Egyes esetekben több tíz- vagy akár százezer eurós kiadástól kímélheti meg a beteget a külföldi kezelés, orvosi beavatkozás egészségbiztosítási pénztár általi finanszírozása. Képünk illusztráció
Fotó: Gábos Albin
Bonyolult műtétek, speciális kezelések, sürgősségi beavatkozások, kint-tartózkodás alatt előálló egészségügyi problémák – számtalan olyan eset előfordulhat, amikor külföldi egészségügyi szolgáltatást kell igénybe vegyenek a romániai egészségbiztosítással rendelkező páciensek. Milyen lehetőségeik vannak erre, milyen feltételeknek kell teljesüljenek ahhoz, hogy az egészségbiztosítási pénztár finanszírozza ezeket a gyakran nagyon költséges szolgáltatásokat – erről beszélgettünk Duda Tihamérrel, a Hargita Megyei Egészségbiztosítási Pénztár vezérigazgatójával.
2024. június 25., 08:072024. június 25., 08:07
Noha a társadalmi szolidaritás elvén működő kötelező egészségbiztosítás, amellyel minden munkavállaló, gyermek és nyugdíjas rendelkezik, elsősorban a romániai egészségügyi rendszerben elvégzett egészségügyi szolgáltatásokat finanszírozza, bizonyos esetekben a külföldi ellátás költségeinek a fedezésére is kiterjed. Erre időnként nagy szükség is van, jó példa erre nemrég megjelent cikkünk, amely egy 15 éves kamaszfiú súlyos gerincproblémájának megszüntetésére irányuló külföldi műtét költségeinek fedezésére szóló gyűjtésről szól.
Lelkileg és fizikailag is megterhelők a mindennapok annak a serdülőkorú székelyudvarhelyi fiúnak, akit súlyos gerincrendellenességgel diagnosztizáltak, és csak műtéttel lehet segíteni rajta. Gyűjtést szerveztek a beavatkozás finanszírozására.
A Hargita Megyei Egészségbiztosítási Pénztár vezérigazgatója, Duda Tihamér rajtunk keresztül vette fel a kapcsolatot a fiú édesanyjával, hogy segítséget nyújtsanak a családnak a nehéz helyzetben.
– tájékoztatott Duda Tihamér, megjegyezve, mint kiderült, az anya is felvette a kapcsolatot az intézménnyel. A megyei egészségbiztosítási pénztár vezetője elmondta, a fiú esetében egy egyetemi központban működő klinikán kell kiállítsanak egy nyomtatványt arról, hogy a beteg állapota megköveteli a mihamarabbi külföldi műtétet, majd a befogadó kórház kell dokumentumokat kiállítson a szükséges beavatkozásokról, arról, hogy ez mennyi időbe telik, és a kezelési költségekről, amelyek alapján az egészségbiztosítási pénztár előre jóváhagyja a költségek finanszírozását.
– magyarázta Duda Tihamér.
Az egészségbiztosítási pénztár által részben vagy teljes egészében finanszírozott külföldi egészségügyi szolgáltatásokat nagyjából négy csoportra lehet osztani – válaszolta Duda Tihamér arra vonatkozó érdeklődésünkre, hogy milyen esetekben és milyen feltételek teljesülésével jogosultak a biztosítottak ilyen ellátásra. Az egyik ilyen helyzet az, amikor az EU-s egészségbiztosítási kártya alapján téríti meg bizonyos szolgáltatások árát az intézmény.
– hívta fel a figyelmet Duda Tihamér. Ha ugyanis az illetőnek a kártya kiállítását követően megszűnik a biztosítotti státusza, de ezt követően külföldön sürgősségi ellátást vesz igénybe, ott érvényesnek fogják látni a kártyáját, ám azt az összeget, amit a külföldi egészségügyi szolgáltató leszámláz a hazai egészségbiztosítási pénztárnak, az intézmény be fogja hajtani az illetőtől. Az EU-s egészségbiztosítási kártya adta lehetőségeket egyébként általában a külföldön nyaralók szokták igénybe venni leggyakrabban.
