A nemrégiben befejezett régészeti ásatások során 20-14 ezer évvel ezelőtt használt kőkorszkaki ideiglenes kőeszközmegmunkáló tábor maradványai kerültek felszínre. A felfedezésnek jelentős tudományos értéke van.
2011. augusztus 15., 11:132011. augusztus 15., 11:13
2011. augusztus 15., 11:192011. augusztus 15., 11:19
A Gyergyói-medence legkorábbi lelőhelyére bukkantak a régészek Maroshévízen, a napokban befejezett ásatások során. A târgoviştei Valahia Egyetem professzora, Mircea Anghelinu vezetésével zajló tíz napos kutatómunka eredménye arra engedi következtetni a szakembereket, hogy írott történelmünk előtti időkben is létezett emberi jelenlét a vidéken. A feltárt és beazonosíthatóan kőkori leletek keltezését egyelőre hozzávetőlegesen határozták meg, de az, hogy a talaj felsőbb és mélyebb rétegeiben is találtak eszközmaradványokat, arra utal, hogy a vidéken emberi jelenlét volt már a kőkorszak különböző periódusaiban is.
Demjén Andrea, a gyergyószentmiklósi Tarisznyás Márton Múzeum régésze elmondta, a paleolitikum (kőkorszak) kutatása igen lassú és sok figyelmet, pontosságot igénylő munkafolyamat, így a kutatás tíz napja alatt egy 2x2 méteres szelvényben mindössze egy fél méternyit sikerült ásni.
„70 cm-ig volt a legfelső réteg, ahol pattintott kőeszköz maradványokat találtunk, utána pedig 1 méter 60 cm, illetve 2 m mélyen szintén találtunk leletet. Ez azt jelenti, hogy több periódusról lehet szó” – számolt be Demjén Andrea. Elmondta, kormeghatározás végett talajmintákat vettek, amiket németországi laboratóriumban fognak megvizsgálni.
Az ásatások Maroshévízen, a Bajkó-patak baloldali teraszán folytak. A lelőhely északi részén jelentős opál lelőhely volt, de idő közben kimerült. „Az opált használták fel, ebből készítették el az eszközöket, pattintással. A feltárt maradványokon retusálás nyomai látszanak, innen tudjuk, hogy használva voltak” – mutat rá a régész, aki a kutatás egyik legfontosabb eredményét abban látja, hogy hévízi opált már találtak a Kárpátokon túli Kis-Beszterce völgyében, illetve ottani leletekhez hasonlóakra is bukkantak a Bajkó-patak melletti kutatás során. Ez okot ad a feltételezésre, hogy a Beszterce-völgyi és a hévízi ősemberek kapcsolatban álltak egymással.
Csergő Tibor, gyergyószentmiklósi múzeumigazgató rámutatott arra, hogy a mostani kutatás eredménye, vagyis, hogy bizonyítottan kőkorszaki lelőhelyet tártak fel, igen jelentős. Országos viszonylatban ugyanis nagyon kevés, Erdélyben pedig a hévízi az első olyan lelőhely, ahol ezt a kort lehet kutatni. Elmondta, a most felszínre került leletek arra bátorítják a szakembereket, hogy a helyszínen további kutatásokat végezzenek, ezért az ásatásokat jövőben folytatni fogják. Akárcsak ez alkalommal, továbbra is a târgoviştei Valahia Egyetem szakképzett kőkorszaki kutatóival közösen végzik a munkát.
A maroshévízi ásatás a târgoviştei egyetem és a Tarisznyás Márton Múzeum közös finanszírozásában történt. A régészek köszönetet mondanak dr. Jakab Gyula geológusnak, aki segített a kőzetek beazonsításában.
Nemrégiben Csinódra látogattunk, abba a faluba, ahol nem terem meg a burgonya, csak 2002 óta van villany, és ahová két éve vezet aszfaltozott út. Egy ottani gazdával beszélgetve kiderült, Uz Bence utódait nem hozzák lázba a megszorító intézkedések.
Péntek óta küzdenek az avartűzzel a tűzoltók a Gyergyóhollóhoz tartozó Hollósarka településen. Az utolsó tűzfészkek felszámolását szombat reggel folytatták.
Vízkorlátozást helyezett kilátásba a gyergyói vízszolgáltató vállalat, amennyiben Gyergyóújfaluban és Gyergyóalfaluban nem sikerül csökkenteni a vízfogyasztást.
Tudományos konferenciával emlékeznek meg az ereklyés országzászló mozgalom százéves évfordulójáról Maroshévízen. A rendezvény az országzászlók, világháborús emlékművek, katonai temetők és nemzeti emlékhelyek témakörét járja körül.
Idén is csatlakozik az Erdővidék Múzeuma a Múzeumok Éjszakája rendezvénysorozathoz. A tavalyi nagy sikerű gyógynövényes tematikát követve az idei program középpontjában ismét az erdővidéki gyógynövények és azok felhasználása áll.
Több mint 14 millió lejes beruházás küszöbén áll a gyergyószentmiklósi kórház, miután újabb uniós támogatást nyert el. Erről kedden reggel tartottak rendkívüli tanácsülést a városban, ahol egyhangúlag szavazták meg a költségvetés módosítását.
A Gyergyói-medence két településén is vidám falunapok zajlanak a héten. Gyergyóújfalu már pár napja belekezdett az ünneplésbe, Güdücön pedig július első hétvégéjén tartják a hagyományos búcsús rendezvényt.
A Figura Stúdió Színház 40. évadának célját nem egy megemlékezés képezte, hanem a múlt, a jelen és jövőbeli alternatívák bemutatása. A különleges év után érdekesnek ígérkezik a következő is. Jön a Kollokvium, és Bocsárdi László visszatér rendezőként.
Ditró és Orotva, valamint Gyergyócsomafalva is színes falunapi programokkal várja a helyieket és az odalátogatókat a hétvégén. A rendezvénysorozatokban közös, hogy minden korosztálynak kínálnak kikapcsolódási lehetőséget.
Gyergyóremete községben is megjelent az afrikai sertéspestis, ezért több sürgős és szigorú intézkedést vezettek be a betegség terjedésének megelőzése érdekében – tájékoztatott a helyi polgármesteri hivatal.
szóljon hozzá!