Árpád-kori romok, külső és belső falfestmények (Szent László és Krisztus ábrázolások) – ez csak néhány kincs azon feltárások közül, amelyek az agyagfalvi református templom folyamatban lévő restaurálása során kerültek elő. Az egyházi épületnél végezett beruházásról pénteken számoltak be.
2024. február 09., 17:262024. február 09., 17:26
Fotó: László Ildikó
Árpád-kori romok, külső és belső falfestmények (Szent László és Krisztus ábrázolások) – ez csak néhány kincs azon feltárások közül, amelyek az agyagfalvi református templom folyamatban lévő restaurálása során kerültek elő. Az egyházi épületnél végezett beruházásról pénteken számoltak be.
2024. február 09., 17:262024. február 09., 17:26
Agyagfalva 700 lakójából 650-en reformátusok, ők használják a templomot, amelynek felújítása 2019-ben kezdődött el – fejtette ki a pénteki sajtóeseményen Kászoni Szilárd, helyi református lelkész. Visszaemlékezett, hogy tervezéssel és kutatással indult el a projekt, 2020 tavaszától kezdődően pedig már nem is tudtak ott istentiszteleteket tartani a zajló munkálatok miatt.
Fotó: László Ildikó
Kászoni Szilárd rámutatott, hogy a restaurációs folyamat folytatásában Ladányi László Zsolt parlamenti képviselőtől kaptak segítséget, aki jelentősen közbenjárt azért, hogy
Fotó: László Ildikó
Isán István Csongor projektmenedzser kifejtette, hogy konkrétan az országos helyreállítási terv programban (PNRR) lett sikeresen leadva a pályázat a 9,1 millió lej értékű projekt kivitelezéséhez. Kászoni közölte, hogy
Utóbbi a templom építéstörténetét, illetve a település történetét fogja szemléltetni. A tárlat központi része az épület egykori csonttára (itt helyezték el a középkorban a felújítások során előkerült csontokat), illetve későbbi magtára (gabonát tárolt itt az egyházközösség, amelyből bárki kölcsönözhetett is, majd kamattal kellett visszaadni) lesz.
Fotó: László Ildikó
Tavaly kezdődött el a projekt kivitelezése, és
Ezt reméli a kivitelező is.
Az eseményen résztvevő Ladányi László Zsolt képviselő megjegyezte, hogy a felújítás finanszírozása az RMDSZ kormányban kifejtett munkájának is köszönhető. Hozzátette:
„Udvarhelyszék történelmének egy nagyon fontos helyszíne Agyagfalva, így megérdemli a közösség, hogy felújítsák a templomot” – szögezte le a képviselő. Kászoni Szilárd is hasonló véleményen volt, bízik benne, hogy a helyi értékek sok ember érdeklődését felkeltik majd, és kedvet kapnak, hogy ellátogassanak a helyszínre.
Fotó: László Ildikó
A régészeti ásatások eredményeként sikerült megállapítani, hogy
– közölte a Fehér János művészettörténész. A feltárások során felszínre kerültek egy a 14. században már álló templom alapjai is. „Ennek alkotóelemi részletekben bele vannak foglalva a ma álló templom szerkezetébe is. A falkutatások ugyanakkor felszínre hozták azt is, hogy elég sok festett díszítménye volt az épületnek kívül és belül is” – magyarázta a szakember.
A kinti festmények kevésbé jó állapota egyébként az időjárási viszonyokra vezethető vissza.
Fotó: László Ildikó
A templomot vélhetően a tizenötödik században egy új szentéllyel látták el: a most látható csúcsíves ablakok a késői gótika időszakából (15. század vége, 16. század eleje) származnak.
Ekkor alakult ki az épület mai formája.
Fotó: László Ildikó
Fehér János arról is beszélt, hogy régészeti szempontból fontosak a szemöldökgyámos, kőből készült ajtókeretek (déli és nyugati bejárat), amelyek ugyancsak a késő gótika idején voltak elterjedtek. Az agyagfalvi templom esetében már reneszánsz jegyek is megjelennek ezeken. Felfedezhetőek az ugyanebben az időszakban megépített boltozatok is, amelyek téglabordák hálózatából lettek kialakítva.
Ennek korábbi bejáratát befalazták, hiszen 1628-ban épült egy kaputorony. A pontos dátumot egy feliratos kő jelzi. A későbbiekben egyébként kétszer is megnagyobbították a kaputornyot (1756, 1805), amire elnyerte mostani magasságát.
Fotó: László Ildikó
A felújítás alatt álló templomba belépve, először a hajótól egy diadalívvel elválasztott szentély részről beszélt Fehér János. Mint mondta:
A falfestményeken az utolsó vacsorát, Krisztust az olajfák hegyén, valamint Krisztus siratását ábrázolják. Az egyik festmény felett az 1498-as évszám látható.
– jegyezte meg a szakember. A falfestményeknél az egykori boltozatok lenyomatai is kivehetők.
