Fotó: Boda L. Gergely
Csütörtökön kezdte el Kakutsi János címeres sírkövének restaurálását a marosvásárhelyi református temetőben, a ravatalozó mögött, a Bolyai-sírok közelében Bandi Árpád nyugalmazott tanár és segítőcsoportja.
2012. augusztus 09., 15:422012. augusztus 09., 15:42
2012. augusztus 09., 18:402012. augusztus 09., 18:40
Az idős Bolyai-kutató pedagógus fiatalokat megszégyenítő lelkesedéssel ápolja Bolyai Farkas és János emlékét, kutatja a két zsenivel kapcsolatos, még fellelhető dokumentumokat, távoli helyszínekre látogat, hogy kutatásaihoz újabb adatokat gyűjtsön, s mindenekfölött a két Bolyai emlékének megőrzéséért, emléktáblák és emlékhelyek létrehozásáért, ápolásáért munkálkodik. Oláh-Gál Róbert mellett az ő érdeme is, hogy a domáldi (egykori Bolyai-birtok) dombtetőn felújították Farkas feleségének, János édesanyjának síremlékét és kopjafáját, hogy 2010. szeptember 4. óta emléktábla áll a marosvásárhelyi Vársétányon, az egykori Bolyai János-ház helyén álló épület falán, hogy emléktáblával jelölték meg a János utolsó lakhelyéül szolgáló Kőrösi Csoma Sándor utcai épületet, hogy a református temetőben kopjafa jelöli János eredeti sírhelyét.
Kakutsi János Királyi táblai assessor 1754-ben született. A polgári hitet 1808. április 23-án mint nemesember taxa nélkül letette Marosvásárhelyen, a város jegyzőkönyvének adatai szerint. Tagja volt a Gecse-féle Emberszereteti Intézet bizottmányának. Meghalt 1831-ben, 77 éves korában.
Kakutsi Jánosnak volt egy Kakutsi Klára nevű lánya, ennek lánya Pávai Vajna Krisztina volt, Bolyai Farkas édesanyja. A Kakutsok (a korabeli dokumentumokban Kakuts és Kakutsi néven is fellelhetők) családfája egyébként az 1400-as évek közepéig vezethető vissza, így a két Bolyai egyúttal a jelentős erdélyi család leszármazottjának is tekinthető. Bandi Árpád úgy vélte, a Bolyai család anyai felmenőjének, Kakutsi Jánosnak illő megőrizni az emlékét, azzal is, hogy sírkövét felújítják és megjelölik a Bolyaiak városának temetőjében.
Bizonyítottan sertéspestis miatt pusztultak el az állatok egy Dózsa György községi magángazdaságban, Maros megyében. A hatóságok korlátozásokat rendeltek el.
Helyi kézművesek és termelők várják a városlakókat és minden érdeklődőt Marosvásárhely főterére a kedden nyílt húsvéti vásárban. Délutánonként gyermekfoglalkozásokat is tartanak, kedden például tojás alakú mézes pogácsákat díszítettek a kisebbek.
Véradókra van szükség Maros megyében is, ezért arra bátorítanak mindenkit, aki egészséges, adjon vért.
A középkori lakott váráról ismert és közkedvelt Maros megyei településen jövőtől készülnek bevezetni a helyi turisztikai adót, amit a városban éjszakázó turisták kell majd kifizessenek.
Hétvégére megoldódott a gázszolgáltatás biztosítása a marosvásárhelyi garzontömbházban, ahol 62 lakrész maradt fűtési, főzési lehetőség nélkül. A sikkasztásos ügy azonban hömpölyög: megtudtuk, hogy a városházának mennyivel tartoznak a társulások.
Victor Prodan, Nyárádtő polgármestere három hónapig tíz százalékkal kevesebb fizetés kap – döntött a Maros Megyei Prefektusi Hivatal, miután a kisváros vezetőjét összeférhetetlennek minősítette az Országos Feddhetetlenségi Ügynökség (ANI).
Számos jogosítványt függesztettek fel, és közel nyolcszáz bírságot szabtak ki gyorshajtás miatt az elmúlt héten Maros megyében – derül ki a rendőr-főkapitányság hétfői közleményéből.
Elutasították Soós Zoltán marosvásárhelyi polgármester fellebbezését, érvényben maradt a polgármesteri jogköreitől való hatvannapos eltiltás.
Csaknem százan, közöttük sok gyerek elevenítette meg Marosvásárhelyen virágvasárnap Jézus szenvedéstörténetét, a Passiót. A nyárias időjárás is besegített abba, hogy a nyári színház telve legyen. Időutazásra hívták a híveket.
A sztyeppei bazsarózsa egyedi szépségét, valamint az Ugron-kastély lenyűgöző történetét ismerhetik meg mindazok, akik ellátogatnak a II. Bazsarózsa Fesztiválra Mezőzáhra.
szóljon hozzá!