Végzős évfolyam a Louis Pasteur Egészségügyi Posztlíceumban. Egyike a kevés Hargita megyei magántanintézménynek. Archív
Fotó: Iochom Zsolt
Jelentősen megnövekedett a magániskolák száma Romániában az utóbbi évtizedben, Hargita megyében ezzel szemben csak egy ilyen jellegű oktatási intézmény nyílt meg ez idő alatt. A megyei magánszektorban összesen három óvoda és három posztlíceum működik még.
2018. szeptember 30., 10:252018. szeptember 30., 10:25
Szinte megkétszereződött a magániskolák száma Romániában tíz év alatt, 2006 és 2016 között 378-ról 701-re növekedett a számuk – írta Ziarul Financiar című román napilap, az Országos Statisztikai Hivatal (Institutul Național de Statistică – INS) legfrissebb adataira hivatkozva. Kiderült, hogy a magánóvodák száma 194-ről 346-ra nőtt az említett tíz év alatt, a magánbölcsődék száma pedig a nulláról 31-re. Emellett az elemi, az általános, valamint a középiskolai oktatásban is jelentős növekedést mértek a magánoktatási szektorban. Hangsúlyozandó, hogy a kimutatás az egyetem előtti oktatást vizsgálja.
Ezzel szemben Hargita megyében az említett tíz év alatt csak egy ilyen jellegű oktatási intézmény nyitotta meg a kapuit, a székelyudvarhelyi FEG Education egészségügyi posztlíceum 2012-ben. Ezzel együtt hat magántulajdonban lévő tanintézmény működik a megyében, közülük ötöt 2006 előtt alapítottak. A tanfelügyelőség adatai szerint
A három óvoda közül kettő katonai egységek mellett működő magánoktatási intézmény: az egyik Székelyudvarhelyen, a másik pedig Gyimesfelsőlokon van, a harmadik pedig ugyancsak Székelyudvarhelyen található, ez a Mallersdorf-i Ferences Nővérekhez tartozik, így karitatív jellegű óvoda. A posztlíceumok közül kettő Csíkszeredában működik: a Louis Pasteur és az Eugen Nicoară Egészségügyi Posztlíceumok, ezekben gyógyszerészeti és általános egészségügyi asszisztenseket képeznek, és érettségi nélkül is be lehet iratkozni.
Bogos Mária tanfelügyelő érdeklődésünkre közölte, a Hargita megyében működő hat magániskola mindegyike akkreditált, teljes jogú részei a megyei iskolahálózatnak. „Már jó ideje aktív iskolák, viszont rajtuk kívül nemigen volt kezdeményezés a magánoktatási szektor bővítését illetően Hargita megyében” – mutatott rá a tanfelügyelőség illetékese. Ugyanakkor azt is elmondta, a magániskolák számának országos szintű növekedése leginkább a nagyvárosokban – mint például Bukarest, Kolozsvár – érzékelhető, mivel ott nagy igény van rájuk, ezek egyfajta „elitképzők” is.
Bogos Mária szerint lehet, hogy térségünkben is lenne igény magániskolára a kötelező oktatásban, de eddig elmaradt a befektetők ezirányú érdeklődése. Ezek az iskolák ugyanakkor tandíjkötelesek, miközben az állami oktatási intézmények költségvetési és önkormányzati támogatásokból tartják fenn magukat, így biztosítva az ingyenes oktatáshoz való jogot.
Lesújtó statisztika
Az INS statisztikájából az is kiderül, hogy míg országosan szinte megduplázódtak a tandíjköteles magániskolák, addig az állami tanintézmények száma csaknem kétezerrel csökkent az említett tíz év alatt. 8099 tanintézet működött 2006-ban, 2016-ban viszont már csak 6309. Bezártak 1467 állami finanszírozású bölcsődét, óvodát és iskolát.
Keresési és mentési akció zajlik Maroshévízen, a Maros folyónál, ahol egy férfi eltűnését jelentették.
Kézdivásárhelyen kezdődött, Nyujtódon ért véget hétvégén a 11. alkalommal megszervezett Háromszéki Huszártoborzó, amely idén a Tuzson János-emlékhadjárat nevet viselte, ily módon is megemlékezve a 200 évvel ezelőtt született bélafalvi 48-asra.
A szülőket árgus szemekkel figyelik az óvodások, kisiskolások, kamaszok, fiatalok, és másolják viselkedésüket. Nem szavainkkal, hanem tetteinkkel nevelünk – hívta fel a figyelmet Tapolyai Emőke klinikai és pasztorálpszichológus Marosvásárhelyen.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) szerint hamis az a George Simionnak tulajdonított levél, amelyik ezekben a napokban terjed a közösségi oldalakon.
Nicușor Dan vasárnap kijelentette, hogy igyekszik a kampányban szóba állni azokkal is, akiknek az övétől eltérő a véleménye.
A következő napokban szinte az egész országban szokatlan hideg lesz az a sokéves átlaghoz képest a meteorológiai szolgálat vasárnapi előrejelzése szerint. A szél élénkülésére, esőkre, havas esőre, a hegyekben pedig havazásra van kilátás.
Idén áprilisban 4.686.479 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, 21.837-tel többet, mint az előző hónapban; az átlagnyugdíj 2759 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közzétett adataiból, melyeket az Agerpres szemléz.
Az áramszolgáltató előre tervezett karbantartási munkálatai miatt május 13-án, kedden ideiglenes áramszünetekre kell számítani több Hargita és Maros megyei településen – figyelmeztet a vállalat.
Bevált a meteorológusok előrejelzése, május derekához képest országszerte hűvös volt a szombati nap és az azt követő éjszaka. Csíkszeredában mínusz 1,1 Celsius-fokig csökkent a hőmérséklet, de Székelyföld többi részén sem volt sokkal melegebb.
A történelemkönyvekből kitűnik, hogy a 19. század végére gazdasági-társadalmi fejlődésben Székelyföld kezdett egyre inkább leszakadni az ország nyugatibb részétől. Ám úgy tűnik, a legősibb mesterség művelésében azért igyekezett tartani a lépést.
szóljon hozzá!