Az ukrán tejfölöző géptől a jól menő sajtműhelyig

Kisebb-nagyobb kitérőkkel kanyarodott a sajtkészítés irányába a kundi Varga István, s ma már messze földön híres sajtműhelye van a falu központjában. Érlelt sajtjai eljutnak Bukarestbe, Kolozsvárra, Konstancára, de megismerték a budapestiek a sajtmustrán, a vásárhelyiek a farmervásáron, a szebeniek a kézművesvásáron. Két tanfolyam és egy svájci fejtágítás után úgy tűnik, már nem lehet megállítani.

Bakó Zoltán

2017. február 24., 15:382017. február 24., 15:38

Porka havak fehérlenek a Kis-Küküllő menti dombokon, itt még visszanyúlt a tél egy fagyos érintésre. Amikor az ősi Bethlen-birtokon, ama árva Kata asszony szülőhelyén, Bonyhán áthaladok, mintha a tavasz érlelődne, de Gógánban már rá kell kapcsolni a fűtést, Reussdorfban – aki nem tudná, ez a Maros megyei Kund német-szász neve, a múlt század elején még ők voltak többségben, aztán jó ideig egyforma arányban éltek itt szászok, magyarok, románok – pedig hólatyakos úton hasít a Škoda. A falu közepén fából épített tetszetős sajtműhely, előtte csaknem bokáig ér a megrökönyödött hó, túlnan, az egykori nagy szász porta nyitott kapujából meg egy körszakállal incselkedő fiatalember int, hogy hajtsak bennebb.

Két nemzedék

A kandallóban ropog a tűz, az asztal körül hárman beszélgetünk régmúlt és mostani időkről: idősb Varga István agrármérnök, ifjabb Varga István, a körszakállas fiatalember és jómagam. Hogy miként is indult a sajtműhely – nos, erről folyik a szó. Az uniós csatlakozás után kihulltak a rendszerből – már úgy értendő, az állattenyésztésiből – az egy-két tehenes gazdák, s különösen a tejkvótarendszer megszűnte után mentek át mélyrepülésbe az ilyen gazdaságok. Hatvan-hetven állattal kellene foglalkoznia annak, aki árutejtermelésből akarja fenntartani magát és a családját – véli a fiatalabb Varga. Ha meg nem, akkor váltani kell – vagy húsállattenyésztésre, ami nehezebb, mert hosszú az átállási idő, vagy a tej feldolgozására. Is. Édesapám mérnök, huszonéve állatokkal foglalkozik, valószínű az ő példája ihletett meg, amikor erre a foglalkozásra nyergeltem át.

„Segesváron német iskolába jártam – a konyhából behallatszik a német szó, Vargáné beszélget valakivel –, aztán próbálkoztam ezzel-azzal, voltam marketinges, szociális problémákkal küzdő gyerekek intézetében nevelő, meg egy sor minden más. Itthon voltak állatok, s aztán egyszer csak úgy gondoltam, nyitni kell más irányba is. Nagy szerencsém volt édesapámmal, ő az állattartást rendezi, én meg a tejfeldolgozást. Úgy kezdődött, hogy vettem egy ukrán tejfölöző gépet hatszáz lejért. Azzal aztán belevágtunk a sajt, telemea, tejföl készítésébe – mondja a történetet kezdetéről a fiatalabb Varga. Figyelemre méltó, hogy az idősebbik ebbe nem szól bele – hagyja a fiát érvényesülni.

A svájci vonal

Hogy némi elméleti tudást szerezzen, 2015-ben beiratkozott a Caritas gyergyószentmiklósi sajtkészítő tanfolyamára. Aztán amikor annak vége lett, beiratkozott másodszor is, mert úgy érezte, ezt jobban meg kell tanulni. Később svájci sajtmestertől tanulta a szakmát, augusztusban egy hosszabb tanfolyamon vett részt. „Gyakorlatilag az történt, hogy februártól augusztusig tanultam. Aztán októberben nekifogtam építeni” – meséli a sajtoskezdetekről. A jelenleg 45 négyzetméteres műhelyépület két hét alatt be volt fedve. Aztán állandóan vásárolta a felszereléseket – ötszáz literes hűtőtankot, háromszáz literes vörösréz üstöt, hárfát (ez a szerszám a megalvadt tej darabolására szolgál, a nevét onnan kapta, hogy tényleg hárfához hasonlít).