Kevesen tudják, hogy a Romániában elvégzendő kezeléseket külföldön is igénybe tudják venni a biztosítottak, bizonyos feltételek mellett. Az egészségbiztosítási rendszerben a betegek küldőpapír alapján részesülhetnek egészségügyi szolgáltatásokban, vagy egy kórházi bennfekvést követően orvosi levelet kapnak az elvégzendő további beavatkozásokról. A beteg viszont eldöntheti, hogy ezt Romániában végezteti el, vagy külföldön.
„Ez vagy fedezi, vagy nem a külföldi szolgáltatás ellenértékét, hiszen ahogy haladunk nyugat felé, úgy nőnek a tarifák. Mi a rendszer filozófiáját vesszük alapul, tehát hogy a biztosítottaknak meglegyen a szolgáltatás szabadon történő megválasztásához a joguk, de ha ez pluszköltséggel jár, akkor azt természetesen át kell vállalják” – mondta Duda Tihamér.
Van olyan helyzet is – ilyen például a gerincproblémás fiú helyzete –, amikor az egészségbiztosítási pénztár a külföldi orvosi szolgáltatások teljes költségét fedezi. Ez akkor történhet meg, ha Romániában nem végeznek olyan kezelést vagy beavatkozást, amilyenre a betegnek szüksége van, vagy ha igen, akkor hosszú a hazai várólista, és a beteg súlyos állapota megköveteli azt, hogy mihamarabb részesüljön a szükséges ellátásban.
„Ilyen esetben lehet külföldre menni, előre jóváhagyott szolgáltatás-ellenértékkel. Magyarán ez azt jelenti, hogy kiállítunk egy európai formanyomtatványt. Ehhez
Ugyanakkor szükséges a külföldi klinikától – amit szabadon választ meg a páciens vagy a hozzátartozók – egy befogadó, amiben leírják, hogy vállalják a szükséges kezelések elvégzését, tehát a műtétet, utókezeléseket, rehabilitációt, ezeket felsorolják, és leírják, hogy ez mennyi időt vesz igénybe. Ha mondjuk egy hónapot, mi arra a hónapra kiállítunk egy európai formanyomtatványt, ami azt jelenti, hogy teljes orvosi jellegű költségátvállalás történik a részünkről arra a hónapra” – magyarázta Duda Tihamér.
A negyedik eset az a lehetőség, amikor egy romániai biztosított áthelyezteti az egészségbiztosítását külföldre. Ez azok számára kézenfekvő, akik elmennek külföldre dolgozni, tanulni, jelentkeznek az Erasmus-programra, vagy kiküldetéssel más országba utaznak dolgozni. Elutazás előtt ők
„Természetesen ennek is vannak bizonyos feltételei, amiket teljesíteni kell: például, ha kimegy valaki tanulni külföldre, akkor igazolnia kell, hogy rendelkezik az idő alatt tanulói vagy hallgatói státusszal, van lakcíme, stb. Ha ezek teljesülnek, akkor mi azt át tudjuk helyezni a biztosítotti státuszát. Ezzel a lehetőséggel nagyon sokan élnek, elsősorban nyugdíjasok, akik a családjaikat látogatják meg hosszabb időre külföldön, és arra a periódusra áthelyeztetik biztosításukat az illető országba. Amikor hazajönnek, akkor ezt visszahelyeztetjük ide, azért, hogy itthon is tudjanak érvényesülni a jogaik” – fogalmazott a megyei egészségbiztosítási pénztár vezérigazgatója.
A külföldi egészségügyi szolgáltatások romániai egészségbiztosítási pénztár általi részleges vagy teljes finanszírozását lehetővé tevő nyomtatványtípusok közti eligazodásban Pandele Clementina, a megyei egészségbiztosítási pénztár munkatársa volt segítségünkre.
