Külföldi kezelések hazai egészségbiztosítással – vannak járható utak

Egyes esetekben több tíz- vagy akár százezer eurós kiadástól kímélheti meg a beteget a külföldi kezelés, orvosi beavatkozás egészségbiztosítási pénztár általi finanszírozása. Képünk illusztráció •  Fotó: Gábos Albin

Egyes esetekben több tíz- vagy akár százezer eurós kiadástól kímélheti meg a beteget a külföldi kezelés, orvosi beavatkozás egészségbiztosítási pénztár általi finanszírozása. Képünk illusztráció

Fotó: Gábos Albin

Bonyolult műtétek, speciális kezelések, sürgősségi beavatkozások, kint-tartózkodás alatt előálló egészségügyi problémák – számtalan olyan eset előfordulhat, amikor külföldi egészségügyi szolgáltatást kell igénybe vegyenek a romániai egészségbiztosítással rendelkező páciensek. Milyen lehetőségeik vannak erre, milyen feltételeknek kell teljesüljenek ahhoz, hogy az egészségbiztosítási pénztár finanszírozza ezeket a gyakran nagyon költséges szolgáltatásokat – erről beszélgettünk Duda Tihamérrel, a Hargita Megyei Egészségbiztosítási Pénztár vezérigazgatójával.

Széchely István

2024. június 25., 08:072024. június 25., 08:07

Noha a társadalmi szolidaritás elvén működő kötelező egészségbiztosítás, amellyel minden munkavállaló, gyermek és nyugdíjas rendelkezik, elsősorban a romániai egészségügyi rendszerben elvégzett egészségügyi szolgáltatásokat finanszírozza, bizonyos esetekben a külföldi ellátás költségeinek a fedezésére is kiterjed. Erre időnként nagy szükség is van, jó példa erre nemrég megjelent cikkünk, amely egy 15 éves kamaszfiú súlyos gerincproblémájának megszüntetésére irányuló külföldi műtét költségeinek fedezésére szóló gyűjtésről szól.

korábban írtuk

Súlyos hátgerinc-rendellenességgel küzdő fiú műtétjére gyűjtenek
Súlyos hátgerinc-rendellenességgel küzdő fiú műtétjére gyűjtenek

Lelkileg és fizikailag is megterhelők a mindennapok annak a serdülőkorú székelyudvarhelyi fiúnak, akit súlyos gerincrendellenességgel diagnosztizáltak, és csak műtéttel lehet segíteni rajta. Gyűjtést szerveztek a beavatkozás finanszírozására.

A Hargita Megyei Egészségbiztosítási Pénztár vezérigazgatója, Duda Tihamér rajtunk keresztül vette fel a kapcsolatot a fiú édesanyjával, hogy segítséget nyújtsanak a családnak a nehéz helyzetben.

Idézet
Megadtuk azokat a lehetőségeket, amelyeket mint egészségbiztosítási pénztár intézményesített formában tudunk biztosítani azoknak, akik külföldön akarják, vagy kell elvégeztessék a kezelést. Most várjuk a szükséges dokumentumokat, mivel olyan kezelésről van szó, amit itt nem végeznek, csak egy bizonyos helyen, és a beteg állapota megköveteli azt, hogy minél hamarabb elvégezzék ezt a műtétet külföldön

– tájékoztatott Duda Tihamér, megjegyezve, mint kiderült, az anya is felvette a kapcsolatot az intézménnyel. A megyei egészségbiztosítási pénztár vezetője elmondta, a fiú esetében egy egyetemi központban működő klinikán kell kiállítsanak egy nyomtatványt arról, hogy a beteg állapota megköveteli a mihamarabbi külföldi műtétet, majd a befogadó kórház kell dokumentumokat kiállítson a szükséges beavatkozásokról, arról, hogy ez mennyi időbe telik, és a kezelési költségekről, amelyek alapján az egészségbiztosítási pénztár előre jóváhagyja a költségek finanszírozását.

Noha a teljes orvosi költségeket fedezi az egészségbiztosítási pénztár a meghatározott időszakra, az adománygyűjtés nem hiábavaló, hiszen felmerülnek majd nem elszámolható költségek is, az édesanya kiutazása, ott-tartózkodása stb. által generált kiadások

– magyarázta Duda Tihamér.

Több esetben is megtérítik a költségeket

Az egészségbiztosítási pénztár által részben vagy teljes egészében finanszírozott külföldi egészségügyi szolgáltatásokat nagyjából négy csoportra lehet osztani – válaszolta Duda Tihamér arra vonatkozó érdeklődésünkre, hogy milyen esetekben és milyen feltételek teljesülésével jogosultak a biztosítottak ilyen ellátásra. Az egyik ilyen helyzet az, amikor az EU-s egészségbiztosítási kártya alapján téríti meg bizonyos szolgáltatások árát az intézmény.