Lassan ötven literesről ötszázasra cserélte a tankot, kisüstöt vett, aztán nagyobbat. Májusban jöttek a svájci mesterek – az ő hívására – tanfolyamot tartani. Mozgósított, verbuválta a környéken potenciális sajtkészítőket – végül senki nem jött el. „Égett az arcom a svájciak előtt. De igaz az, hogy minden kárban van valami haszon. Összedugtuk a fejünket a svájciakkal, ceruzát fogtunk, rajzolgattunk, így alakult ki a szárítóhelyiség polcrendszerének a terve. Meg egyebek is a műhelyben” – meséli.

Huszonöt fejős

A családnak van egy törzsállománya, ebből 25 fejőstehén. Csak ezeknek a tejét használja sajtkészítésre. Az állatok májustól októberig kint vannak a legelőn, csak fejőgéppel fejik őket, s a fejőgépek alkatrészeit erre a célra szolgáló, külhonból vett mosógéppel mossák minden fejés után. Mert rendnek kell lenni. Meg tisztaságnak. Is. Így tanulta a svájci mesterektől. Hogy a legelőn honnan van áram a gépek működtetésére? Nos, generátorból. Igaz, három nap alatt megiszik tíz liter benzint, de hát ez benne van abban a bizonyos sajtpakliban. A tőgyek mosását, törlését egyszer használatos eszközökkel végzik, utána fertőtlenítik. Mert rendnek kell lenni és tisztaságnak. De ezt már mondtuk. Ezek a tehenek nem esznek silót. Mert az nem tesz jót a jövendőbeli sajtnak, akármennyire gazdaságosnak is bizonyul. Kapnak viszont takarmányrépát. Meg friss, szinte alpesi minőségű füvet a legelőn egy fél éven keresztül.

Már polcon az új fajták

Átmegyünk a műhelybe. Viszonylag kicsi épület, az első helyiségben ott a nagy, félezer literes hűtőtank. Nem kellene épp ekkora, de Varga István további fejlesztésben, bővítésben gondolkodik. Akkor meg majd fog kelleni. A következő helyiségben a háromhektós rézüst. Na, ennek már ekkorának kell lennie – mondja István, s rákönyököl az üst szélére. Aztán leereszkedünk egy létrán a szárítóhelyiségbe. Ez tulajdonképpen a második helyiség pincéje. Deszkapolcokon állnak az érlelődő sajtok. Egyik-egyik olyan 8–10 kiló körüli.

Amikor az üstből kiveszik a sajt masszáját, az formába kerül, letakarják ronggyal, aztán először fél, aztán két, majd három óra elteltével forgatják meg, másnaptól pedig minden nap, tizennégy napon keresztül. S minden alkalommal sós vízzel mossák. A sós vizet a szovátai sós forrásból hozza István, ez a legjobb, mert ennek természetes és teljes a koncentrációja. Egyébként az érlelés minimum két hónapig tart. Elméletileg lehetne érlelni egy évig, de erre nem kerülhet sor. Ugyanis nagy az igény, a két hónapos sajtot már viszik is. Egy kis részét innen a műhelyből, néhány bukaresti, kolozsvári és konstancai üzletbe szállít még, a többi, mintegy 90 százalék vásárokban talál gazdára. Amikor megkérdem, hányféle érlelt sajtot készít, számolni kezd. „Hát van a sima alpesi sajt, aztán van vörösborban áztatott (ennek a savasítása történik másképpen, amitől gyümölcsösebb íze lesz), aztán van konyakos, van diós-konyakos, borsos (zöld bors) és chilis. Ez ugye hét. Aztán lesz még rövidesen három-négy új változat, de ez legyen meglepetés a vásárlóknak, nem árulom el” – huncutkodik István.

Nos, én láttam ezeket az új fajtákat az érlelőpolcokon, de tartom magam az adott szavamhoz – nem árulom el, hogy milyenek. Csak annyit, hogy merőben másak, mint a korábban felsoroltak, hihetetlen ötletekkel hozakodik elő Varga István, amitől a legínyencebbek is meglepődnek majd.

Benne lesz a tévében

Péntek délután fél hatkor a román televízió magyar nyelvű adásában riportot láthatnak a kundi sajtműhelyről. A fentieket megnézhetik képekben is, láthatják a sajtműhelyt, a sajtkészítés folyamatát is.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. október 28., hétfő

Elégedetlen a városháza a rendőrség döntésével

Nem lesz többé lezárva és sétálásnak fenntartva Marosvásárhelyen az Enescu utca, miután a rendőrség visszavonta korábbi határozatát. A városháza elégedetlen.

