Fotó: Kristó róbert
Műemlék-jelentőségű területen állt, de nem volt műemlék maga az építmény, amelyet a múlt hét folyamán bontottak le a csíksomlyói kegytemplom előtti térről.
2010. augusztus 03., 16:132010. augusztus 03., 16:13
2010. augusztus 03., 18:252010. augusztus 03., 18:25
Fotó: Kristó róbert
\"A somlyói rendezési tervben be vannak jelölve azok az objektumok, amelyeket le kell lebontani – magyarázta P. Péter Arthur OFM csíksomlyói házfőnök. – A vendégház is gyakorlatilag lebontásra van ítélve, csak kellene valamilyen alternatívát találjunk, hogy hol lesz az új vendégház. Az igazság az, gyakran előfordul, hogy a turisták nem találják a hegyet, nem látják, hol van a Somlyó-hegye, mivel a jelenlegi vendégház eltakarja. Az országzászló is lebontódott, de az országzászlónak a szimbóluma: a hármashalom meg a kettős kereszt meg fog jelenni a tervezett, templom melletti parkoló szoborparkjában.\"
A házfőnök hangsúlyozta, a betonépítmény kettőskeresztjét megőrizték, és próbálták úgy eltávolítani a hármashalom-jelképet is, hogy használható legyen, de összetört, ezért majd pótolniuk kell. Az országzászló-talapzat helyét befüvesítették. \"A rendezési terv lényege az, hogy a kegytemplom és a kolostor kellemes zöldövezetben, egy nagy parkban legyen – tette hozzá P. Péter Arthur OFM –, ezért minden késői építmény, a bódékat is beleértve, lebontódik a kegytemplom közeléből.\"
\"Úgy emlékszem, hogy ezt az országzászló-talapzatot 1940 őszén építették – mondta a csíksomlyói Bartalis Imre. - Valamikor nemzeti ünnepeken ott gyülekezett a lakosság, ott tartották a március 15-ei, Ezer székely leány napi ünnepségeket. Csupán rövid ideig volt fontos, utána tilos volt gyülekezni. Most sajnálom, hogy lebontották, mert úgy látszik, hogy a római katolikus egyház nemzeti jellege kezd eltűnni. Az Ezer székely leány napi ünnepi misén nem énekelték például a magyar vagy székely himnuszt, helyette olyan énekeket énekeltek, amiket a hívek nem tudnak\" - nehezményezte Bartalis Imre.
A csíksomlyói házfőnök szerint nincs szó a nemzeti jellegtől való elhatárolódásról, annál is inkább, mivel a tervezett parkolóban jeles ferencesek és magyar szentek szoborparkját alakítják ki, és oda helyezik át a lebontott építmény jelképeit is.
Hatodik alkalommal szervezték meg a Táncvilágnap Csíkszereda rendezvénysorozatot, a színház előtti téren tartott záróeseményt fotókon mutatjuk.
A május 4-i és 18-i államelnök-választás miatt a csíkszeredai lakosságnyilvántartó közszolgálat és a városházi pénztár a választási hétvégéken is fogadja az érvényes személyi igazolvánnyal nem rendelkező, szavazójoggal rendelkező ügyfeleket.
A nyár folyamán kezdődhet el a csíkcsicsói sportcsarnok építése. Az előkészületek egyelőre a kiviteli terv véglegesítésénél tartanak, ezután következhet az építkezési engedély és a szükséges szakhatósági jóváhagyások beszerzése.
Országszerte beszámoltak arról a tragikus szépvízi esetről, amikor a medve elől menekülve egy fiatal Iași megyei lány elvesztette egyensúlyát, a magasból a szépvízi víztározóba zuhant és életét vesztette.
Medvétől ijedhetett meg az a 18 éves, Iași megyei lány, aki pénteken lelte halálát a szépvízi víztározóban – jelezte a Székelyhon érdeklődésére a Hargita megyei rendőr-főkapitányság.
Benedek Pál, egykori székely határőr verses naplóját mutatják be Csíkszeredában kedden 18 órától a Lázár-ház eskütermében.
Sikeres volt a csíkszentgyörgyiek Guinness-rekordkísérletének főpróbája, megsütötték szombaton az ország leghosszabb, 21 méteres kürtőskalácsát.
A Szépvízi víztározóba fulladt egy személy, erről érkezett a riasztás a hatóságokhoz pénteken délután. A tűzoltók kiérkezésekor a személyt már kiemelték a tóból, és a mentősök újraélesztési műveleteket végeztek rajta, ám az életét nem tudták megmenteni.
Továbbra is a csíkszeredai városháza északi szárnyában marad a katonai központ mivel nem talált megfelelő ingatlant számukra Hargita Megye Tanácsa. A városi önkormányzat újabb két évre volt kénytelen meghosszabbítani a bérleti szerződést.
Örökös szentségimádási napot tartanak a csíktaplocai templomban pénteken. Ennek zárásaként, 17 órától gyémántmisét mutat be Boros Károly nyugalmazott plébános, egykori felcsíki főesperes, aki 28 éven át szolgált Csíktaplocán.
szóljon hozzá!