Az egészségbiztosítási pénztár által részben vagy teljes egészében finanszírozott külföldi egészségügyi szolgáltatásokat nagyjából négy csoportra lehet osztani
Fotó: Pinti Attila
Az előre tervezett külföldi kezelések finanszírozására szolgáló európai nyomtatvány az S2 névvel jelzett dokumentum – ennek E112 volt a korábbi neve. A megyei egészségbiztosítási pénztár adatai szerint egyébként viszonylag kevés ilyen eset van a megyében: 2017 és 2022 között évente átlagban 5 ilyen eset volt, az elmúlt évben 7 alkalommal állítottak ki ilyen nyomtatványt.
Ilyen nyomtatványt viszont ők nem kell igényeljenek, hiszen a kártya alapján részesülnek sürgősségi ellátásban. 9154 ilyen eset volt tavaly, az azt megelőző öt évben (2017–2022) 5940 volt az éves átlag Hargita megyében.
Az S1-es nyomtatvány kategóriájába több másik is beletartozik: az E106-os, ami azokra terjed ki, akik alkalmazottként, tehát a munkáltató révén biztosítottak, az E109-es, ami az előbbiek társbiztosítottjaira vonatkozik, valamint az E121-es, ami a nyugdíjasokra terjed ki. Az említett három kategóriából alapesetben csak a nyugdíjasok helyeztethetik át biztosítotti státuszukat külföldre (az EU-n belül), ha rendelkeznek ott állandó lakhellyel. Az alkalmazottak csak abban az esetben tehetik ezt meg, ha kiküldetés révén utaznak külföldre dolgozni ugyanannak a vállalatnak a külföldi kirendeltségéhez – magyarázta a megyei egészségbiztosítási pénztár munkatársa.
A 2017–2022-es időszakban évente átlagban 20 ilyen esetet jegyeztek a megyében, a visszaigényelt összegek éves átlagértéke 78 ezer lej volt. Ebbe a kategóriába egyébként beletartoznak azok az esetek is, amikor hazai biztosítottak úgy igényeltek külföldön sürgősségi ellátást, hogy nem tudták igazolni biztosítotti státuszukat, így ki kellett fizessék a szolgáltatást, amelynek a költségét utólag itthon visszaigényelték.
Tizenhat évesen az 1956-os forradalomban harcolt, pénteken rendkívüli történelemórán mutatta be az eseményeket a Corvin-közi pesti srác, Varga János. Történetüket Kolozsváron és Székelykeresztúron is sok diákkal ismertette meg.
Az idei első félévben 2311 ember szenvedett munkabalesetet Romániában, 11,6 százalékkal kevesebben, mint 2023 azonos időszakában. Az áldozatok közül 43-an vesztették életüket, 34,8 százalékkal kevesebben, mint az előző év első hat hónapjában.
Az ország legalacsonyabb hőmérsékletét mérték Csíkszeredában szombatra virradóan az Országos Meteorológiai Szolgálat adatai szerint.
Első alkalommal végeztek prosztatarákos férfiaknál prosztatektómiás műtéteket a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházban – adja hírül az egészségügyi intézmény.
A belföldi vasúti személy- és teherforgalom 81 vonatjáratának kell majd összesen 4860 percet vesztegelnie a vasárnap hajnali óraátállításkor – tájékoztatott szombaton a Román Vasúttársaság (CFR).
A magánszektorban megjelenő álláshirdetésekkel kapcsolatos legfontosabb tudnivalókat foglalta össze Fazakas László ügyvéd lapcsaládunk munkaközvetítő portálján, a Jóálláson induló új cikksorozat első részében.
Elkezdődött a balavásári körforgalom építése a Marosvásárhelyt, Szovátát, Segesvárt és Dicsőszentmártont összekötő útkereszteződésben, forgalomkorlátozásokra kell számítani az érintett útszakaszon.
Összehangolt hatósági akció zajlott Maros megyében a pénteki nap folyamán a falopások megfékezésének érdekében. Nyolc személyt előállítottak.
Székelyföld Autonómiájának Napján, október 27-én egyszerre fognak fellobbanni Székelyföldön az őrtüzek lángjai, amelyek változatlanul a székelyföldi autonómiaigényre emlékezetetnek.
szóljon hozzá!