A téli túrafelszerelés kötelező. Gyalog semmiképp sem érdemes, nem szabad most elindulni a hegyekbe
Fotó: Facebook/Maros Megyei Hegyimentők
Kettes és hármas fokozatú lavinaveszély van a Maros megyei hegyekben, míg Hargita megyében minimális a hócsuszamlás esélye. A túrázókat ennek ellenére óvatosságra intik a jelentős hótömeg miatt: sílécek, hótalpak nélkül senki ne induljon útnak.
2019. január 18., 13:142019. január 18., 13:14
A Maros Megyei Barlangi- és Hegyimentő Szolgálat vezetőjétől, Kovács Róberttől megtudtuk, hogy nagyon vastag a hóréteg, emiatt lavinaveszély van a Maros megyei hegyekben. „Az utóbbi napokban csapatunk több járőrözést, felmérést végzett mind a Kelemen, mind a Görgényi havasokban. A hóréteg vastagsága jelenleg 80 és 250 centiméter között váltakozik,
– tájékoztatott a hegyimentők vezetője. A Székelyhonnak elmondta, a lavinaveszélyt 1-től 5-ig terjedő skálán mérik, úgyhogy a 3-as már valós veszélyt jelent. Kovács Róbert azt is elmondta, hogy hétköznap is láttak téli túrázókat a hegyekben, hétvégén pedig még több ember szokta nyakába venni a hegyet. Túrasí, hótalp vagy hószán nélkül azonban most nem ajánlatos a Maros megyei hegyekbe túrát szervezni, mert nagyon vastag a hóréteg, emellett pedig az erdei utakon nagyon sok a kidőlt fa, és nagy a veszély, hogy a felgyülemlett hóréteg súlya miatt még lesznek fakidőlések.
A Maros megyei hegyekben mintegy hatszáz kilométernyi hitelesített túraútvonal van, ezek jó része 600-700 méterről kezdődik és 1500 méter magasság fölé vezet. A túrázók kedvelt útvonala nyáron és télen is az Istenszéke, a Mezőhavas, a Tiha-csúcs, valamint a Ruszka sziklák.
A Hargita megyei helyzetről Fekete Örsöt, a Hargita megyei hegyimentő szolgálat vezetőjét kérdeztük. Tőle tudtuk meg, hogy a lavinaveszély csak minimális az itteni hegyekben, ugyanis az erdők miatt jóval kisebb a hóomlás veszélye, mint mondjuk Maros megyében. Ennek ellenére óvatosságra inti a túrázókat Fekete Örs is. „Több mint 2000 kilométernyi túraösvény van a megyében, használják is ezeket a téli túrázók, főleg most, hogy jó idő van.
Ugyanakkor ne válasszanak hosszú túrákat, és sötétedés előtt érjenek le a hegyről” – ajánlja a hegyimentő.
Veréb a fecskefészekben (Úzvölgye 1916–2022) címmel készült dokumentumfilm az úzvölgyi katonatemetőnél történt rég- és közelmúltbeli eseményekről. Novák Lajos és Szabó Imre alkotását most a Médiatáron lehet megnézni.
A brassói Cenk-felvonó és Panoráma étterem felújítási, átépítési munkálatai a végéhez közelednek, várhatóan a nyár folyamán nyitják meg a turisták előtt.
Számos kihágást tapasztaltak a Hargita megyei közlekedési rendőrök a Truck & Bus elnevezésű közúti ellenőrzési akció során május 5. és 11. között.
Zacher Gábor toxikológus szerint a dizájnerdrogok, különösen a „herbálként” ismert szintetikus marihuánaszármazékok rendkívül veszélyesek – hatásuk kiszámíthatatlan, és a kábítószeres halálozások feléért felelősek.
Leverték és összetörték az úzvölgyi katonatemető külső falára rögzített egyik tájékoztató táblát, ennek darabjait kedden találták meg. A Hargita megyei tanács és Csíkszentmárton önkormányzata a rongálás miatt büntetőfeljelentést tettek a rendőrségen.
Erdélyi előadás-sorozatot tart május 20-22 között, Raffay Ernő történész, volt honvédelmi államtitkár.
Színes programokkal, koncertekkel, kiállítással, főzőversennyel és kincskereső játékkal is várja a közönséget május 30. és június 1. között Torockón a Duna Napok programsorozata.
Megrongálták és árokba dobták az úzvölgyi katonatemető kerítésén elhelyezett információs táblák egyikét. A kárt kedden reggel fedezték fel, az ügyben ismeretlen tettes ellen feljelentést tettek.
A május 5. és 11. között végzett ellenőrzések során 1937 bírságot rótt ki az autópálya-rendőrség.
szóljon hozzá!