Fotó: Boda L. Gergely
Zavart keltett az utasokban, azért egységesítették a jegyárusítás helyét és módját Marosvásárhelyen – nyilatkozta a helyi tömegközlekedési vállalat képviselője, akitől azt is megtudtuk, hogy még mindig nagyon sokan vannak, akik jegy és bérlet nélkül veszik igénybe a szolgáltatásokat. A változás hátterében azonban az is állhat, hogy túl hideg van a járművekben, így az alkalmazottak szívesebben állnak a buszvezető melletti melegebb fülkében.
2017. január 26., 15:142017. január 26., 15:14
A marosvásárhelyi polgármesteri hivatal alárendeltségébe tartozó közlekedési vállalattól érkezett tájékoztatás szerint szerdától csak az első ajtónál lehet jegyet váltani a marosvásárhelyi autóbuszokon. Ioan Truţă szállításirányító osztályvezető lapunknak elmondta, hogy elsősorban azért kerül sor erre az újításra, mert az utasokat elbizonytalanította az, hogy egyes járatokon a busz közepén ülő jegyárustól kellett jegyet váltani, míg voltak olyan buszok, ahol a sofőrtől kellett ezt igényelni.
„Voltak, akik arra hivatkoztak, hogy azért nincs jegyük, mert nem tudták, hogy kitől kell vásárolni. Most egységesítettük a jegyvásárlást, ami azt jelenti, hogy minden buszon az első ajtónál lehet jegyet váltani, vagy a buszvezetőtől, vagy a mellette ülő jegyárustól. Arra kérjük az utasokat, hogy leszálláskor használják a középső és hátsó ajtókat, s amennyiben bérletük van, felszálláskor is” – mondta az illetékes, akitől megkérdeztük, hogy mennyire befolyásolta ezt a döntést az a tény, hogy a régi típusú buszokban, amelyekből több is közeledik Marosvásárhelyen, nagyon alacsonyak a hőmérsékleteket, nemcsak a kora délelőtti, hanem a délutáni órákban is. Ioan Truţă elismerte, hogy ez is közrejátszott abban, hogy a jegyárusok a sofőr kis meleg fülkéjébe húzódtak, illetve az is, hogy így felszabadult két ülőhely, amelyet a jegyárusok elfoglaltak.
Rákérdeztünk arra is, hogy mennyire becsületes jegyvásárlók a marosvásárhelyiek. Az illetékes elmondta, hogy három csapat ellenőrzi folyamatosan az utasokat, és sokan vannak, akik nem váltanak jegyet. „Szimbolikus, 10 lejes a pénzbírság, ha valakit rajtakapnak, hogy potyázik. Sokan azonban azt mondják, hogy megéri azt kifizetni, mert ezzel együtt is jobban járnak, ha nem vesznek rendszeresen jegyet. Sajnos sokan kommentálnak a körülmények, a szolgáltatás miatt, de nem hajlandók megfizetni a kétlejes jegyet sem” – mondta Ioan Truţă, akitől nem sikerült megtudnunk, hogy havonta hány potyázót kapnak el.
Az elmúlt hetekben tapasztalt alacsony hőmérsékleti értékek kedvezőtlenül hatottak a menetrendre is. Szerkesztőségünket felkereső panaszos mondta, hogy bár a főtérről több járat közlekedik a Tudor lakótelepre, hétköznaponként délután is megtörténik, hogy 30–40 percnél többet kell várakoznia, ami „az átlagos mínusz tíz Celsius-fokot figyelembe véve már biztos megbetegedést, megfázást jelent”.
Az sem a megállókban várakozókat, sem a hideg buszon utazókat „nem melegíti”, hogy a vállalat honlapján közleményt tett közzé, amelyben az utasok megértését kéri, hogy az alacsony hőmérsékleti értékek és a téli útviszonyok miatt nem minden esetben tudják betartani a menetrendet.
A menetrendről telefonon is lehet érdeklődni, illetve ezzel kapcsolatban panaszt tenni a 0733–090610-es telefonszámon, ez a kombinátnál lévő diszpécserszolgálat száma, vagy a helyi közlekedési vállalat Béga utcai diszpécserszolgálatánál, a 0733–090609-es telefonszámon.
Nyugdíjasjegyek és bérletek
A főtéri és lakótelepi jegyirodákban ki lehet váltani a nyugdíjasok számára biztosított kedvezményes árú és ingyenes bérleteket. Az 55 évnél fiatalabb személyeknek havonta 20 darab féláras jegyet biztosítanak, ezt fél évre előre lehet kiváltani a decemberi nyugdíjszelvény felmutatásával. Az 55 évnél idősebbeknek ingyenes bérletet biztosítanak. Azok, akik első alkalommal igénylik ezt, egy fényképet is kell vigyenek a nyugdíjszelvény és a formanyomtatványért fizetendő öt lej mellett.
Magyarországi és helyi hivatalosságok is elkísérték utolsó útjára Marosvásárhelyen Kincses Előd jogászt, közírót. A család kérésére a temetés, amelyen részt vett Magyarország miniszterelnöke, Orbán Viktor is, nem volt sajtónyilvános.
Szászrégenben idén nem szervezik meg a városnapokat, inkább a fejlesztések befejezésére fordítják a pénzt.
Kilencedik alkalommal szervez családi napot az Erdélyi Református Nőszövetség a Maros megyei Bonyhán, a Bethlen-kastély parkjában július 5-én, szombaton.
Több mint egy hónapja nincs csapvíz a Kis-Küküllő menti településeken, és a helyzet kritikus: az ügyeletes tűzoltók kimerültek, a vizet szállító autók pedig meghibásodnak. A gondok megoldásához szükséges pénz még mindig várat magára Bukarestből.
Kisebb városhoz hasonlít a Marosvásárhely és Marosszentgyörgy határánál felépített Vibe fesztivál, ahová már beköltöztek a koncertezők, szórakozni vágyók. A szervezők mellett a kisboltosok, vendéglősök, taxisok is örvendenek a népszerű rendezvénynek.
Segesváron eladják az Országos Lakásügynökség (ANL) által fiataloknak épített lakásokat, Marosvásárhelyen azonban egyelőre tartózkodó állásponton van a városvezetés. A bérlők évek óta szeretnének tulajdonosok lenni, mindhiába.
Az önkéntes tűzoltók is segítettek a marosvásárhelyi és mezőbándi hivatásos tűzoltóknak szerda délután, hogy megfékezzék a 11 hektáron pusztító tarlótüzet a mezőbándi községhez tartozó Hidegvölgyben.
Késsel fenyegetve csikartak ki egy idős férfitől 16 ezer lejt 20 méternyi ereszcsatorna felszerelésének „árát” négy ismeretlen, a férfi feljelentést tett a rendőrségen. Az elkövetőket 24 órára őrizetbe vették.
Meglepetés fogadta a Maros megyei hegyimentőket a Tiha-nyeregben: mire kiérkeztek, hogy kicseréljék a menedékház betört ablakát, valaki már elvégezte helyettük a munkát.
Biztonságosabbak a körülmények a Maros megyei kórházban, miután uniós pénzalapokból jelentős beruházásokat eszközöltek, különösen az oxigénterápia biztosításában és a tűzvédelem terén – mondta Ovidiu Gîrbovan igazgató kedden.
szóljon hozzá!