Fotó: Boda L. Gergely
Csütörtökön kezdte el Kakutsi János címeres sírkövének restaurálását a marosvásárhelyi református temetőben, a ravatalozó mögött, a Bolyai-sírok közelében Bandi Árpád nyugalmazott tanár és segítőcsoportja.
2012. augusztus 09., 15:422012. augusztus 09., 15:42
2012. augusztus 09., 18:402012. augusztus 09., 18:40
Az idős Bolyai-kutató pedagógus fiatalokat megszégyenítő lelkesedéssel ápolja Bolyai Farkas és János emlékét, kutatja a két zsenivel kapcsolatos, még fellelhető dokumentumokat, távoli helyszínekre látogat, hogy kutatásaihoz újabb adatokat gyűjtsön, s mindenekfölött a két Bolyai emlékének megőrzéséért, emléktáblák és emlékhelyek létrehozásáért, ápolásáért munkálkodik. Oláh-Gál Róbert mellett az ő érdeme is, hogy a domáldi (egykori Bolyai-birtok) dombtetőn felújították Farkas feleségének, János édesanyjának síremlékét és kopjafáját, hogy 2010. szeptember 4. óta emléktábla áll a marosvásárhelyi Vársétányon, az egykori Bolyai János-ház helyén álló épület falán, hogy emléktáblával jelölték meg a János utolsó lakhelyéül szolgáló Kőrösi Csoma Sándor utcai épületet, hogy a református temetőben kopjafa jelöli János eredeti sírhelyét.
Kakutsi János Királyi táblai assessor 1754-ben született. A polgári hitet 1808. április 23-án mint nemesember taxa nélkül letette Marosvásárhelyen, a város jegyzőkönyvének adatai szerint. Tagja volt a Gecse-féle Emberszereteti Intézet bizottmányának. Meghalt 1831-ben, 77 éves korában.
Kakutsi Jánosnak volt egy Kakutsi Klára nevű lánya, ennek lánya Pávai Vajna Krisztina volt, Bolyai Farkas édesanyja. A Kakutsok (a korabeli dokumentumokban Kakuts és Kakutsi néven is fellelhetők) családfája egyébként az 1400-as évek közepéig vezethető vissza, így a két Bolyai egyúttal a jelentős erdélyi család leszármazottjának is tekinthető. Bandi Árpád úgy vélte, a Bolyai család anyai felmenőjének, Kakutsi Jánosnak illő megőrizni az emlékét, azzal is, hogy sírkövét felújítják és megjelölik a Bolyaiak városának temetőjében.
A Tudor lakótelepről vágták ki azt a méretes fenyőfát, amely idén betölti a karácsonyfa szerepét Marosvásárhelyen a virágóránál.
Jégkorongozók, mű- és gyorskorcsolyázók avatják fel pénteken Marosvásárhelyen a várban kialakított műjégpályát.
A kerékpározók közlekedési kihágásai okozták a legtöbb balesetet, de ezek jártak a legkevesebb halálos áldozattal. Maros megyében viszont számos halálos kimenetelű közúti baleset történt. Sajtóeseményen ismertették a számokat a hatóságok képviselői.
Külföldről behozott autók és alkatrészek kereskedésével, valamint biztosítótársaságok átverésével vádoltak meg egy Maros megyei rendőrt, akit őrizetbe is vettek a korrupcióellenes igazgatóság felügyelői.
Nem lesz többé lezárva és sétálásnak fenntartva Marosvásárhelyen az Enescu utca, miután a rendőrség visszavonta korábbi határozatát. A városháza elégedetlen.
Fából készült lakóház gyulladt ki hétfőn délután Somostelkén, a lángok az épület 70 négyzetméternyi felületén terjedtek szét – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Wittner Mária a magyar jellem nagyasszonya volt, aki soha nem első, hanem mindig önmaga akart lenni, soha nem önmagáért, hanem az Istenben és hazában hívő magyar társaiért – hangoztatta Kövér László szombaton Marosvásárhelyen.
Fizi Miska bácsinak szólítják az ovisok Strausz Róbert bábszínészt, aki egy személygépjárműben hozza-viszi a kis mellényes bábfigura világát Magyarország és Románia között. Marosvásárhelyen mutatta be nekünk Fizi Miskát, és rajta keresztül önmagát.
Jótékonysági néptáncgálát szervez Kupás Sándor és családja megsegítésére a marosvásárhelyi amatőr néptáncmozgalom november 6-án 19 órától a Maros Művészegyüttes előadótermében.
Idén is megteremtik az ünnepi hangulatot Marosvásárhelyen a Színház téren december 5–31. között. A karácsonyi vásárt ugyanazok szervezik idén is, akik az elmúlt évben, és azt is megtudtuk, mennyit szán erre a polgármesteri hivatal.
szóljon hozzá!