Fotó: Barabás Ákos
Közel húsz polgármesteri hivatal képviselője vett részt azon keddi környezetvédelmi tanácskozáson, amelyen többek között a nitrátszennyezés csökkentésére, illetve megelőzésére lehívható pályázatot ismertették.
2016. június 28., 17:582016. június 28., 17:58
A folyók és felszín alatti vízforrások szennyezésének megakadályozása érdekében már 2008-ban összetett programot készített a környezetvédelmi és vízgazdálkodási minisztérium, amelynek keretében a nitráttal erősen szennyezett települések hívhattak le jelentős pénzösszegeket.
A nitrátszennyezést elsősorban a nagy állattenyésztő gazdaságokból származó, helytelenül tárolt trágyalé okozza. 2008-ban csaknem kilencven települést azonosítottak Romániában, ahol sürgős beavatkozásra volt szükség. Ezen helységek között szerepelt Gernyeszeg is, ahol az egykori disznóhizlalda és vágóhíd miatt erősen szennyezettek voltak a kutak és a felszín alatti vízforrások. De Mezőkirályfalván is hasonló volt a helyzet. Mindkét település jelentős támogatást kapott, hogy korszerű trágyatároló és -komposztáló helyet alakítson ki, illetve munkagépeket vásároljon a kisebb-nagyobb gazdaságokból származó trágya elszállítására.
A keddi tanácskozáson a szakminisztérium tanácsadója, Ciprian Bodea számolt be a két településen eddig elért eredményekről, és arról, hogy még idén meghirdetik a következő, hasonló célt szolgáló pályázati kiírást. A települések többek között a falusi gazdaságokból származó trágya begyűjtésére és felhasználására pályázhatnak, de szennyvízhálózatok kiépítésére és faültetésre is. Ez utóbbiak ugyanis védőfüggönyt alkotnak a trágyabegyűjtő központok körül. Pályázhatnak vidéki polgármesteri hivatalok egyénileg vagy társulva, a lehívható összeg 2016 és 2022 között 48 millió euró.
A megbeszélésen jelen voltak többek között a lukailencfalvi, sóváradi, szovátai, magyarói, libánfalvi, vajdaszentiványi, csíkfalvi, küküllőszéplaki, radnóti, dédai, mezőrücsi és mezőmadarasi polgármesteri hivatalok képviselői, akiknek lehetőségük volt kérdéseket feltenni, információkat kérni a szakminisztérium és a pályázat lebonyolításában fontos szerepet vállaló prefektúra képviselőjétől.
Maros megyében a szakminisztérium támogatásával eddig Gernyeszegen és Mezőkirályfalván alakítottak ki trágyatároló és -komposztáló helyet, megakadályozva, hogy nitrátokkal szennyeződjenek a kutak, patakok, folyók.
Előzetes megfigyelést követően a rendőrök tetten értek két fiatalt, akik kiemelten veszélyes kábítószernek minősülő metamfetamint (köznyelven kristály) akartak eladni Marosvásárhelyen.
Kulturális programokkal várják a vendégeket és a helybélieket minden hétvégén Szovátán.
Miután idén márciusban 39 alkalmazottól vált meg a Marosludas Polgármesteri Hivatala, csütörtökön bejelentették, hogy elmaradnak a városnapok.
Éjszaka is több százan keresték azt a 37 éves férfit, akit egy mezőméhesi nő halálával és gyújtogatással gyanúsítanak.
Súlyos baleset történt Maros megyében, Kisszentlőrincnél csütörtök délelőtt, egy személy életét már nem sikerült megmenteni.
Július végére kellett volna elkészüljön az új börtön Marosvásárhely mellett, Marosszentkirályon, de az anyagiak hiánya miatt akadozik a beruházás. Közben a cellák túlzsúfoltak, az alkalmazottak kevesen vannak.
Borzalmas részletek derültek ki a Mezőméhesen történt gyilkosság ügyében: a rendőrség által körözött Emil Gânj nemcsak egy korábbi gyilkosságért ült már, hanem 2008-ban egy kiskorúval elkövetett szexuális bűncselekmény miatt is elítélték.
Ezer autó parkol egy átlagos nyári hétvégén a marosvásárhelyi Somostetőn, néha egymás hegyén-hátán. Eddig ingyenes volt az állomásozás, most egy részen fizetni kell. Autóbuszjárat is van, de nem mindenki elégedett a programmal.
Tűz ütött ki Marossárpatakon kedden délután, de a tűzoltók gyors beavatkozása megelőzte a nagyobb bajt.
Ötven szabad ég alatt tárolt takarmánybála lángol a Beszterce-Naszód megyei Nagynyulason, de fennáll a veszélye, hogy továbbterjednek a lángok, ezért mentek át segédkezni a Maros megyei tűzoltók.
szóljon hozzá!