Végzős évfolyam a Louis Pasteur Egészségügyi Posztlíceumban. Egyike a kevés Hargita megyei magántanintézménynek. Archív
Fotó: Iochom Zsolt
Jelentősen megnövekedett a magániskolák száma Romániában az utóbbi évtizedben, Hargita megyében ezzel szemben csak egy ilyen jellegű oktatási intézmény nyílt meg ez idő alatt. A megyei magánszektorban összesen három óvoda és három posztlíceum működik még.
2018. szeptember 30., 10:252018. szeptember 30., 10:25
Szinte megkétszereződött a magániskolák száma Romániában tíz év alatt, 2006 és 2016 között 378-ról 701-re növekedett a számuk – írta Ziarul Financiar című román napilap, az Országos Statisztikai Hivatal (Institutul Național de Statistică – INS) legfrissebb adataira hivatkozva. Kiderült, hogy a magánóvodák száma 194-ről 346-ra nőtt az említett tíz év alatt, a magánbölcsődék száma pedig a nulláról 31-re. Emellett az elemi, az általános, valamint a középiskolai oktatásban is jelentős növekedést mértek a magánoktatási szektorban. Hangsúlyozandó, hogy a kimutatás az egyetem előtti oktatást vizsgálja.
Ezzel szemben Hargita megyében az említett tíz év alatt csak egy ilyen jellegű oktatási intézmény nyitotta meg a kapuit, a székelyudvarhelyi FEG Education egészségügyi posztlíceum 2012-ben. Ezzel együtt hat magántulajdonban lévő tanintézmény működik a megyében, közülük ötöt 2006 előtt alapítottak. A tanfelügyelőség adatai szerint
A három óvoda közül kettő katonai egységek mellett működő magánoktatási intézmény: az egyik Székelyudvarhelyen, a másik pedig Gyimesfelsőlokon van, a harmadik pedig ugyancsak Székelyudvarhelyen található, ez a Mallersdorf-i Ferences Nővérekhez tartozik, így karitatív jellegű óvoda. A posztlíceumok közül kettő Csíkszeredában működik: a Louis Pasteur és az Eugen Nicoară Egészségügyi Posztlíceumok, ezekben gyógyszerészeti és általános egészségügyi asszisztenseket képeznek, és érettségi nélkül is be lehet iratkozni.
Bogos Mária tanfelügyelő érdeklődésünkre közölte, a Hargita megyében működő hat magániskola mindegyike akkreditált, teljes jogú részei a megyei iskolahálózatnak. „Már jó ideje aktív iskolák, viszont rajtuk kívül nemigen volt kezdeményezés a magánoktatási szektor bővítését illetően Hargita megyében” – mutatott rá a tanfelügyelőség illetékese. Ugyanakkor azt is elmondta, a magániskolák számának országos szintű növekedése leginkább a nagyvárosokban – mint például Bukarest, Kolozsvár – érzékelhető, mivel ott nagy igény van rájuk, ezek egyfajta „elitképzők” is.
Bogos Mária szerint lehet, hogy térségünkben is lenne igény magániskolára a kötelező oktatásban, de eddig elmaradt a befektetők ezirányú érdeklődése. Ezek az iskolák ugyanakkor tandíjkötelesek, miközben az állami oktatási intézmények költségvetési és önkormányzati támogatásokból tartják fenn magukat, így biztosítva az ingyenes oktatáshoz való jogot.
Lesújtó statisztika
Az INS statisztikájából az is kiderül, hogy míg országosan szinte megduplázódtak a tandíjköteles magániskolák, addig az állami tanintézmények száma csaknem kétezerrel csökkent az említett tíz év alatt. 8099 tanintézet működött 2006-ban, 2016-ban viszont már csak 6309. Bezártak 1467 állami finanszírozású bölcsődét, óvodát és iskolát.
A második fiskális csomagnak nem csak a bírák és az ügyészek nyugdíját, hanem az összes különnyugdíjat szabályoznia kell – jelentette ki pénteki sajtótájékoztatóján Ilie Bolojan.
Ilie Bolojan pénteken bejelentette, hogy a kormány második deficitcsökkentő csomagjának része az állami vállalatok reformja, ezen belül az igazgatótanácsaik létszámának csökkentése és a vezetőik juttatásainak korlátozása.
Fizetése 20 százalékát az államkasszába utalta pénteken Bogdan Ivan energiaügyi miniszter, aki arra kérte a minisztériumnak alárendelt vállalatok vezetőit, hogy kövessék a példáját.
A parlament épületén lévő antennák és elektromágneses mezőt generáló berendezések azonnali leszerelését kérték pénteken a szenátus alkalmazottainak szakszervezetei, arra hivatkozva, hogy a kormány korlátozni készül a veszélyességi bérpótlékot.
A marosvásárhelyi magyar közösség ünnepét, a Vásárhelyi Forgatagot idén augusztus 27–31. között szervezik meg, idén pedig a „vásárhelyiség” köré épül. A tizenkettedik családi rendezvényen mindenki talál magának való programot idén is.
Hatvanmillió lejből újítják fel a Csíkszentmártoni Korai Fejlesztő és Rehabilitációs Központot. Hargita Megye Tanácsa és a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház partnerségben pályázott európai uniós és kormányforrásokra.
Idén 23 Hargita megyei templom és műemlék felújítására, restaurálására biztosít 1,6 millió lejt Hargita Megye Tanácsa – soron kívüli ülést tartottak pénteken.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet. A bruttó átlagbér 9187 lej volt májusban, 228 lejjel kisebb, mint az előző hónapban.
Zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 16 megyéjére.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) pénteken közölt adatai szerint az elmúlt egy évben a friss gyümölcsök és a vasúti szállítás drágult a legnagyobb mértékben, míg a cukor vagy a földgáz ára kisebb volt idén júniusban, mint egy évvel korábban.
szóljon hozzá!