Forrás: Gyimesfelsőloki római katolikus plébánia
Pályázati pénzek, az egyházadó és a helyi hívek adományainak felhasználásával finanszírozza a gyimesfelsőloki római katolikus plébánia az új plébániaépület és közösségi ház építését. A munkálatok második szakasza a végéhez közeledik.
2018. szeptember 23., 11:042018. szeptember 23., 11:04
Tavaly júliusban fogtak hozzá az építkezéshez a kivitelező munkásai a helyszínen, októberre pedig elvégezték az alapozási munkálatokat, és a második szint kialakításán dolgoztak – annak befejezése után pedig leállították a munkát. Idén júliusban újra munkához láttak a mesterek: a tetőtér megépítésével, az épület befödésével, az ereszcsatornák felszerelésével folytatták a tennivalókat – számolt be érdeklődésünkre Vass Nimród István. A helyi plébános megjegyezte,
addigra helyükre kerülnek a külső nyílászárók, és felhelyezik a villámhárítót is.
Azt is megtudtuk, hogy az idei munkálatok kifizetésére ausztriai, magyarországi pályázati forrásokat használnak fel, valamint a tavalyhoz hasonlóan a megyei önkormányzattól is számítanak támogatásra. Ugyanakkor arra is rámutatott a plébános, minden lehetőséget megragadnak annak érdekében, hogy mihamarabb használhatóvá váljon az épülő létesítmény, így
Arra a kérdésünkre, hogy mivel folytatódik a munka jövőben, Vass Nimród István felsorolta: a vakolás, a víz- és szennyvízrendszerek bevezetése, a villanyhálózat kiépítése, az épület szigetelése és az egyéb belső munkálatok – ám korántsem biztos, hogy mindezeket egy év alatt sikerül befejezni.
A háromszintes létesítmény nemcsak plébániaként, hanem közösségi házként is funkcionál majd, hiszen a plébános lakása – két szoba fürdővel – mellett lesz benne négy vendégszoba az egyházi ügyekben a településre látogatók számára, két – egyenként 52 négyzetméteres – közösségi terem, iroda, konyha, ebédlő, kamra, kazánház, pince, garázs.
Miért szükséges az építkezés?
A gyimesfelsőloki plébánia jelenlegi épületét még 1905-ben építtette fából Bodor József templomépítő, azóta viszont több alkalommal is szükségessé vált javításokat, beavatkozásokat végezni az épületen, hogy lakható legyen. Emellett megfelelő termek – közösségi terek, hittanterem, iroda, vendégszobák – hiányában problémát okoz a különböző tevékenységek megtartása az épületben. Miután a plébános készíttetett egy felmérést, amelyből kiderült, hogy a régi épület kibővítése és felújítása – még ha a faanyagot a plébánia biztosítja is – annyiba kerül, mint egy új felépítése „pirosba”, akkor inkább az utóbbi lehetőség mellett döntöttek.
A marosvásárhelyi magyar közösség ünnepét, a Vásárhelyi Forgatagot idén augusztus 27–31. között szervezik meg, idén pedig a „vásárhelyiség” köré épül. A tizenkettedik családi rendezvényen mindenki talál magának való programot idén is.
Hatvanmillió lejből újítják fel a Csíkszentmártoni Korai Fejlesztő és Rehabilitációs Központot. Hargita Megye Tanácsa és a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház partnerségben pályázott európai uniós és kormányforrásokra.
Idén 23 Hargita megyei templom és műemlék felújítására, restaurálására biztosít 1,6 millió lejt Hargita Megye Tanácsa – soron kívüli ülést tartottak pénteken.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet. A bruttó átlagbér 9187 lej volt májusban, 228 lejjel kisebb, mint az előző hónapban.
Zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 16 megyéjére.
Székelyudvarhelyen jelenleg több helyszínen is javában zajlanak a munkálatok a nagy mobilitási projekt részeként, így a közlekedőknek érdemes figyelni az időszakos korlátozásokra. Mutatjuk, hol vannak korlátozások, és mi szabadul fel a közeljövőben.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) pénteken közölt adatai szerint az elmúlt egy évben a friss gyümölcsök és a vasúti szállítás drágult a legnagyobb mértékben, míg a cukor vagy a földgáz ára kisebb volt idén júniusban, mint egy évvel korábban.
Akit érdekel őseink történelme – legyen szó az ősi vallásról, lovas népünk mibenlétéről vagy a korai magyar hősök történelmi szerepéről –, annak idén is ott a helye a 2025. augusztus 8–10. között tartott VIII. Ősök Napja ünnepen.
Elérhető a Határtalanul program legújabb pályázata csütörtöktől – jelentette be a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára csütörtökön Sátoraljaújhelyen, a Rákóczi-táborban tartott sajtóeseményen.
Lépfenefertőzéssel (anthrax) kezelnek két személyt a bukaresti Matei Balș járványtani intézetben – közölte csütörtök este az egészségügyi minisztérium.
szóljon hozzá!