Kovács Szabolc, a férfikar vezetője, Moldován-Horváth István igazgató és Kásler Magdi női tánckarvezető sajtótájékoztatón beszélt a találkozóról
Fotó: Haáz Vince
Idén a Maros Művészegyüttes lesz a házigazdája az Erdélyi Magyar Hivatásos Néptáncegyüttesek Találkozójának, amely a régió magyar zene- és táncművészeinek szakmai fórumot és találkozóhelyet, a nézőknek sokszínű táncszínházi műsort kínál napokon át.
2025. május 12., 16:462025. május 12., 16:46
Vándorfesztiválnak is nevezik a rendezvényt, amelyet idén május 21–24. között a Maros Művészegyüttes hoz tető alá a marosvásárhelyi Nemzeti Színházban. Ezt minden évben a hat erdélyi magyar hivatásos együttes – a Bekecs Táncszínház, a Hargita Székely Néptáncszínház, a Háromszék Táncszínház, a Nagyvárad Táncegyüttes, az Udvarhely Néptáncműhely és a Maros Művészegyüttes – egyike szervezi meg, közölte hétfői sajtótájékoztatóján Moldován-Horváth István zenész, a házigazda művészegyüttes kinevezett igazgatója.
Az idén 19. alkalommal esedékes rendezvényt közös fórumnak nevezte, amely lehetőséget biztosít a régió zene- és táncművészeinek szakmai előadásokon és workshopokon való részvételére, egymás előadásainak megtekintésére, hiszen
Ezeket szakmai bizottság értékeli a tánckarok és az alkotók jelenlétében, de a nagyközönséget is várják a zsűri értékelésére is.
Az első napot a hat erdélyi hivatásos táncegyüttes közös flashmobja vezeti be a Nemzeti Színház előtti téren május 21-én 16 órától, majd a Maros Művészegyüttes Láthatatlan ünnepek című előadásával folytatódik a találkozó. Ez lesz az egyetlen olyan előadás a rendezvény alatt, amelyet az együttes kövesdombi termében tartanak, de helyhiány miatt zártkörűre tervezték. A többi együttes előadását már a Nemzeti Színházban tekinthetik meg a nézők.
Fotó: Haáz Vince
Moldován-Horváth István azt is elmondta, az előadások egymás közötti versenyeztetése már háttérbe szorult, inkább a szakmai kritika kap hangsúlyosabb szerepet, amit egy szakemberekből álló zsűri – Kovács Levente színházi rendező; Farkas Zoltán és Tóth Ildikó táncoktatók, Könczei Árpád koreográfus és zeneszerző, Prezsmer Boglárka dramaturg, Juhász Zsolt, a Duna Művészegyüttes igazgatója – fogalmaz meg.
Kásler Magdi, a Maros Művészegyüttes női tánckarának vezetője szerint ez a rendezvény alkalmat teremt arra, hogy a marosvásárhelyi közönség megismerje, mi történik Erdélyben a hivatásos magyar néptáncegyüttesek életében. Ráadásul
A táncosok számára pedig a személyes találkozásokon túl azért is izgalmas ez az esemény, mert láthatják, társaik hol tartanak jelenleg, hiszen vannak, akik ugyanazt az utat a követik, mások új útra lépnek.
Napokig lépcsők nélkül hagyott tömbházlakók, hetekig elhúzódó munkálatok, zöldövezetekben hagyott építkezési hulladékok és törmelékek – mindez pár száz méteren a marosvásárhelyi Tudor-lakótelepen, ahová egy panasz nyomán mentünk el.
Újraindult a háztartási víz szolgáltatása Dicsőszentmártonban, Ádámoson, Szászbogácson és Vámosgálfalván, ugyanis a Kis-Küküllő vizének sótartalma csökkent – tájékoztatott közleményében a Maros Megyei Prefektusi Hivatal.
Kissé megkésve, de a kánikulára megnyitott Marosvásárhelyen a Víkendtelep. A sport- és szabadidőközpontban működnek a csúszdák, tiszta vízzel vannak teli a medencék, és egy rendezvényteret is kialakítottak. Nagylélegzetű bővítést is terveznek.
Helyesbítésre szólította fel a Székelyhont Portik Vilmos, a Marosvásárhelyi Közszállítási Vállalat kommunikációs igazgatója, miután azt írtuk, hogy „a városi busszal utazóknak fele sem elégedett a szolgáltatással”. Közöljük az ő és a mi álláspontunkat.
Továbbra sincs ivóvíz több Maros megyei településen a sóval szennyezett víz miatt, és élő halakat sem találnak a szakemberek, sőt elhullott hódokat is láttak már a vízben.
Folyamatosan figyelik a Kis-Küküllőt a sós vízzel szennyezett szakaszon, de egyelőre sehol sem találtak elpusztult halakat a hatóságok szakemberei.
Jobb lefedettséget, rövidebb várakozási időt, gyorsabb reagálást a panaszokra – ezeket várják a marosvásárhelyi tömegközlekedési vállalattól a buszozók, akiknek csak 43 százaléka elégedett az utazással. Az igazgató válasza: sok minden nem tőlük függ.
Semmi nem maradt élve a Kis-Küküllőben a Parajdról érkező sóhullámok után – nyilatkozta kedden Székely Annamária, a Maros megyei környezetőrség igazgatója, aki arról is beszámolt, hogy a nagy haltetemek még a folyó fenekén vannak.
A Kis-Küküllő vízének magas sótartalma miatt keddre virradó éjszaka egy órakor ismét leállították a dicsőszentmártoni vízüzemet.
Mintegy 700 ezer liter vizet osztott ki a Maros megyei katasztrófavédelem és az Aquaserv szolgáltató hétfőn a Kis-Küküllő mentén élőknek. Mindemellett az elpusztult halak begyűjtése is folyamatban van a sóval szennyezett folyónál.
szóljon hozzá!