A csíkszeredai garázsok napjai meg vannak számlálva
Fotó: Gecse Noémi
Megoldást jelenthet a bádoggarázsok lebontása az egyre zsúfoltabb, parkolóhely-hiánnyal küzdő lakónegyedekben, a kérdésről azonban eltérően vélekednek a székelyföldi városok vezetői. Míg Csíkszeredában és Gyergyószentmiklóson eddig is, és ezután is több garázs lebontását tervezik, Székelyudvarhelyen és Sepsiszentgyörgyön nem sietnek ezzel, inkább a rendeltetésszerű használatukat szorgalmazzák.
2018. november 17., 16:032018. november 17., 16:03
2018. november 17., 16:472018. november 17., 16:47
Hol több, hol kevesebb, de minden székelyföldi városban megtalálhatók a 2000-es évek előtt többnyire engedély nélkül közterületekre felépített bádoggarázsok, amelyek amellett, hogy rontják a városképet, értékes parkolóhelyeket is foglalnak. A különbség inkább az, hogy ezek használatáról és felszámolásáról eltérően gondolkodnak a városok vezetői.
Fotó: Gecse Noémi
Csíkszeredában 2463 bádoggarázst építettek az 1980-as években építkezési engedély nélkül, ebből a helyi önkormányzat 2005 és 2018 között 1183-at bontatott le, többségében lakóövezeti felújítások miatt. Hamarosan azonban várhatóan a többi is eltűnik, hiszen
Az akció egyébként lakossági kezdeményezésként indult: több mint 780 csíkszeredai aláíró értett egyet azzal, hogy a megyeszékhelyen bontsák le az összes közterületet törvénytelenül foglaló garázst. Ennek nyomán Bardócz László RMDSZ-es önkormányzati képviselő határozattervezetet nyújtott be, amelyet hosszas vita után elfogadott a testület. Ennek értelmében a határozat elfogadásától számított fél éven belül, azaz várhatóan
Ezek többsége egyébként a város nyolc lakóövezetében található. Közel 400 a Nagy István festő utcában és az Octavian Goga sétányon, a többi pedig a Nagyrét utcában, a Kalász lakótelepen, Müller László, valamint a Szentlélek utca közötti övezetben, a Fenyő utcában, a Nárcisz sétányon, illetve a Pacsirta sétányon rontja a városképet. A garázsokat polgármesteri rendelettel lehet lebontatni, tehát a bontáshoz a határozat mellett még erre is szükség lesz.
Közhasznú beruházás kellene a lebontandó garázsok helyeinek rendezésére Gyergyószentmiklóson
Fotó: Gergely Imre
Gyergyószentmiklóson 197 garázs szerepel az önkormányzat adó és pénzügyi osztályának nyilvántartásában – mondta megkeresésünkre Fórika Krisztina külkapcsolati és kulturális referens. Régebben azonban jóval több bádogépítmény rontotta a városképet, de
Idén újabb 12 garázs tűnt el, a jövőben pedig további beavatkozásokat terveznek. Fórika Krisztina szerint a övezeti rendezési terv, amely egyenként fogja kezelni a lakónegyedeket, további garázsbontásokat von maga után. Ezek tulajdonosait akkor szólítják majd fel a cselekvésre, amikor már a terv és a kivitelező is ismert lesz ahhoz, hogy a megtisztított területet közhasznú felületté alakítsák.
Sepsiszentgyörgyön egyelőre szabályzással próbálják elérni, hogy a bérlőik rendeltetésszerűen használják a garázsokat
Fotó: Vargyasi Levente
Sepsiszentgyörgy önkormányzata a hónap elején úgy határozott, kihasználja a garázsok adta lehetőséget a parkolóhelyek felszabadítása érdekében:
Az önkormányzat ezzel azt szerette volna elérni, hogy az autótulajdonosok legalább éjszakára a garázsban tartsák az autóikat. A megyeszékhelyen egyébként 703 garázs található, ezek zöme magánszemélyek, 30 pedig cégek használatában van – tudtuk meg Tóth-Birtan Csabától. Sepsiszentgyörgy alpolgármestere érdeklődésünkre elmondta,
A garázstulajdonosok három illeték befizetésére kötelesek: az első a koncessziós díj, hiszen a garázsokat nyilvános versenytárgyaláson adták használatba. Ennek megfelelően vannak, akik évi 30 lejes díjat fizetnek, de akiknek lejártak az 1992-1993-ban kötött szerződéseik, azoknak magasabb díjat határozott meg az önkormányzat a szerződéshosszabbításkor, ez 100 és 300 lej között mozog. Az alpolgármester szerint azonban
A másik illeték a garázs által foglalt területre vonatkozik, ennek éves értéke 3 és 12 lej között változik az adózási övezet függvényében. A harmadik költség az adó, ez 15-20 lejbe kerül a garázstulajdonosoknak évente szintén az adózási övezet függvényében. Az alpolgármester hozzátette:
Az önkormányzat jelenleg egy parkolási szabályzón dolgozik, ami a tervek szerint az év végéig el is készül, és elképzelhető, hogy ebbe a garázsbontás lehetőségét is belefoglalják.
