Az ukrán tejfölöző géptől a jól menő sajtműhelyig

Kisebb-nagyobb kitérőkkel kanyarodott a sajtkészítés irányába a kundi Varga István, s ma már messze földön híres sajtműhelye van a falu központjában. Érlelt sajtjai eljutnak Bukarestbe, Kolozsvárra, Konstancára, de megismerték a budapestiek a sajtmustrán, a vásárhelyiek a farmervásáron, a szebeniek a kézművesvásáron. Két tanfolyam és egy svájci fejtágítás után úgy tűnik, már nem lehet megállítani.

Bakó Zoltán

2017. február 24., 15:382017. február 24., 15:38

Porka havak fehérlenek a Kis-Küküllő menti dombokon, itt még visszanyúlt a tél egy fagyos érintésre. Amikor az ősi Bethlen-birtokon, ama árva Kata asszony szülőhelyén, Bonyhán áthaladok, mintha a tavasz érlelődne, de Gógánban már rá kell kapcsolni a fűtést, Reussdorfban – aki nem tudná, ez a Maros megyei Kund német-szász neve, a múlt század elején még ők voltak többségben, aztán jó ideig egyforma arányban éltek itt szászok, magyarok, románok – pedig hólatyakos úton hasít a Škoda. A falu közepén fából épített tetszetős sajtműhely, előtte csaknem bokáig ér a megrökönyödött hó, túlnan, az egykori nagy szász porta nyitott kapujából meg egy körszakállal incselkedő fiatalember int, hogy hajtsak bennebb.

Két nemzedék

A kandallóban ropog a tűz, az asztal körül hárman beszélgetünk régmúlt és mostani időkről: idősb Varga István agrármérnök, ifjabb Varga István, a körszakállas fiatalember és jómagam. Hogy miként is indult a sajtműhely – nos, erről folyik a szó. Az uniós csatlakozás után kihulltak a rendszerből – már úgy értendő, az állattenyésztésiből – az egy-két tehenes gazdák, s különösen a tejkvótarendszer megszűnte után mentek át mélyrepülésbe az ilyen gazdaságok. Hatvan-hetven állattal kellene foglalkoznia annak, aki árutejtermelésből akarja fenntartani magát és a családját – véli a fiatalabb Varga. Ha meg nem, akkor váltani kell – vagy húsállattenyésztésre, ami nehezebb, mert hosszú az átállási idő, vagy a tej feldolgozására. Is. Édesapám mérnök, huszonéve állatokkal foglalkozik, valószínű az ő példája ihletett meg, amikor erre a foglalkozásra nyergeltem át.

„Segesváron német iskolába jártam – a konyhából behallatszik a német szó, Vargáné beszélget valakivel –, aztán próbálkoztam ezzel-azzal, voltam marketinges, szociális problémákkal küzdő gyerekek intézetében nevelő, meg egy sor minden más. Itthon voltak állatok, s aztán egyszer csak úgy gondoltam, nyitni kell más irányba is. Nagy szerencsém volt édesapámmal, ő az állattartást rendezi, én meg a tejfeldolgozást. Úgy kezdődött, hogy vettem egy ukrán tejfölöző gépet hatszáz lejért. Azzal aztán belevágtunk a sajt, telemea, tejföl készítésébe – mondja a történetet kezdetéről a fiatalabb Varga. Figyelemre méltó, hogy az idősebbik ebbe nem szól bele – hagyja a fiát érvényesülni.

A svájci vonal

Hogy némi elméleti tudást szerezzen, 2015-ben beiratkozott a Caritas gyergyószentmiklósi sajtkészítő tanfolyamára. Aztán amikor annak vége lett, beiratkozott másodszor is, mert úgy érezte, ezt jobban meg kell tanulni. Később svájci sajtmestertől tanulta a szakmát, augusztusban egy hosszabb tanfolyamon vett részt. „Gyakorlatilag az történt, hogy februártól augusztusig tanultam. Aztán októberben nekifogtam építeni” – meséli a sajtoskezdetekről. A jelenleg 45 négyzetméteres műhelyépület két hét alatt be volt fedve. Aztán állandóan vásárolta a felszereléseket – ötszáz literes hűtőtankot, háromszáz literes vörösréz üstöt, hárfát (ez a szerszám a megalvadt tej darabolására szolgál, a nevét onnan kapta, hogy tényleg hárfához hasonlít).