Fotó: László Ildikó
A munka során megtalálták a középkori templomokra vonatkozó „kötelező” elemeket is: ilyen például a szentségtartó fülke, a sekrestyeajtó kőkerete, egy ülőfülke.
A templomhajó a 14., 15. század óta van meg:
Mindemellett mellékoltár fülkékre utaló nyomokat is találtak.
Fotó: László Ildikó
Noha már szinte nem is várták, hogy előkerül, de végül
Ennek elkészítése szintén a 14. századra vezethető vissza.
A mostani faszerkezetű karzat 1895-ben készült, de ezt megelőzően egy kőkarzat is volt ott. Utóbbi kőpillérei jelenleg a bejáratnál láthatók. A templomhajó az 1500-as évek legelején bővítve volt nyugati irányba, gyakorlatilag a hátsó karzatrész épült meg akkor. Azt is megtudtuk, hogy egykoron díszes padok díszítették az egyházi épületet.
Fotó: László Ildikó
Módosított törvény
Bíró Barna Botond, Hargita Megye Tanácsának alelnöke emlékeztetett, tavaly év végén sikerült módosítani az egyháztámogatásokról szóló törvénykezést, olyan módon, hogy már temetőkertek rendbetételére, parókiák, egyházi ingatlanok felújítására és tervezésekre is adhatnak pénzt az egyházközösségeknek (pályázatok révén) a helyi önkormányzatok. Ehhez igazodva készítik elő Hargita Megye Tanácsának pályázati lehetőségeit is. Fontosnak tartotta kérni a jogszabály módosítását az RMDSZ, hiszen például Udvarhelyszéken is számos kistelepülés van, ahol szükség lenne az említett munkálatokra, hogy méltó módon szolgálhassák közösségüket a papok. Bíznak benne, hogy módosítás hozadékaként több kis településen is lesznek majd lelkipásztorok, olyanokon, ahol jelenleg nincsenek. Hozzátette, hogy Székelyudvarhely számára is fontos változtatásról van szó, hiszen most már van törvényes lehetőségük arra, hogy a pályázatok révén átutalják a kormánytól kapott 1,2 millió lejt a tavaly év végén tragikus körülmények között beomlott bentlakás rendbetétele érdekében.
Fotó: László Ildikó
Fotó: László Ildikó
Fotó: László Ildikó
Fotó: László Ildikó
Fotó: László Ildikó
Fotó: László Ildikó
Fotó: László Ildikó
Fotó: László Ildikó
Fotó: László Ildikó
Fotó: László Ildikó
Fotó: László Ildikó
Égési sérüléseket szenvedett egy 50 év körüli férfi, miután tűz ütött ki egy lakóházban Kerelőszentpálon vasárnap – tájékoztatott a Maros megyei tűzoltóság sajtóosztálya.
Internetes felületen lehet jelenteni az agresszív sofőröket vasárnaptól – adja hírül a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság. A rendszer célja a szabálytalanságok megelőzése és a közbiztonság növelése.
Óraátállítás vár ránk ismét vasárnap hajnalban, ezúttal egy körrel visszafelé tekerjük a nagy mánusokat. Bár évek óta rebesgetik, hogy megszabadulunk bioritmusunk ily módon történő felforgatásától, úgy tűnik, ez még jövőben sem esedékes.
Tizenhat évesen az 1956-os forradalomban harcolt, pénteken rendkívüli történelemórán mutatta be az eseményeket a Corvin-közi pesti srác, Varga János. Történetüket Kolozsváron és Székelykeresztúron is sok diákkal ismertette meg.
Az idei első félévben 2311 ember szenvedett munkabalesetet Romániában, 11,6 százalékkal kevesebben, mint 2023 azonos időszakában. Az áldozatok közül 43-an vesztették életüket, 34,8 százalékkal kevesebben, mint az előző év első hat hónapjában.
Az ország legalacsonyabb hőmérsékletét mérték Csíkszeredában szombatra virradóan az Országos Meteorológiai Szolgálat adatai szerint.
Első alkalommal végeztek prosztatarákos férfiaknál prosztatektómiás műtéteket a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházban – adja hírül az egészségügyi intézmény.
A belföldi vasúti személy- és teherforgalom 81 vonatjáratának kell majd összesen 4860 percet vesztegelnie a vasárnap hajnali óraátállításkor – tájékoztatott szombaton a Román Vasúttársaság (CFR).
A magánszektorban megjelenő álláshirdetésekkel kapcsolatos legfontosabb tudnivalókat foglalta össze Fazakas László ügyvéd lapcsaládunk munkaközvetítő portálján, a Jóálláson induló új cikksorozat első részében.
Elkezdődött a balavásári körforgalom építése a Marosvásárhelyt, Szovátát, Segesvárt és Dicsőszentmártont összekötő útkereszteződésben, forgalomkorlátozásokra kell számítani az érintett útszakaszon.
szóljon hozzá!