Fotó: Netflix
Jobb is meg nem is az első évadhoz képest, a népszerűségre viszont továbbra sem lehet panasz, hiszen továbbra is a Netflix egyik legnézettebb sorozata az Andrzej Sapkowski lengyel író regényei alapján készült, A vaják (The witcher) fantasysorozat. Kritika a második évadról.
2022. január 22., 20:062022. január 22., 20:06
2023. július 09., 13:242023. július 09., 13:24
Hatalmas várakozás előzte meg a Netflix egy éves kihagyással érkező fantasysorozatának második évadát, ami aztán hozta is az elvárt számokat, hiszen a The Witcher második évada már az első három nap alatt 142 milliós órás nézettséggel büszkélkedhetett, ami elég volt ahhoz, hogy a legtöbb országban a nézettséglista elejére kerüljön a sorozat.
És bár a készítők egy, az előzőnél véresebb, akciódúsabb, kevesebb meztelenkedéssel és káromkodással teletűzdelt, összeszedettebb és jobban követhetőbb második évadot ígértek (aminek már maga a forgatása is eléggé akciódús volt, hiszen a főszereplő Geraltot alakító Henry Cavill is megsérült közben),
Meglehetősen komor hangulatú, véres, öncélú, helyenként horrorisztikus, mégis közönségkedvenc. A Vaják (Wiedźmin, The Witcher) címet viselő dark fantasy a belőle készült játéknak köszönhetően lett igazán ismert, az igazi népszerűséget azonban az elkerülhetetlen sorozat-adaptáció hozta meg számára. Összefoglaló.
A Netflix Witcher-sorozata főként a könyveket ismerő és a könyvek történetét továbbvivő videójátékok rajongóin túllépve, a széles nézői palettának készült, akik nyitottak egy kardozós, véres, szörnyes, nagyköltségvetésű fantasy-történetfolyamra, ami a Trónok harca befejeztével keletkezett űrt próbálta betölteni. Igen ám, de
így mára a Vaják második szezonja, már csak egy az évente érkező fantasyk közül, mint az Amazonnál készült, Az idő kereke (The Wheel of Time), a készülőben levő Gyűrűk ura és Trónok harca-előzménysorozatok, vagy épp maga a Vaják, tervben levő előzménysorozata, amiknek a lényege, hogy
Fotó: Netflix
A vaják megértésében azonban nem sokat segített az időben sokszor ugráló, sokszor kaotikus első évad, hisz míg a Trónok harcában elég hamar letisztázódtak a viszonyrendszerek a karakterek között, és nem volt nehéz követni, hogy ki hol helyezkedik el, és hová lép a képzeletbeli sakktáblán, addig a Vaják esetében
Sok fogódzót a készítők sem adtak, így aki tényleg tisztában akart lenni az első évadban, hogy akkor ki kivel és miért van, az vagy a könyvekbe kellett belebújjon, vagy pedig a világhálót böngéssze, hogy megértse: melyik királyság honnan és miért támadja a másikat, és mi megy végbe a háttérben, amiről a szereplők sokszor csak elejtett félmondatokban beszélnek, vagy véletlenszerűen bedobnak egy ismerősnek tűnő nevet, akiről első blikkre tudni kellene, hogy milyen szerepe van a történetben.
Fotó: Netflix
A tényleg keszekusza, még 2019-ben megjelent első évad után tehát jogos volt az elvárás, hogy a második már érthetőbb és követhetőbb lesz, azonban aki nem nézte újra az első évadot a második premierje előtt, annak igencsak nehéz dolga volt az elején összerakni a képzeletbeli puzzle-darabkákat.
A kezdés jó volt, és jót tett abból a szempontból, hogy az első évados finálét követően nem kellett rögtön fejest ugrani a keszekusza viszonyrendszerekbe, mivel a készítők behozták az első Witcher-könyvben különálló történetként elmesélt Nivellen történetét. A Szépség és a szörnyeteg-parafrázisként is értelmezhető epizód hozta a kötelezőt, vagyis megmutatta, hogy mi a sorozat sava-borsa:
Fotó: Netflix
A Trónok harcából igazolt, vörös szakálláról ismert Kristofer Hivju és a maszkmesterek mindent beleadtak, hogy egy tragikus sorsú, elátkozott szörnyeteget lássunk a képernyőn, aki ha nem is szándékosan, de rendesen meggyűjti az éppen hozzá betérő Geralt és Ciri baját. Ha nem az első epizódban mesélték volna ezt a történet, akkor azt is mondhattuk volna, hogy jó kis „filler” rész volt, de igazából alapozásnak volt tökéletes, ugyanis a készítők ezt követően már ismét a főszálra fókuszáltak, vagyis
Fotó: Netflix
Innen azonban jön a fejkapkodás, hogy akkor ki kivel is van, próbáljuk elképzelni a kontinenst, a birodalmat, illetve azt, hogy akkor most vajon mekkora távolságra is lehetnek egymástól a helyszínek, de semmi kapaszkodót, (bár egy térképet sem) kapunk hozzá, így a saját fantáziánkra kell hagyatkoznunk, akárcsak a könyvolvasók. Ez azért is bosszantó, mert amikor különböző helyszínekről „összefutnak” a karakterek, akkor igazán szőrszálhasogató belegondolni, hogy
Ezt jórészt a varázslók által nyitott portálokkal való utazással „bekkelik ki”, de ez is részben idegesítő volt, amikor időnként minden előzetes figyelmeztetés nélkül feltűntek egymás szobáiban az emberek, mintha az a világ legtermészetesebb dolga lenne.