Lassan ötven literesről ötszázasra cserélte a tankot, kisüstöt vett, aztán nagyobbat. Májusban jöttek a svájci mesterek – az ő hívására – tanfolyamot tartani. Mozgósított, verbuválta a környéken potenciális sajtkészítőket – végül senki nem jött el. „Égett az arcom a svájciak előtt. De igaz az, hogy minden kárban van valami haszon. Összedugtuk a fejünket a svájciakkal, ceruzát fogtunk, rajzolgattunk, így alakult ki a szárítóhelyiség polcrendszerének a terve. Meg egyebek is a műhelyben” – meséli.

Huszonöt fejős

A családnak van egy törzsállománya, ebből 25 fejőstehén. Csak ezeknek a tejét használja sajtkészítésre. Az állatok májustól októberig kint vannak a legelőn, csak fejőgéppel fejik őket, s a fejőgépek alkatrészeit erre a célra szolgáló, külhonból vett mosógéppel mossák minden fejés után. Mert rendnek kell lenni. Meg tisztaságnak. Is. Így tanulta a svájci mesterektől. Hogy a legelőn honnan van áram a gépek működtetésére? Nos, generátorból. Igaz, három nap alatt megiszik tíz liter benzint, de hát ez benne van abban a bizonyos sajtpakliban. A tőgyek mosását, törlését egyszer használatos eszközökkel végzik, utána fertőtlenítik. Mert rendnek kell lenni és tisztaságnak. De ezt már mondtuk. Ezek a tehenek nem esznek silót. Mert az nem tesz jót a jövendőbeli sajtnak, akármennyire gazdaságosnak is bizonyul. Kapnak viszont takarmányrépát. Meg friss, szinte alpesi minőségű füvet a legelőn egy fél éven keresztül.

Már polcon az új fajták

Átmegyünk a műhelybe. Viszonylag kicsi épület, az első helyiségben ott a nagy, félezer literes hűtőtank. Nem kellene épp ekkora, de Varga István további fejlesztésben, bővítésben gondolkodik. Akkor meg majd fog kelleni. A következő helyiségben a háromhektós rézüst. Na, ennek már ekkorának kell lennie – mondja István, s rákönyököl az üst szélére. Aztán leereszkedünk egy létrán a szárítóhelyiségbe. Ez tulajdonképpen a második helyiség pincéje. Deszkapolcokon állnak az érlelődő sajtok. Egyik-egyik olyan 8–10 kiló körüli.

Amikor az üstből kiveszik a sajt masszáját, az formába kerül, letakarják ronggyal, aztán először fél, aztán két, majd három óra elteltével forgatják meg, másnaptól pedig minden nap, tizennégy napon keresztül. S minden alkalommal sós vízzel mossák. A sós vizet a szovátai sós forrásból hozza István, ez a legjobb, mert ennek természetes és teljes a koncentrációja. Egyébként az érlelés minimum két hónapig tart. Elméletileg lehetne érlelni egy évig, de erre nem kerülhet sor. Ugyanis nagy az igény, a két hónapos sajtot már viszik is. Egy kis részét innen a műhelyből, néhány bukaresti, kolozsvári és konstancai üzletbe szállít még, a többi, mintegy 90 százalék vásárokban talál gazdára. Amikor megkérdem, hányféle érlelt sajtot készít, számolni kezd. „Hát van a sima alpesi sajt, aztán van vörösborban áztatott (ennek a savasítása történik másképpen, amitől gyümölcsösebb íze lesz), aztán van konyakos, van diós-konyakos, borsos (zöld bors) és chilis. Ez ugye hét. Aztán lesz még rövidesen három-négy új változat, de ez legyen meglepetés a vásárlóknak, nem árulom el” – huncutkodik István.

Nos, én láttam ezeket az új fajtákat az érlelőpolcokon, de tartom magam az adott szavamhoz – nem árulom el, hogy milyenek. Csak annyit, hogy merőben másak, mint a korábban felsoroltak, hihetetlen ötletekkel hozakodik elő Varga István, amitől a legínyencebbek is meglepődnek majd.

Benne lesz a tévében

Péntek délután fél hatkor a román televízió magyar nyelvű adásában riportot láthatnak a kundi sajtműhelyről. A fentieket megnézhetik képekben is, láthatják a sajtműhelyt, a sajtkészítés folyamatát is.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 04., péntek

Utolsó útjára kísérték Kincses Előd jogászt, Orbán Viktor is részt vett a temetésen

Magyarországi és helyi hivatalosságok is elkísérték utolsó útjára Marosvásárhelyen Kincses Előd jogászt, közírót. A család kérésére a temetés, amelyen részt vett Magyarország miniszterelnöke, Orbán Viktor is, nem volt sajtónyilvános.

