A nyár elején kezdték elbontani azt az épületet, amelyben eddig a községháza működött Ákosfalván. A helyi tanács elfogadta a polgármester azon javaslatát, hogy az épületet bővítsék és korszerűsítsék.
2011. szeptember 26., 18:362011. szeptember 26., 18:36
Tíz lakóház felületével felér majd az új épület
Ám amikor az építők lebontották a tetőzetet, kiderült, hogy a falak repedezettek, a földtani tanulmány pedig bebizonyította, hogy a meglévő alapra és falakra nem lehet építeni. Ezért az épületet, amelyben egykor óvoda, könyvtár és bérlakás is működött, teljesen elbontották és júliusban elkezdték egy új épület munkálatait.
Iroda nélkül az elöljárók
A beruházás elodázhatatlan volt: a község ötezer lakosa mellett mintegy 1600 nem helyben lakó ügyfele is van a hivatalnak, az eddigi épületben pedig egyenesen lehetetlen volt ellátni a feladatokat. Nemcsak a mezőgazdasági vagy a szociális szakmunkatársnak nem volt megfelelő nagyságú irodája, hanem a legtöbb helyiség szűkös volt. Nem volt raktárhelyiség, irattár, esketőterem, de az alpolgármesternek saját iroda sem jutott. Továbbá minden gyűlésnek vagy olyan eseménynek, amelyen két-három embernél több vett részt, a polgármesteri irodában kellett helyet biztosítani – magyarázta el portálunknak Osváth Csaba polgármester azokat az állapotokat, amelyek szükségessé tették a beruházást.
Minden egy helyen
A polgármester szerint Ákosfalva kinőtte magát az utóbbi években, ezért ennek megfelelő székházra van szüksége. Az épület meglévő pincéjét kibővítették, erre épül rá egy-egy földszinti és emeleti irodasor. A földszinten azok az irodák kapnak helyet, amelyek ügyfélfogadást végeznek, míg az emeleten egyéb helyiségek mellett helyet biztosítanának civil szervezeteknek is: a községben működő kulturális, ifjúsági, sport- és vadászegyesületek is szobákhoz jutnának. A tetőtérben gyűlés- és esketőterem kap majd helyet, minden szintet kisebb raktárral, irattárral és illemhelyekkel látnak el. Ugyanakkor itt fog székelni minden további olyan közszolgáltatás is, amely a polgármesteri hivatal irányítása alá tartozik: személyi nyilvántartó, helyi rendőrség, tűzoltóság. Ez egyrészt jelentősebb költségmegtakarítást is fog jelenteni, másrészt az ügyfél egyetlen épületben szinte minden ügyes-bajos dolgát el fogja tudni intézni. A felszabaduló épületeknek más rendeltetést tud adni a község, így az egészségügyi ellátás is tud terjeszkedni.
Toronyóra – közadakozásból
Az épület egyik sarkán 20 méter magas torony is épül. Ennek tornáca is lesz, azaz kilátót alakítanak ki, amelyről a Nyárádmente nagy része belátható majd. Továbbá kronométert is szerelnek fel a toronyba, hogy mindenki láthassa: „hány óra” – ígéri Osváth Csaba. Erre a célra októbertől adományokat gyűjtenek a lakosságtól a község minden településén (hiszen ez a község háza), de már most sok felajánlás van. Az adományozók neve emlékplakettre kerül, amelyet a toronyban helyeznek el.
Az építkezést egyelőre saját alapból kezdte el a község, de további forrásokat is keres. Mivel az eredetileg elképzeltnél több munkálat lesz, valószínűleg az idén „csak” tető alá kerül az épület, de a befejezése a következő évre várható. Ami a költségeket illeti, a polgármester örül, hogy sikerült viszonylag olcsón, mintegy 1,8 millió lejért ellicitálni a beruházást, hiszen nem kevesebb mint tíz lakás felületével felérő, azaz közel 1000 négyzetméteres épületről van szó.
Sportcsarnokban és raktárban is dolgoznak
A községi közigazgatási apparátus ideiglenesen a sportcsarnokba költözött át: a legtöbb irodát az öltözőkben alakították ki, de van, akinek az előcsarnokban vagy a folyosón jutott hely, aki pedig innen is kiszorult, az a tűzoltósági raktárban kapott helyet. Nyáron viszonylag kellemes volt a hely, de az iskolakezdéssel rengeteg tanuló és felnőtt is érkezik. A tömeg és a zaj mindenképpen zavaró lesz, de megpróbálnak ilyen körülmények között is dolgozni mindaddig, amíg elkészül a minden igénynek megfelelő épület. Osváth Csaba amióta polgármester, azóta próbál megfelelő székházat és munkakörülményeket biztosítani a helyi közigazgatás számára.
szóljon hozzá!