Fotó: Netflix
Ezen felül a karakterek többségét még mindig nem sikerült teljesen elfogadni, főként azok számára nem, akik játszottak már a Witcher 3-mal, ugyanis az ott ábrázolt szereplők mondhatni árnyékai a sorozatbeli verziójuk. Henry Cavill telitalálat Ríviai Geraltként, és az új szezonban több szöveggel és kevesebb morgással fejezi ki magát, mindössze
A Killing Eve-ből ismert Kim Bodnia is jó választás volt Vesemir szerepére, igaz nem nagyon van alkalma kiteljesedni Geralt mentoraként. Az időközben szemöldököket növesztő Cirit is el lehet fogadni, viszont a boszorkányok castingja továbbra is borzalmas: a rafinált Yennefert alakító Anya Charlotra inkább hajaz egy naiv tinilányra, mint egy érett nőre, Triss egyszerűen idegesítő, és az őt megformáló Anna Shaffer egy totális félrecasting (és nem csak szerintem), a többi vaják pedig egyértelmű, hogy csak kinyírásra alkalmas töltelékként van jelen a sztoriban (a játékban hangsúlyosabb szerepet kapó Eskel megölése pedig övön aluli húzás volt a készítők részéről, akik trónokharcásan akartak sokkolni, ez pedig a visszájára sült el). A Jaskiert játszó Joey Batey továbbra is szenzációs, bár az első évadhoz képest sokat vesztett a fényéből,
Fotó: Netflix
Mindezek ellenére a sorozat úgy középtájt jó lendületet vesz, és a történet is valamelyest összeáll a végére, igaz, hogy elnyújtással nem lehet vádolni a készítőket, akik továbbra is nyolc részben próbálnak minél több mindent elmesélni. Megtudjuk, hogy Ciriben ősi vér folyik, és gyakorlatilag mindenki őt akarja nem csak a kontinensen, hanem azon túl is, ugyanakkor a könyvek egyik legnagyobb fordulata a szezonvégi cliffhanger is, ami megint azt eredményezi, hogy
Fotó: Netflix
Egyértelműen rossz, hogy a soron következő, harmadik szezonra várhatóan ismét két évet kell várni, mivel ennyi idő alatt ismét elfelejtünk mindent, amit most láttunk, és majd kapkodhatjuk megint a fejünket amíg visszarázódunk A vaják világába, 2024 karácsonyán, hacsak nem sikerül rövidebb idő alatt tető alá hozni az új évadot. Addig azonban más, érkeznek az újabbnál újabb fantasy-sorozatok, a kérdés már csak az, hogy mennyivel lesznek jobbak és minőségibbek Ríviai Geralt, a Netflix által képernyőre vitt történetfolyamánál.
Fotó: Netflix
Elutasítják és nem tartják hatékonynak a román kormány közoktatást érintő válságkezelési intézkedéstervezetét – állást foglalt a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége.
A hatalmas forgalom és a zsúfoltság miatt bedugult a Transzfogarasi út, a parkoló autók egymás útját zárták el.
A marosvásárhelyi VIBE Fesztivál nemcsak buliról, hanem közösségről, hangulatról és magyar identitásról is szól – legalábbis ezt mondják azok a fiatalok, akik ott voltak.
Vörös beavatkozási tervet léptettek életbe vasárnap délben Konstanca megyében, miután az A2-es autópályán tömegbaleset történt több jármű részvételével – közölte a Konstanca megyei tűzoltóság.
A kormány adóügyi intézkedései ellen tiltakoznak hétfőn a parlament épülete előtt az egészségügyi dolgozókat tömörítő Sanitas szakszervezeti szövetség, valamint az oktatási szakszervezetek tagjai.
Mindössze öt megyét nem érint az országos kánikulariasztás, köztük Hargita és Kovászna megyét sem, de Maros megyére is csak elsőfokú hőségriasztás érvényes. Ezzel szemben Románia déli részén vörös jelzésű riadót fújnak az elviselhetetlen hőség miatt.
Július 14-étől elérhető lesz az egészségügyi minisztérium honlapján egy online űrlap a kórházi étkeztetéssel kapcsolatos panaszok bejelentésére – közölte egy szombati Facebook-bejegyzésben Alexandru Rogobete tárcavezető.
A Richter-skála szerint 3,3-as erősségű földrengés történt vasárnap reggel 6 óra 29 perckor Gorj megyében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Felcsíki, alcsíki, kászoni, vagy éppen gyimesi és moldvai – számos tájegység népviseletbe öltözött képviselője ünnepelt együtt szombaton a csíksomlyói nyeregben, az Ezer Székely Leány Napján. Videón mutatjuk.
Kitűnni a tömegből, vagy éppen elvegyülni? Az Ezer Székely Leány Napján mindkettőnek megvan a jelentősége, hiszen ennyien székely népviseletben lenyűgőzően mutatnak. A mi szemünkben mindenképp. Egyenként és együtt is.
szóljon hozzá!