Székelyudvarhelyen megnövelték a garázshasználati illetékeket. Egyelőre nem bontanak
Fotó: Barabás Ákos
Sepsiszentgyörgyhöz hasonlóan gondolkodott a székelyudvarhelyi önkormányzat is, amikor tavaly
Jakab Attila városmenedzser szerint ezzel az volt a céljuk, hogy a garázsokat rendeltetésszerűen használják a tulajdonosaik, tehát csak annak érje meg a magas díj befizetése, aki az autójának tartja fenn az építményt, és nem raktárként használja. Az udvarhelyi garázstulajdonosok ezáltal két illeték befizetésére kötelesek: az első az adó, ennek értéke az adózási övezet függvényében változik (az A és D zónában nincsenek garázsok, a B zónában 16,14 lej/m²/év, a D zónában 12,80 lej/m²/év). A másik a bérelt terület után fizetendő illeték, ennek értéke húsz négyzetméterre évi 8 lej. A városmenedzser szerint
a legtöbb a Tábor és a Bethlen negyedekben, de több van a Mihail Kogălniceanu utcában is. Ezek egy része építkezési engedéllyel épült, a többit pedig utólag jegyzőkönyvvel nyilvántartásba vették, hogy tulajdonosaik illetékeket tudjanak fizetni utánuk. Így, mivel a város összes bádogépítménye után pénzt fizetnek a tulajdonosaik, az önkormányzat nem tervezi a lebontásukat. Eddig sem számoltak fel sokat, három évvel ezelőtt a Mihail Kogălniceanu utcában bontattak le tíz garázst azért, mert ezekhez különböző módon hozzáépítettek a tulajdonosaik, a bővítésekre azonban nem fizettek semmilyen illetéket. Jakab Attila kérdésünkre kifejtette:
A városban ezért csak akkor jöhet szóba a garázsok lebontása, amikor valamilyen beruházás által egyéb kerül a helyükre, addig azonban a helyükön maradnak.
Tűz ütött ki csütörtök este egy marosvásárhelyi lakóházban, három lakónak sikerült biztonságban kimenekülnie.
Most újra felhasználják Marosvásárhelyen a régi városvezetés által kidobott köztéri elemek utcaszegély-köveit. A Sáros utcai park gránitkő-szegélyét fogják ezekkel a kövekkel helyreállítani.
A Kovásznai Unitárius Leányegyházközség számára gyűjtenek azon a péntek délutáni koncerten, amelynek a helyi művelődési központ ad otthont. A cél egy, a hitélet erősítését célzó ingatlan megvásárlása.
Hárommillió lejjel egészítette ki a kormány csütörtöki ülésén a burgonyatermesztőket támogató program költségvetését – közölte a mezőgazdasági minisztérium.
Aktualizálták Gyergyószentmiklós önkormányzati alapszabályzatát. Lényeges gyakorlati jelentősége nincs ennek, mint ahogy a tisztségviselők igazolványainak formájáról szóló döntésnek sem, erről mégis személyeskedésig menően vitatkoztak.
Tudatosságra és felelős döntéshozatalra buzdították egymást a Fiatalok a fiatalokért elnevezésű kampányeseményen, amelyet az országos dohányzásmentes napon, csütörtökön tartottak Székelyudvarhelyen a Siculus Ifjúsági Házban.
Innovatív applikációt hoznak létre, amely közelebb viszi a közönséget a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház világához. Egyszerre hatvan programozó dolgozik egy napon át egy applikáció létrehozásán.
Eltávolították a havazás miatt a sínekre dőlt fákat, és újraindult a közlekedés a 400-as vasúti fővonal Marosfő és Gyergyóhodos közötti szakaszán – tájékoztatott csütörtök délután a Hargita megyei tűzoltóság.
Sepsiszentgyörgyön nő a Napkapu-erdő és alakul a Napkapu-szobor is, melyre szerdán új elemek kerültek rá azoknak a neveivel, akik munkájukkal hozzájárultak ahhoz, hogy a Sepsiszentgyörgy határában gyarapodó csemetékből egy szép erdő válhasson.
Újabb havazás kezdődött a délutáni órákban, ugyanakkor a hőmérséklet csökkenésével az utak ismét csúszóssá váltak. Van ahol tükörjég, máshol becsúszott kamion nehezíti a forgalmat.
1 hozzászólás