Újabb telket vásároltak tavaly Kányádi szülőházának szomszédságában
Fotó: Beliczay László
Nem mondott le arról Hargita Megye Tanácsa, illetve a Hargita Megyei Hagyományőrzési Forrásközpont, hogy kulturális költészeti központot alakítsanak ki Kányádi Sándor nagygalambfalvi szülőházának szomszédságában, ahol két telket is megvásároltak az elmúlt években. Elképzeléseikről jelenleg a néhai költő családjával egyeztetnek.
2022. május 09., 10:512022. május 09., 10:51
Másfél éve vásárolt területet Hargita Megye Tanácsa Kányádi Sándor költő nagygalambfalvi szülőházának szomszédságában, ahol azt tervezték, hogy kulturális, költészeti központot alakítanak ki, méltó emléket állítva ezáltal a 2018-ban elhunyt jeles személyiségnek. A telket Hargita Megyei Hagyományőrzési Forrásközpont ügykezelésébe adták át, megbízva az intézményt a tervek elkészíttetésével.
Bíró Barna Botond, a megyei tanács alelnöke lapunknak elmondta, továbbra sem mondtak le a kulturális, költészeti központ létrehozásáról, jelenleg is
„A cél az, hogy a költő családja, illetve a közösség igényeit összeegyeztessük Kányádi szellemi hagyatékával. Számunkra kiemelkedően fontos beruházásról van szó, ezért is szánunk rá időt, hogy megtaláljuk a mindenki számára megfelelő megoldást” – fogalmazott. Hozzátette, az egyeztetésekkel párhuzamosan a tervezés is zajlik.
Bartalis Izabella, a forrásközpont vezetője is megerősítette az elhangzottakat, hangsúlyozva, szó sincs arról, hogy elvetették volna a korábbi elképzeléseiket, csupán a legjobb megoldásokat keresik. Ezenkívül rámutatott,
Ez utóbbi ügykezelését szintén a hagyományőrzési forrásközpontra bízták.
Az emlékezés felelőssége mindannyiunké, hiszen csak akkor lehetünk méltóak az ’56-os hősök örökségéhez, ha továbbvisszük a szabadság eszméjét és a nemzeti összetartozás ügyét – hangzott el szerda este Székelykeresztúron.
Többszázan vonultak fel fáklyákkal Székelyudvarhely központjában szerdán este, az 1956-os forradalom áldozataira és eredményeire emlékezve. A felszólalók az összetartás, értékeink megőrzésének fontosságát hangsúlyozták.
Ha a délelőtti sepsiszentgyörgyi megemlékezéseken még csupán maroknyi ember vett részt, a városi önkormányzat által szervezett esti ünnepségen már közel kétszázan rótták le tiszteletüket az '56-os forradalom hősei előtt.
„Magyarország alkotmánya is rögzíti, mai szabadságunk 1956-os forradalmunkból sarjad ki. 1956 öröksége pedig segít bennünket évszázados megmaradásunkban” – fogalmazott Gulyás Gergely miniszter szerdán este Csíkszeredában.
Gyergyószentmiklóson szerdán a római katolikus temetőben lévő 1956-os emlékműnél zajlott az ünnepség, ahol a forradalom hősei, mártírjai előtt hajtott fejet a kisszámú résztvevő közönség. Felvetődött: van-e szabadság ma?
Égő fáklyákkal vonultak az 1956-os megemlékezésre a marosvásárhelyi magyarok szerdán délután, így is tisztelegve azok emléke előtt, akik életüket adták a szabadságért.
A művészetterápia eszközeivel fordulnak a különleges igényű gyerekekhez az ART-JOY – Művészetterápia a különleges igényű gyerekek számára projekt keretében. Ebbe bárki betekinthet csütörtökön 10 órától az Alpha Transilvana Alapítvány székhelyén.
Ünnepi műsorral tisztelegtek a meghurcoltak előtt az erdővidéki fiatalok, és azok is, akiket nem kell emlékeztetni a kommunizmus sötét éveire. Kelemen Csongor egykori politikai fogoly jelenlétében emlékeztek 1956-ra Baróton.
A vízhálózat mosási és fertőtlenítési munkálatai miatt a nyárádszeredai önkormányzat felhívja a lakosság figyelmét, hogy csak háztartási célokra használják a vizet csütörtökön.
Egyesek belehaltak a szabadságszeretetbe: emlékük előtt tisztelegve koszorúztak szerdán délben a sepsiszentgyörgyi önkormányzat képviselői a volt politikai foglyokkal együtt, este pedig az 56-os emlékparkban tartanak hosszabb megemlékezést.
szóljon hozzá!