Fotó: Kristó Róbert
A jelenlegi ütemben haladva a birtoklevelek kiosztásával, Romániában még több évtizedig is eltarthat a kárpótlási folyamat, ami amúgy is már húsz éve zajlik – vélekedik dr. Rákossy Botond József (fotón) földmérő mérnök, aki szerint az önkormányzatok vétkesek abban, hogy ilyen lassan haladnak az ügyintézésekkel.
2011. május 05., 15:382011. május 05., 15:38
2011. május 05., 16:592011. május 05., 16:59
Csíkban a legnagyobb probléma, hogy nagyrészt a birtoklevelek sincsenek kiadva – mondta Rákossy. Hozzáfűzte: volt egy elképzelés, hogy kiszállnak néhány településre, felvilágosítani a lakosságot a kárpótlási problémákról, de azt tapasztalták, hogy a polgármesterek ezt a kezdeményezést nem támogatják.
„Az én álláspontom szerint az önkormányzatok nagyban felelősek azért, hogy ilyen döcögősen mennek a dolgok, ugyanis az ő feladatuk, hogy mindezt levezényeljék. Természetesen, valahol érthető a községi vezetők hozzáállása, hisz húsz év elteltével nagy feszültségek alakultak ki, és kényes kérdésekben is dönteni kellene, mert történtek törvénytelen visszaszolgáltatások, és mondjuk egy nyolcvanéves öreg néniért az elöljárók nem vállalnak konfliktust. A polgármesterek nagy többsége arra az álláspontra helyezkedett, hogy nem bolygatják a dolgokat, aminek az lesz az eredménye, hogy akik gyengébbek, föld nélkül maradnak, akik pedig erősebbek, nagyobb területhez jutnak. Minél több idő telik el, annál kisebb az esélye, hogy aki gyengébb, szerényebb ember, megkapja, ami neki jár”.
A mérnök szerint sok esetben az érdekeltek nem ismerik az eljárást. Nem adnak be hivatalosan iktatott kéréseket az önkormányzatokhoz, melyekre a hivatal, ha nem válaszol, törvényt sért, és perre lehet vinni az ügyet. Ez sem gyors megoldás, de még mindig jobb, mint várni évtizedeket – magyarázta a földmérő.
Megtudhattuk, hogy vannak szerencsések, akiknek ugyan természetben nem tudták visszaszolgáltatni vagyonukat, viszont már felkerültek egy kárpótlási listára, és kaptak is egy bizonyos összeget, valamint részvényeket, amit a Tulajdon Alap – amit már jegyeznek a tőzsdén – részvényeire kell váltani. Tavaly június 30-án egy sürgősségi kormányrendelet értelmében, a gazdasági válságra hivatkozva, a kifizetéseket két évre felfüggesztették, viszont a Tulajdon Alapba továbbra is be lehet tenni a részvényeket.
Rákossy Botond elmondta: Csíkszentmihályon a birtoklevelek egy jó részét sikerült kiállítani, ami pozitív példa. A legnagyobb problémák, ahol még mindig ötven százalék feletti a ki nem állított birtoklevelek aránya: Csicsó, Kozmás, Madaras, Szentimre, Rákos, Szenttamás, Oroszhegy. Ahol nem volt kollektíva, ott kevesebb a gond. Rákossy érdekességként megjegyezte: ebben az ütemben Oroszhegyen 200, Szentimrén 126, Szentsimonban 74, Kászonban 42 évig tart majd a kártérítési folyamat.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
Noha hét éve megvásárolta a csíkdánfalvi önkormányzat a volt kerámiagyártó műhelyeket, illetve az egykori szövödét, ezek azóta is használatlanul, bezárva állnak, mert felújításuk érdekében nem sikerült pályázati támogatást szerezni.
Johann Sebastian Bach zeneszerző életműve köré épül az idei Csíkszeredai Régizene Fesztivál: július 5–13. között 17 koncert, 250 fellépő és templomi terekben megszólaló mesterművek várják a közönséget – a h-moll mise lesz az egyik fénypont.
Teljesen átalakul Csíkszereda legnagyobb általános iskolájának udvara, a munkálatok egy részét iskolakezdésig szeretnék elvégezni. Több sportpálya, futópálya készül, de szabadtéri tanórák megtartására alkalmas tereket is kialakítanak.
szóljon hozzá!