Erdélyi Református Nőszövetség a Maros megyei Bonyhán, a Bethlen-kastély parkjában július 5-én, szombaton.
Több mint egy hónapja nincs csapvíz a Kis-Küküllő menti településeken, és a helyzet kritikus: az ügyeletes tűzoltók kimerültek, a vizet szállító autók pedig meghibásodnak. A gondok megoldásához szükséges pénz még mindig várat magára Bukarestből.
Kisebb városhoz hasonlít a Marosvásárhely és Marosszentgyörgy határánál felépített Vibe fesztivál, ahová már beköltöztek a koncertezők, szórakozni vágyók. A szervezők mellett a kisboltosok, vendéglősök, taxisok is örvendenek a népszerű rendezvénynek.
Segesváron eladják az Országos Lakásügynökség (ANL) által fiataloknak épített lakásokat, Marosvásárhelyen azonban egyelőre tartózkodó állásponton van a városvezetés. A bérlők évek óta szeretnének tulajdonosok lenni, mindhiába.
Az önkéntes tűzoltók is segítettek a marosvásárhelyi és mezőbándi hivatásos tűzoltóknak szerda délután, hogy megfékezzék a 11 hektáron pusztító tarlótüzet a mezőbándi községhez tartozó Hidegvölgyben.
Késsel fenyegetve csikartak ki egy idős férfitől 16 ezer lejt 20 méternyi ereszcsatorna felszerelésének „árát” négy ismeretlen, a férfi feljelentést tett a rendőrségen. Az elkövetőket 24 órára őrizetbe vették.
Meglepetés fogadta a Maros megyei hegyimentőket a Tiha-nyeregben: mire kiérkeztek, hogy kicseréljék a menedékház betört ablakát, valaki már elvégezte helyettük a munkát.
Biztonságosabbak a körülmények a Maros megyei kórházban, miután uniós pénzalapokból jelentős beruházásokat eszközöltek, különösen az oxigénterápia biztosításában és a tűzvédelem terén – mondta Ovidiu Gîrbovan igazgató kedden.
szóljon hozzá!