Az unitárius vártemplomban tartották a Kriza János emlékünnepséget Nagyajtán, ahol az unitárius püspök életéről számoltak be. Kriza volt egyike az elsőknek, akik a vaskos, latin nyelvű epigrammák helyett már magyar költeményeket írt.
2011. június 29., 08:372011. június 29., 08:37
2011. június 29., 09:292011. június 29., 09:29
Ebben a templomban keresztelték meg az unitárius püspököt
A nagyajtai ünnepség az eső miatt abban az unitárius vártemplomban folytatódott, amelyben hajdanán Kriza Jánost megkeresztelték. Itt beszédet mondott Elekes Botond Áron, a Nemzeti Erőforrás Minisztériumának államtitkári kabinetfőnöke, míg az ünnepi istentiszteletet Ft. Bálint Benczédi Ferenc unitárius püspök tartotta. A színültig telt templomban az Áfonya nevű, nyolc gyerekből álló citerazenekar, énekkel kísérve Kriza által gyűjtött népdalokat adott elő. A kórus fellépését a nagyajtai diákok előadása követte, ezt követően Tamás Sándor röviden bemutatta a reprint formában kiadott Vadrózsák kötetet, amelyet a megyei önkormányzat, valamint a Kovászna Megyei Művelődési Központ adott ki.
A rendezvényen jelen volt Kriza Ildikó – Kriza János leszármazottja az erdővidéki jeles személyiség életéről, gondolkodásmódjáról tartott előadást. A Budapesten élő néprajzkutató elmondta: Kriza volt egyike az elsőknek, akik a vaskos, latin nyelvű epigrammák helyett már magyar költeményeket írt. Pozsony Ferenc, a kolozsvári Kriza János Néprajzi Társaság vezetője elmondta: a Nagyajta híres szülötte által összegyűjtött anyagok megmutatták, hogy a székelység olyan kultúrát tartott meg, amely az egyetemes magyar kultúrának jól elkülöníthető része. A Gazdag Miklós Polgári Daloskör előadása után a Petőfi Irodalmi Múzeum által felújított Kriza-emlékszoba volt a megemlékezés következő állomása, ezt követte a polgármesteri hivatal előtti parkban felállított Kriza János-szobor megkoszorúzása.
Kriza János 1811. június 28-án született Nagyajtán. Egyénisége, életműve, tevékenysége, máig követendő példa a tisztelőinek. Unitárius püspök volt, aki megreformálta egyházát, de a népköltészet alkotásait is gyűjtötte, gondozta és publikálta. Önvallomásában, életének egyetlen saját kezű bemutatásában éppen úgy, mint a verseiben büszkén vallja magát Székelyföld fiának.
Fehérlő nárciszok törik meg a tavasz élénkzöldjét Erdőfüle határától nem messze, a Kankóskertben. A mezőt idén is őrzik, hogy a nárciszok természetes szépségükben virágozhassanak anélkül, hogy leszakítanák a látogatók.
Az alsó-háromszéki RMPSZ és a történelmi egyházak közös szervezésében 2025. május 23-án, pénteken 10 órától Sepsiszentgyörgyön lesz a hagyományos ökumenikus ballagási ünnepség a belvárosi református templomban.
Az Európai Filmek Fesztiválja idén első alkalommal érkezik Sepsiszentgyörgyre, ahol május 17–18-án a Cinema Arta by Cityplex moziban öt izgalmas vetítéssel várja az érdeklődőket. A program ingyenes.
A sokak által nagyra becsült építész műhelyébe enged betekintést az egyedülálló kiállítás, amelyet csütörtökön nyitottak meg a Székely Nemzeti Múzeumban. Az ünnepélyes alkalmon bejelentették: emlékszoba is készül Kós Károly tiszteletére.
A Kovászna megyei elsősegélyverseny 60. kiadását tartották meg ma Sepsiszentgyörgy főterén.
Több mint ötszáz kérelmet nyújtottak be a Kovászna Megye Tanácsa által meghirdetett pályázatra civilszervezetek, egyházak, ifjúsági és diákszervezetek, sportolók. A megyei önkormányzat idén 3,45 millió lejt fordított a támogatásukra.
Összeállításunkban a háromszéki középiskolák ballagási időpontjait gyűjtöttük egybe.
Jelenleg a Dr. Fogolyán Kristóf Megyei Sürgősségi Kórház csaknem mindegyik épületét korszerűsítik: építik, hőszigetelik, felszereléssel látják el azokat. András-Nagy Róbert kórházmenedzser szerint rövidesen az új sürgősségi osztály is elindulhat.
Erősítené sorait az Erdélyi Magyar Szövetség, amelynek képviselői szerdai sepsiszentgyörgyi sajtótájékoztatójukon az elnökválasztás alternatíváira is kitértek, állást foglalva Nicușor Dan mellett.
Újabb kortárs-tárlat nyílik meg az Erdélyi Művészeti Központban (EMÜK) szerdán 18 órakor. A főként erdélyi kötődésű alkotókat megszólító MAMŰ Mátrix az őket foglalkoztató kihívásokról ad egyfajta helyzetképet.
szóljon hozzá!