Idézet
Európai egészségbiztosítása kártyát mindenki igényelhet, ez két évig érvényes, és külföldi sürgősségi ellátás igénybevételére jogosítja fel a romániai biztosítottakat az Európai Unió területén. Ellenben arról gondoskodni kell, hogy az illető valóban biztosított legyen Romániában a külföldi tartózkodása idején

– hívta fel a figyelmet Duda Tihamér. Ha ugyanis az illetőnek a kártya kiállítását követően megszűnik a biztosítotti státusza, de ezt követően külföldön sürgősségi ellátást vesz igénybe, ott érvényesnek fogják látni a kártyáját, ám azt az összeget, amit a külföldi egészségügyi szolgáltató leszámláz a hazai egészségbiztosítási pénztárnak, az intézmény be fogja hajtani az illetőtől. Az EU-s egészségbiztosítási kártya adta lehetőségeket egyébként általában a külföldön nyaralók szokták igénybe venni leggyakrabban.

Kezelés külföldön

Kevesen tudják, hogy a Romániában elvégzendő kezeléseket külföldön is igénybe tudják venni a biztosítottak, bizonyos feltételek mellett. Az egészségbiztosítási rendszerben a betegek küldőpapír alapján részesülhetnek egészségügyi szolgáltatásokban, vagy egy kórházi bennfekvést követően orvosi levelet kapnak az elvégzendő további beavatkozásokról. A beteg viszont eldöntheti, hogy ezt Romániában végezteti el, vagy külföldön.

Ha külföldi, EU-n belüli egészségügyi intézmény választ, akkor a romániai egészségbiztosítási pénztár utólag megtéríti számára a külföldi ellátás költségét, de csak annyi pénzt biztosít erre, amennyibe itthon került volna az adott szolgáltatás.

„Ez vagy fedezi, vagy nem a külföldi szolgáltatás ellenértékét, hiszen ahogy haladunk nyugat felé, úgy nőnek a tarifák. Mi a rendszer filozófiáját vesszük alapul, tehát hogy a biztosítottaknak meglegyen a szolgáltatás szabadon történő megválasztásához a joguk, de ha ez pluszköltséggel jár, akkor azt természetesen át kell vállalják” – mondta Duda Tihamér.

Amikor a teljes orvosi szolgáltatás költségét átvállalja a biztosító

Van olyan helyzet is – ilyen például a gerincproblémás fiú helyzete –, amikor az egészségbiztosítási pénztár a külföldi orvosi szolgáltatások teljes költségét fedezi. Ez akkor történhet meg, ha Romániában nem végeznek olyan kezelést vagy beavatkozást, amilyenre a betegnek szüksége van, vagy ha igen, akkor hosszú a hazai várólista, és a beteg súlyos állapota megköveteli azt, hogy mihamarabb részesüljön a szükséges ellátásban.

„Ilyen esetben lehet külföldre menni, előre jóváhagyott szolgáltatás-ellenértékkel. Magyarán ez azt jelenti, hogy kiállítunk egy európai formanyomtatványt. Ehhez

Idézet
egy egyetemi központban egy szakorvos ki kell töltsön egy nyomtatványt arról, hogy a betegséget nem tudják kezelni Romániában, vagy tudják, de a beteg állapota megköveteli azt, hogy minél hamarabb elvégezzék, ezért javasolja a külföldi szolgáltatás biztosítását az illető számára. Ezt a nyomtatványt az osztályvezető főorvos és a menedzser is alá kell írja. Ez az orvosi oldala.

Ugyanakkor szükséges a külföldi klinikától – amit szabadon választ meg a páciens vagy a hozzátartozók – egy befogadó, amiben leírják, hogy vállalják a szükséges kezelések elvégzését, tehát a műtétet, utókezeléseket, rehabilitációt, ezeket felsorolják, és leírják, hogy ez mennyi időt vesz igénybe. Ha mondjuk egy hónapot, mi arra a hónapra kiállítunk egy európai formanyomtatványt, ami azt jelenti, hogy teljes orvosi jellegű költségátvállalás történik a részünkről arra a hónapra” – magyarázta Duda Tihamér.

A biztosítás áthelyezése külföldre

A negyedik eset az a lehetőség, amikor egy romániai biztosított áthelyezteti az egészségbiztosítását külföldre. Ez azok számára kézenfekvő, akik elmennek külföldre dolgozni, tanulni, jelentkeznek az Erasmus-programra, vagy kiküldetéssel más országba utaznak dolgozni. Elutazás előtt ők

igényelhetnek egy olyan európai formanyomtatványt, amellyel kint-tartózkodásuk idejére az egészségbiztosítotti státuszukat áthelyeztetik a célországba.

