Fotó: IfiCafé
A gyergyói fiatalok az ötleteik megvalósítása szempontjából szükségesebbnek tartják a példákat, szakmai kapcsolatokat, gyakorlati tudást, mint a pénzt vagy az infrastruktúrát – derült ki az első IfiCafén, ahol az ifjak találkoztak, ismerkedtek, beszélgettek, ötleteltek.
2018. szeptember 20., 14:582018. szeptember 20., 14:58
A Gyergyói Közösségi és Szociális Erőforrásközpont által szervezett találkozó központi témája az egyetem utáni hazatérés, szakmai kezdeményezések indítása volt.
Az IfiCafé ötletét egy korábbi, fiatalok körében zajlott felmérés adta. Más-más szakterületen tanuló fiatalok közös érdeklődési pontokat, területeket jelöltek meg, melyeken szívesen tevékenykednének, viszont keveset tudnak egymás munkájáról, érdeklődési köréről – tudtuk meg Dániel Botondtól az Erőforrásközpont vezetőjétől.
– fogalmazta meg a kezdeményezés célját Dániel Botond. A WorldCafé beszélgetős módszer mintájára, Gyergyószentmiklóson a Contact Kávé és Teaházban szervezett rendezvényen egyetemisták és frissen végzettek vettek részt. Kávéházi hangulatban, kiscsoportokban zajlott a beszélgetés az előre megadott téma mentén, és négy kérdést jártak körül a fiatalok:
Milyen problémákat látsz a városban/községedben?
Hogyan tudna a szakmád hozzájárulni ahhoz, hogy a település egy jobb, élhetőbb hely legyen?
Te milyen fejlesztési projektben vennél részt itthon?
Mi hiányzik ahhoz, hogy szakmai terveidet/projektedet meg tudd valósítani?
Kiscsoportokra tagoltan, a résztvevők ötleteiket egy csokorba szedték, majd az asztalgazdák rendszerezték az elhangzottakat és bemutatták az összképet. A négy kérdés mentén zajló találkozón kiderült:
Fotó: IfiCafé
„Megleptek a válaszok, ugyanis a fiatalok kevésbé voltak panaszkodók, a városban lévő közhangulattól eltérően javarészt megoldás-orientáltak voltak, nem a problémákra fókuszáltak. A hazaköltözés kapcsán a lehetőségek hiányából adódó bizonytalanság érzését, a közösségben uralkodó negatív mentalitást, kishitűséget, a biztonság hiányát emelték ki, és kevésbé szóltak arról, hogy nincs megfelelő infrastruktúra. A megfogalmazott ötletek között megjelentek a közösségi terek és találkozási lehetőségek létrehozása, képzések, táborok szervezése fiataloknak, de egészségnevelés, idegenvezetés ötlete is felmerült. Arra számítottunk, hogy hasonló érdeklődésű, hasonló területen tanuló fiatalok fognak összekapcsolódni kis ötletek mentén, ehhez képest az is többször előfordult, hogy más szakon tanulók (marketing, film-fotó-média, informatika) csatlakoztak, ajánlották fel szaktudásukat egy-egy ötlethez” – ismertette a szervező.
A fiatalok a negyedik kérdés kapcsán is meglepték a szervezőket.
„A szakmai tervek, ötletek megvalósítását a tapasztalat- és a szakmai kapcsolati háló hiánya nehezíti elsősorban. Egy másik nehézség a romániai bürokratikus rendszerből adódó problémák megoldása (jogi keretek, könyvelés, hivatali ügyintézések). Ezt egy résztvevő fogalmazta meg a legtalálóbban, aki szerint Romániát kellene megoldani, a többivel könnyebben boldogulnának. Csupán ezeket követte az anyagiak hiánya, és az is leginkább úgy merült fel, mint megismerni a lehetőségeket és megtanulni forrásokat bevonni. Tehát manapság az ötletek kivitelezése kapcsán sokszor hangoztatott pénz hiánya a fiataloknál kevésbé volt hangsúlyos. Leginkább a példák, példaképek hiányát említették” – ismertette Dániel Botond.
Fotó: IfiCafé
Az erőforrásközpont – a nyertes pályázatai révén – a csapatokat a megfogalmazott ötleteik kivitelezésében is segíti. A fiatalok nyitottak a folytatásra, legközelebb október 27-én találkoznak egy egynapos műhelymunkára.
a szervezők azokat a fiatalokat is várják, akik nem voltak az IfiCafén, de szívesen bekapcsolódnának az ötletek kidolgozásába, megvalósításába.
Ismét négytagú medvecsalád ólálkodik a Somostetőn, de egyelőre nem tudni, hogy a korábban befogott egyedekről van-e szó. Kovács Mihály Levente alpolgármester szerint ha indokolt lesz, az anyamedvét elaltatják, a bocsokat pedig máshová helyezik el.
Több ezer ember indult el péntek délután a fővárosi Universității (Egyetem) térről a Victoriei (Győzelem) tér felé az Ellenállás és kezdeményezés megmozdulás által szervezett Európa-párti felvonulás keretében.
Egy különleges, szenzoros mezítlábas fejlesztőösvényt ajándékozott a magyarországi Civilis Egyesület a gyergyószentmiklósi Fogarasy Mihály Általános Iskola óvodásai számára. Az önkormányzat és az egyesület további közös programokat is tervez.
A melanoma világnapja alkalmából ingyenes szűrési kampány indul május 19–23. között négy Kovászna megyei városban: Sepsiszentgyörgyön, Kézdivásárhelyen, Kovásznán és Bodzafordulón. A vizsgálat célja a betegség korai felismerése.
A gyerekek kívánsága szerint épült meg a csíkdelnei iskola udvarán a játszótér, amelyet az anyaországi támogatásnak köszönhetően két teqball asztallal, illetve két pingpongasztallal bővítettek. A játszóteret pénteken vette birtokába a gyereksereg.
Több mint 40 Hargita megyei katonai tűzoltó dolgozik a Korond patak utóbbi napok esőzései nyomán megnőtt vízszintjének a csökkentésén és a parajdi sóbánya tárnáiba beszivárgott víz kiszivattyúzásán.
Két férfit vett őrizetbe a rendőrség csütörtökön egy május elsejei, Sepsiszentgyörgyön történt rablás ügyében. Az egyik gyanúsítottat, egy 23 éves fiatalembert a bíróság 30 napos előzetes letartóztatásba helyezték pénteken.
Megjelent pénteken a Hivatalos Közlönyben az elnökválasztás első fordulójának eredményét érvényesítő alkotmánybírósági határozat, és ezzel kezdetét vette a második forduló kampánya. A választási kampány május 17-én, szombaton 7 órakor ér véget.
Elkészült az új sportcsarnok Szentegyházán, amelyet Ambrus Pál helyi születésű birkózóbajnokról neveztek el az épület pénteki avatóünnepségén. A felszólalók a sport és az összefogás fontosságát hangsúlyozták.
szóljon hozzá!