Fotó: Kristó Róbert
Az Új Magyar Gárda győri Wass Albert zászlóalj Székely Szakasza szombaton délután Csíkszeredában a Becsület Napja alkalmából első alkalommal szervezett megemlékezést a Hősök temetőjében.
2010. február 14., 16:302010. február 14., 16:30
2010. február 14., 20:032010. február 14., 20:03
Fotó: Kristó Róbert
Az Új Magyar Gárda győri Wass Albert zászlóalj Székely Szakasza felhívására a csíkszeredai Múzeum-kert mögötti honvédtemetőben a hatalmas hóesés ellenére tucatnyi megemlékező gyűlt össze fejet hajtani azon hősök emléke előtt, akik hatvanöt évvel ezelőtt a szovjetek által körülzárt Budai várból hajtottak végre kitörést, megpróbálván elérni az összefüggő német arcvonalat.
A Becsület Napja a német és a magyar alakulatok 1945. február 11-én este Budáról indult kitörési kísérletére történő megemlékezés. Azon az emlékezetes februári napon a Budai várnegyedben a szovjetek által körülzárt német és magyar alakulatok összehangolt nyugati irányú támadással próbálták elérni az összefüggő német arcvonalat.
Az egyenlőtlen küzdelem hamar eldőlt: a megközelítőleg 44 ezer fáradt, kiéhezett, lőszerrel alig rendelkező fele részt magyar, fele részt német katonából álló seregből, másnapra hozzávetőleg 700 katona érte csak el a magyar-német vonalakat. Azaz 43 ezer katona egyetlen nap leforgása alatt meghalt, amiből 21–22 ezer lehetett a magyar halott. Ugyanannyi, mint a mohácsi csatában 1526. augusztus 29-én, vagy kétszer annyi, mint a doni katasztrófa egy napjára eső átlagveszteség!
A szombati megemlékezésre egy szépen megmunkált fakeresztet „A Hazáért” felirattal helyeztek el ideiglenesen a szervezők, melynek tövében elhelyezték a megemlékezés koszorúit. A Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom helyi szervezetének nevében Jakab Tamás szólt a megjelentekhez. A Székely Szakasz részéről Balázs Pál szakaszparancsnok magyarul és németül megtartott beszéde hangzott el, majd Baricz László rajparancsnok vázolta fel a kitörés történetét. Végezetül a székely himnusz eléneklése után a megjelentek közül Lőrincz Károly nyugdíjas szólt bátorító szavakkal a fiatalokhoz kitartásra biztatván őket.
Évadzáró táncházat szervez az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány több másik egyesülettel a táncház világnapján, május 9-én Csíkszeredában.
Hatodik alkalommal szervezték meg a Táncvilágnap Csíkszereda rendezvénysorozatot, a színház előtti téren tartott záróeseményt fotókon mutatjuk.
A május 4-i és 18-i államelnök-választás miatt a csíkszeredai lakosságnyilvántartó közszolgálat és a városházi pénztár a választási hétvégéken is fogadja az érvényes személyi igazolvánnyal nem rendelkező, szavazójoggal rendelkező ügyfeleket.
A nyár folyamán kezdődhet el a csíkcsicsói sportcsarnok építése. Az előkészületek egyelőre a kiviteli terv véglegesítésénél tartanak, ezután következhet az építkezési engedély és a szükséges szakhatósági jóváhagyások beszerzése.
Országszerte beszámoltak arról a tragikus szépvízi esetről, amikor a medve elől menekülve egy fiatal Iași megyei lány elvesztette egyensúlyát, a magasból a szépvízi víztározóba zuhant és életét vesztette.
Medvétől ijedhetett meg az a 18 éves, Iași megyei lány, aki pénteken lelte halálát a szépvízi víztározóban – jelezte a Székelyhon érdeklődésére a Hargita megyei rendőr-főkapitányság.
Benedek Pál, egykori székely határőr verses naplóját mutatják be Csíkszeredában kedden 18 órától a Lázár-ház eskütermében.
Sikeres volt a csíkszentgyörgyiek Guinness-rekordkísérletének főpróbája, megsütötték szombaton az ország leghosszabb, 21 méteres kürtőskalácsát.
A Szépvízi víztározóba fulladt egy személy, erről érkezett a riasztás a hatóságokhoz pénteken délután. A tűzoltók kiérkezésekor a személyt már kiemelték a tóból, és a mentősök újraélesztési műveleteket végeztek rajta, ám az életét nem tudták megmenteni.
Továbbra is a csíkszeredai városháza északi szárnyában marad a katonai központ mivel nem talált megfelelő ingatlant számukra Hargita Megye Tanácsa. A városi önkormányzat újabb két évre volt kénytelen meghosszabbítani a bérleti szerződést.
szóljon hozzá!