„Természetesen ennek is vannak bizonyos feltételei, amiket teljesíteni kell: például, ha kimegy valaki tanulni külföldre, akkor igazolnia kell, hogy rendelkezik az idő alatt tanulói vagy hallgatói státusszal, van lakcíme, stb. Ha ezek teljesülnek, akkor mi azt át tudjuk helyezni a biztosítotti státuszát. Ezzel a lehetőséggel nagyon sokan élnek, elsősorban nyugdíjasok, akik a családjaikat látogatják meg hosszabb időre külföldön, és arra a periódusra áthelyeztetik biztosításukat az illető országba. Amikor hazajönnek, akkor ezt visszahelyeztetjük ide, azért, hogy itthon is tudjanak érvényesülni a jogaik” – fogalmazott a megyei egészségbiztosítási pénztár vezérigazgatója.

Nyomtatványtípusok

A külföldi egészségügyi szolgáltatások romániai egészségbiztosítási pénztár általi részleges vagy teljes finanszírozását lehetővé tevő nyomtatványtípusok közti eligazodásban Pandele Clementina, a megyei egészségbiztosítási pénztár munkatársa volt segítségünkre.

Az egészségbiztosítási pénztár által részben vagy teljes egészében finanszírozott külföldi egészségügyi szolgáltatásokat nagyjából négy csoportra lehet osztani •  Fotó: Pinti Attila Galéria

Az egészségbiztosítási pénztár által részben vagy teljes egészében finanszírozott külföldi egészségügyi szolgáltatásokat nagyjából négy csoportra lehet osztani

Fotó: Pinti Attila

Az előre tervezett külföldi kezelések finanszírozására szolgáló európai nyomtatvány az S2 névvel jelzett dokumentum – ennek E112 volt a korábbi neve. A megyei egészségbiztosítási pénztár adatai szerint egyébként viszonylag kevés ilyen eset van a megyében: 2017 és 2022 között évente átlagban 5 ilyen eset volt, az elmúlt évben 7 alkalommal állítottak ki ilyen nyomtatványt.

Leggyakrabban a CEASS nevű nyomtatvánnyal számolnak el külföldi egészségügyi szolgáltatásokat, ezek azok a helyzetek, amikor EU-s egészségbiztosítási kártyával vesznek igénybe sürgősségi orvosi ellátást a külföldön tartózkodók.

Ilyen nyomtatványt viszont ők nem kell igényeljenek, hiszen a kártya alapján részesülnek sürgősségi ellátásban. 9154 ilyen eset volt tavaly, az azt megelőző öt évben (2017–2022) 5940 volt az éves átlag Hargita megyében.

Az S1-es nyomtatvány kategóriájába több másik is beletartozik: az E106-os, ami azokra terjed ki, akik alkalmazottként, tehát a munkáltató révén biztosítottak, az E109-es, ami az előbbiek társbiztosítottjaira vonatkozik, valamint az E121-es, ami a nyugdíjasokra terjed ki. Az említett három kategóriából alapesetben csak a nyugdíjasok helyeztethetik át biztosítotti státuszukat külföldre (az EU-n belül), ha rendelkeznek ott állandó lakhellyel. Az alkalmazottak csak abban az esetben tehetik ezt meg, ha kiküldetés révén utaznak külföldre dolgozni ugyanannak a vállalatnak a külföldi kirendeltségéhez – magyarázta a megyei egészségbiztosítási pénztár munkatársa.

Ami a szakorvosi javaslat, az orvosi levél alapján igénybe vett külföldi kezeléseket illeti – amelyekre a szolgáltatás hazai árán nyújt finanszírozást az egészségbiztosítási pénztár –, az intézmény 14 ilyen jellegű egyéni pénzvisszatérítési igénylést jegyzett az elmúlt évben, 110 700 lej értékben.

A 2017–2022-es időszakban évente átlagban 20 ilyen esetet jegyeztek a megyében, a visszaigényelt összegek éves átlagértéke 78 ezer lej volt. Ebbe a kategóriába egyébként beletartoznak azok az esetek is, amikor hazai biztosítottak úgy igényeltek külföldön sürgősségi ellátást, hogy nem tudták igazolni biztosítotti státuszukat, így ki kellett fizessék a szolgáltatást, amelynek a költségét utólag itthon visszaigényelték.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. szeptember 24., kedd

Harminc éve bemutatott darabot visz újból a színpadra a Figura

A Ház a határon című abszurd művet viszi színpadra a Figura Stúdió Színház, a társulat megalakulásának 40., ünnepi évadának egyik előadásaként. Az ős-Figura előadásának újragondolása ez. Ami régen abszurd volt az ma a realitás – mondja a rendező.