Utolsó útjára kísérték Kincses Előd jogászt, Orbán Viktor is részt vett a temetésen
2025. július 04., péntek

Elmaradnak a szászrégeni városnapok

Szászrégenben idén nem szervezik meg a városnapokat, inkább a fejlesztések befejezésére fordítják a pénzt.

Elmaradnak a szászrégeni városnapok
Elmaradnak a szászrégeni városnapok
2025. július 04., péntek

Elmaradnak a szászrégeni városnapok

2025. július 04., péntek

Kilencedszer szerveznek kastélynapot Bonyhán

Kilencedik alkalommal szervez családi napot az Erdélyi Református Nőszövetség a Maros megyei Bonyhán, a Bethlen-kastély parkjában július 5-én, szombaton.

Kilencedszer szerveznek kastélynapot Bonyhán
2025. július 04., péntek

Kimerült tűzoltók, elromló autók – Bukarestre várnak a megoldásért

Több mint egy hónapja nincs csapvíz a Kis-Küküllő menti településeken, és a helyzet kritikus: az ügyeletes tűzoltók kimerültek, a vizet szállító autók pedig meghibásodnak. A gondok megoldásához szükséges pénz még mindig várat magára Bukarestből.

Kimerült tűzoltók, elromló autók – Bukarestre várnak a megoldásért
2025. július 04., péntek

Belakták a fesztiválfalut, pörög a Vibe

Kisebb városhoz hasonlít a Marosvásárhely és Marosszentgyörgy határánál felépített Vibe fesztivál, ahová már beköltöztek a koncertezők, szórakozni vágyók. A szervezők mellett a kisboltosok, vendéglősök, taxisok is örvendenek a népszerű rendezvénynek.

Belakták a fesztiválfalut, pörög a Vibe
Belakták a fesztiválfalut, pörög a Vibe
2025. július 04., péntek

Belakták a fesztiválfalut, pörög a Vibe

2025. július 03., csütörtök

Marosvásárhelyen egyelőre kivárnak az ANL-lakások eladásával

Segesváron eladják az Országos Lakásügynökség (ANL) által fiataloknak épített lakásokat, Marosvásárhelyen azonban egyelőre tartózkodó állásponton van a városvezetés. A bérlők évek óta szeretnének tulajdonosok lenni, mindhiába.

Marosvásárhelyen egyelőre kivárnak az ANL-lakások eladásával
2025. július 03., csütörtök

Több mint tíz hektáron égett a száraz növényzet

Az önkéntes tűzoltók is segítettek a marosvásárhelyi és mezőbándi hivatásos tűzoltóknak szerda délután, hogy megfékezzék a 11 hektáron pusztító tarlótüzet a mezőbándi községhez tartozó Hidegvölgyben.

Több mint tíz hektáron égett a száraz növényzet
2025. július 02., szerda

16 ezer lejt kértek el 20 méter ereszcsatorna felszereléséért

Késsel fenyegetve csikartak ki egy idős férfitől 16 ezer lejt 20 méternyi ereszcsatorna felszerelésének „árát” négy ismeretlen, a férfi feljelentést tett a rendőrségen. Az elkövetőket 24 órára őrizetbe vették.

16 ezer lejt kértek el 20 méter ereszcsatorna felszereléséért
2025. július 01., kedd

Csendes hős a Tiha-nyeregnél: ismeretlen segítő javította meg a menedékház ablakát

Meglepetés fogadta a Maros megyei hegyimentőket a Tiha-nyeregben: mire kiérkeztek, hogy kicseréljék a menedékház betört ablakát, valaki már elvégezte helyettük a munkát.

Csendes hős a Tiha-nyeregnél: ismeretlen segítő javította meg a menedékház ablakát
2025. július 01., kedd

Oxigénterápia és tűzvédelem – biztonságosabb körülmények a betegeknek

Biztonságosabbak a körülmények a Maros megyei kórházban, miután uniós pénzalapokból jelentős beruházásokat eszközöltek, különösen az oxigénterápia biztosításában és a tűzvédelem terén – mondta Ovidiu Gîrbovan igazgató kedden.

Oxigénterápia és tűzvédelem – biztonságosabb körülmények a betegeknek