Sokféleképpen visszaköszön a gimnázium címerállata és homlokzatának örökös lakója
Fotó: Barabás Ákos
Bagolykiállítás nyílt a székelyudvarhelyi Tamási Áron Gimnázium alsó tagozatainak helyet adó Iskola utcai épületben. Ez a tulajdonképpeni nyitánya annak a rendezvénysorozatnak, amellyel egész évben az oktatási intézmény megalakulásának 425. évfordulóját ünneplik. A fő ünnepély november 8–10. között lesz.
2018. február 26., 17:402018. február 26., 17:40
A bagoly a görög mitológiában a bölcsesség megtestesítője, Pallasz Athéné istennő mellett. Címerállatként elsősorban a tudományokat jelképezi. A bagoly végigkísérte írói pályáját a gimnázium névadójának, Tamási Áronnak is. Bölcső és bagoly című önéletrajzi művében a könyv felett virrasztó embert jelképezte, vagyis a tudományt, amelyhez hosszú út vezetett a székely faluból a klasszikus írók társaságáig – olvasható az intézmény honlapján közzétett ismertetőben.
– közölte az ötletgazda László Mária, aki az alsó tagozatosok koordinátora. A munkálatokba mindegyik évfolyam bekapcsolódott, kivéve a nyolcadikosokat, akiket tehermentesítettek a képességfelmérő vizsga miatt. „Csak annyi volt a kikötés, hogy természetes anyagot vagy újrahasznosított papírt használjanak, és osztályonként más-más technikát alkalmazzanak” – magyarázta a tanárnő.
Fotó: Barabás Ákos
Az előkészítőbe járó gyerekek a tűpárnának is hasznosítható madarakat filcből szabták és vattával tömték ki, szemnek pedig gombot varrtak. Az elsősök párban dolgoztak, és fából egész bagolyfamíliát készítettek. A másodikosok faleveleket, magvakat, gesztenyét használtak fel – az ő munkájuk csoportosan készült. A harmadik osztályosok téli tájban fán gubbasztó madarakat álmodtak meg, festett kőből: a féldomborművek ajtó- vagy ablakdíszeknek is beillenek. A negyedikben filccel díszített tobozok születtek.
Fotó: Barabás Ákos
A hatodikosok a bonyolult és aprólékos fonaltechnikát választották: a vázlatrajzra cérnát ragasztgattak, úgy tűnt elő a végső forma, a jubileumi logót ábrázoló mestermű. A hetedik osztály papírkollázzsal szállt be a kiállításba, újságból vágták ki a kívánt formát, téliesítve vagy díszítve a hátteret.
– mondta még el László Mária.
Fotó: Barabás Ákos
A Tarisznyás Márton Múzeumban január 15-ig tekinthető meg a Szárhegyi Művésztelep fennállásának 50. évfordulója tiszteletére létrejött kiállítás. Az alkotótábor mára a magyar kultúra szerves részévé vált – hangzott el a szombati megnyitón.
Immár a negyedik éve biztatja a városi önkormányzat a sepsiszentgyörgyi iskolásokat és óvodásokat arra, hogy karácsonyi témájú rajzokat küldjenek be, melyekkel majd „átfestik” a Tamási Áron Színház épületét.
Magyarországi és lengyelországi résztvevőkkel közösen tartanak szakmai napokat a csíkszeredai Angyalkert óvodában november 18-22. között. A programok során új pedagógiai módszereket is megismerhetnek az érdeklődök.
Tűz ütött ki egy rögtönzött faház-komplexumnál szombaton késő este Segesváron, több mint három építményben, mintegy 250 négyzetméteren pusztítottak a lángok, mire megfékezték a tűzoltók.
Az 1944-es átállásról tartott előadást Benkő Levente történész. Előadása fókuszában a magyarellenes intézkedések és megszólalások kaptak hangot, illetve a székelyföldi foglyok sorsát ismertette.
Erdei iskolát hoznának létre, ahol a természet szeretetére nevelhetik a gyerekeket, ezért is szervezte meg a Szentegyházi Közbirtokossági Egyesület és a Szentegyházi Nagycsaládosok Egyesülete a Kárpát-medencei Erdőpedagógiai Konferenciát és Szemlét.
A rendszerváltozás utáni, még mindig zavaros időkben foglalta el a székelyudvarhelyi polgármesteri széket Szász Jenő. Szakács-Paál Istvánnak már könnyebb a dolga – igaz, neki az elmúlt nyolc évnyi karantént kell feloldania.
Búcsút és jubileumi ünnepséget tartottak a gyimesfelsőloki Árpád-házi Szent Erzsébet Római Katolikus Gimnáziumnál. Az iskola védőszentjének ünnepére gyűltek össze a tanintézmény kápolnájában, ahol visszatekintettek az elmúlt 30 esztendőre.
Bicska, valamint kábítószer birtoklása miatt vettek őrizetbe két férfit Csíkszeredában szombaton. A Hargita megyei rendőrség egy átfogó akció során mintegy háromszáz személyt ellenőrzött, 5 bűncselekményt, és 19 kihágást állapított meg.
A Hargita megyei települések fejlesztésére 2,7 millió lej jut a hatszázalékos adóvisszaosztásból. Az összeg szétosztásáról a megyei tanácstestület rendkívüli ülésén szavazott november 15-én, pénteken.
szóljon hozzá!