Harminc éve bemutatott darabot visz újból a színpadra a Figura
2024. szeptember 24., kedd

Most a leglátványosabb a Kézdivásárhelyen épülő uszoda

Szembetűnő a haladás az épülő kézdivásárhelyi uszodájánál, ahol már a tetőszerkezet kialakításáig jutottak a munkálatok. A 700 köbméter rétegelt falemezt, 40 tonna fémet és majdnem 40 ezer csavart tartalmazó elemeket egyenként szerelték össze.

Most a leglátványosabb a Kézdivásárhelyen épülő uszoda
2024. szeptember 24., kedd

Néhány hétre jelent csak megoldást a medvék kilövése a környezetvédelmi igazgató szerint

A Kovászna Megyei Környezetvédelmi Hivatal megadta az ebben az évben megelőzési céllal kilőhető 54 medvére a kilövési engedélyt – tájékoztatott az igazgató. Olyan vadászterületeken nem kaptak engedélyt a kilövésre, ahol sűrűn okoznak gondot.

Néhány hétre jelent csak megoldást a medvék kilövése a környezetvédelmi igazgató szerint
2024. szeptember 24., kedd

Tinédzsereket kellett kimenekíteni a gyergyószentmiklósi lakástűzből

Gázpalack robbant fel és okozott tüzet egy gyergyószentmiklósi lakóházban kedden délután. A lakásban tartózkodó 16 és 18 éves fiatal a tetőre menekültek, majd a tűzoltók segítségével elhagyták a veszélyes épületet.

Tinédzsereket kellett kimenekíteni a gyergyószentmiklósi lakástűzből
2024. szeptember 24., kedd

Nem kapják meg az októberi fizetésüket, japánsztrájkot tart a gyermekvédelmi igazgatóság alkalmazotti szakszervezete

A Hargita megyei szociális és gyermekvédelmi igazgatóság ACORD nevű szakszervezetének tagjai szeptember 23-tól október 7-ig japánsztrájkot tartanak, arra panaszkodva, hogy az intézmény alkalmazottai nem kapják meg októberben a fizetésüket.

Nem kapják meg az októberi fizetésüket, japánsztrájkot tart a gyermekvédelmi igazgatóság alkalmazotti szakszervezete
2024. szeptember 24., kedd

Tanévnyitó Sepsiszentgyörgyön: legyetek hűek a nemzethez és Székelyföldhöz

Ötvennyolc elsőéves kezdte meg a 2024/2025-ös tanévet a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem Sepsiszentgyörgyi Karán kedden; a Pécsi Tudományegyetem kihelyezett művészeti képzésén 9-en kezdték el tanulmányaikat.

Tanévnyitó Sepsiszentgyörgyön: legyetek hűek a nemzethez és Székelyföldhöz
2024. szeptember 24., kedd

Döntöttek a hulladéklerakó haszonbéréről, az összeg felhasználása azonban még kérdéses

Nyolc év alatt 35 millió lejt, azaz évente több mint 4,4 milliós haszonbért kell fizetnie a ­re­me­tei hulladéklerakó üzemeltetőjének az uniós pénzből megvalósult létesítmény használatáért. Nem lehet még tudni, hogy ezt útépítésre lehet-e fordítani.

Döntöttek a hulladéklerakó haszonbéréről, az összeg felhasználása azonban még kérdéses
2024. szeptember 24., kedd

Változik a parajdi sóbánya nyitvatartása

Októbertől új program szerint lesz látogatható a parajdi sóbánya. A busz továbbra is óránként kétszer fog látogatókat szállítani – közlik a működtetők.

Változik a parajdi sóbánya nyitvatartása
2024. szeptember 24., kedd

Fő, hogy az állam megkapja: a postásoknak is ki lehetne fizetni az adóhátralékot

A Román Postát bízná meg a pénzügyminisztérium, hogy kézbesítse a részleges adóamnesztia lehetséges kedvezményezettjeinek az állammal szembeni tartozásukról szóló dokumentumokat, és a címzettek kis is fizethetik az adóhátralékot postásoknak.

Fő, hogy az állam megkapja: a postásoknak is ki lehetne fizetni az adóhátralékot
2024. szeptember 24., kedd

Nem nagy észkombájn, aki így próbált csalni a palackvisszaváltós utalvánnyal

A betétdíjas visszaváltási rendszerben (SGR) kibocsátott utalványokkal való csalás gyanújával öt házkutatást tartanak kedden Bukarestben a román rendőrség gazdasági bűncselekményeket kivizsgáló osztályának munkatársai.

Nem nagy észkombájn, aki így próbált csalni a palackvisszaváltós utalvánnyal
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik,
rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik, rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!