Elégedetlen a városháza a rendőrség döntésével
2024. október 28., hétfő

Lakóháznál csaptak fel a lángok Somostelkén

Fából készült lakóház gyulladt ki hétfőn délután Somostelkén, a lángok az épület 70 négyzetméternyi felületén terjedtek szét – közli a Maros megyei tűzoltóság.

Lakóháznál csaptak fel a lángok Somostelkén
2024. október 26., szombat

Kövér László Marosvásárhelyen: Wittner Mária a magyar jellem nagyasszonya volt

Wittner Mária a magyar jellem nagyasszonya volt, aki soha nem első, hanem mindig önmaga akart lenni, soha nem önmagáért, hanem az Istenben és hazában hívő magyar társaiért – hangoztatta Kövér László szombaton Marosvásárhelyen.

Kövér László Marosvásárhelyen: Wittner Mária a magyar jellem nagyasszonya volt
2024. október 26., szombat

Ha már olyan jó a fizimiskája, legyen a neve Fizi Miska ennek a kis mellényes bábnak

Fizi Miska bácsinak szólítják az ovisok Strausz Róbert bábszínészt, aki egy személygépjárműben hozza-viszi a kis mellényes bábfigura világát Magyarország és Románia között. Marosvásárhelyen mutatta be nekünk Fizi Miskát, és rajta keresztül önmagát.

Ha már olyan jó a fizimiskája, legyen a neve Fizi Miska ennek a kis mellényes bábnak
2024. október 25., péntek

Jótékonysági néptáncgálát szerveznek Kupás Sándorért

Jótékonysági néptáncgálát szervez Kupás Sándor és családja megsegítésére a marosvásárhelyi amatőr néptáncmozgalom november 6-án 19 órától a Maros Művészegyüttes előadótermében.

Jótékonysági néptáncgálát szerveznek Kupás Sándorért
2024. október 22., kedd

A karácsonyi vásár ára

Idén is megteremtik az ünnepi hangulatot Marosvásárhelyen a Színház téren december 5–31. között. A karácsonyi vásárt ugyanazok szervezik idén is, akik az elmúlt évben, és azt is megtudtuk, mennyit szán erre a polgármesteri hivatal.

A karácsonyi vásár ára
A karácsonyi vásár ára
2024. október 22., kedd

A karácsonyi vásár ára

2024. szeptember 10., kedd

Hatalmas tűz ütött ki Régenben, a szomszédos megyék tűzoltóira is szükség volt

Hatalmas lángok csaptak fel egy épületben Szászrégenben, amelyben raktár, autószerelő-műhely és lakrész is ki volt alakítva. A lángok megfékezésén számos tűzoltó dolgozott, a hétfőn éjszaka kigyulladt épületnek sikerült egy részét megmenteni.

Hatalmas tűz ütött ki Régenben, a szomszédos megyék tűzoltóira is szükség volt
2023. február 04., szombat

Útlezárás Maroskece közelében

Szombaton 16 óráig lezárják a 15-ös jelzésű (E578), Marosvásárhely és Kolozsvár közötti országút Maroskece-közeli (15. és 23. kilométer között) szakaszát.

Útlezárás Maroskece közelében
Útlezárás Maroskece közelében
2023. február 04., szombat

Útlezárás Maroskece közelében

2023. január 26., csütörtök

Fotográfia és művészet témában beszélgetnek

Fotográfia és művészet címmel szervez kerekasztal-beszélgetést a Művészeti és Népiskola január 26-án 16 órától a sepsiszentgyörgyi Föld Szint közösségi téren.

Fotográfia és művészet témában beszélgetnek
Fotográfia és művészet témában beszélgetnek
2023. január 26., csütörtök

Fotográfia és művészet témában beszélgetnek

2023. január 24., kedd

Búvárok is keresik az eltűnt Dózsa György községi férfit

Egy eltűn férfit keresnek Dózsa György községben a Nyárád folyó mentén. Kedden az akcióhoz a Maros megyei rendőrség és tűzoltóság, egy búvárcsapat és helyi önkéntesek is csatlakoztak – adja hírül a Maros megyei tűzoltóság.

Búvárok is keresik az eltűnt Dózsa György községi férfit
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik,
rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik, rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!