A nemrégiben befejezett régészeti ásatások során 20-14 ezer évvel ezelőtt használt kőkorszkaki ideiglenes kőeszközmegmunkáló tábor maradványai kerültek felszínre. A felfedezésnek jelentős tudományos értéke van.
2011. augusztus 15., 11:132011. augusztus 15., 11:13
2011. augusztus 15., 11:192011. augusztus 15., 11:19
A Gyergyói-medence legkorábbi lelőhelyére bukkantak a régészek Maroshévízen, a napokban befejezett ásatások során. A târgoviştei Valahia Egyetem professzora, Mircea Anghelinu vezetésével zajló tíz napos kutatómunka eredménye arra engedi következtetni a szakembereket, hogy írott történelmünk előtti időkben is létezett emberi jelenlét a vidéken. A feltárt és beazonosíthatóan kőkori leletek keltezését egyelőre hozzávetőlegesen határozták meg, de az, hogy a talaj felsőbb és mélyebb rétegeiben is találtak eszközmaradványokat, arra utal, hogy a vidéken emberi jelenlét volt már a kőkorszak különböző periódusaiban is.
Demjén Andrea, a gyergyószentmiklósi Tarisznyás Márton Múzeum régésze elmondta, a paleolitikum (kőkorszak) kutatása igen lassú és sok figyelmet, pontosságot igénylő munkafolyamat, így a kutatás tíz napja alatt egy 2x2 méteres szelvényben mindössze egy fél méternyit sikerült ásni.
„70 cm-ig volt a legfelső réteg, ahol pattintott kőeszköz maradványokat találtunk, utána pedig 1 méter 60 cm, illetve 2 m mélyen szintén találtunk leletet. Ez azt jelenti, hogy több periódusról lehet szó” – számolt be Demjén Andrea. Elmondta, kormeghatározás végett talajmintákat vettek, amiket németországi laboratóriumban fognak megvizsgálni.
Az ásatások Maroshévízen, a Bajkó-patak baloldali teraszán folytak. A lelőhely északi részén jelentős opál lelőhely volt, de idő közben kimerült. „Az opált használták fel, ebből készítették el az eszközöket, pattintással. A feltárt maradványokon retusálás nyomai látszanak, innen tudjuk, hogy használva voltak” – mutat rá a régész, aki a kutatás egyik legfontosabb eredményét abban látja, hogy hévízi opált már találtak a Kárpátokon túli Kis-Beszterce völgyében, illetve ottani leletekhez hasonlóakra is bukkantak a Bajkó-patak melletti kutatás során. Ez okot ad a feltételezésre, hogy a Beszterce-völgyi és a hévízi ősemberek kapcsolatban álltak egymással.
Csergő Tibor, gyergyószentmiklósi múzeumigazgató rámutatott arra, hogy a mostani kutatás eredménye, vagyis, hogy bizonyítottan kőkorszaki lelőhelyet tártak fel, igen jelentős. Országos viszonylatban ugyanis nagyon kevés, Erdélyben pedig a hévízi az első olyan lelőhely, ahol ezt a kort lehet kutatni. Elmondta, a most felszínre került leletek arra bátorítják a szakembereket, hogy a helyszínen további kutatásokat végezzenek, ezért az ásatásokat jövőben folytatni fogják. Akárcsak ez alkalommal, továbbra is a târgoviştei Valahia Egyetem szakképzett kőkorszaki kutatóival közösen végzik a munkát.
A maroshévízi ásatás a târgoviştei egyetem és a Tarisznyás Márton Múzeum közös finanszírozásában történt. A régészek köszönetet mondanak dr. Jakab Gyula geológusnak, aki segített a kőzetek beazonsításában.
Nagy Zoltán gyergyószentmiklósi polgármester szerint a részvételi arány kulcsfontosságú: a közvéleménykutatások szerint ha 60 százalék alatt marad, az Simionnak kedvez. Ha 60 százalék fölé kerül, az esélyt ad Nicușor Dannak.
Egy beteget szállító magánmentőautó ütközött egy furgonnal Gyergyóholló településen péntek délután. A mentőautó sofőrje és a mentőben szállított beteg is megsérült.
A Gyilkostó úton a Both-várától indulnak hétfőn a gépek: hozzálátnak a tavaly felásott útfelület helyreállításához, visszaaszfaltozásához. Mindeközben zajlik a kövezett utak, utcák javítása is, a fagyosszentek után pedig elkezdik virágok kiültetését.
A múzeum, a színház, a bábszínház, a hegyimentők, a labdarúgócsapat, a Godako, valamint gyergyói zenészek, művészek és sokan mások fognak össze a súlyos betegséggel küzdő, négyéves Molnár Ilonáért szombaton Gyergyószentmiklóson.
Átadták Borszék új sportbázisát, amely nemcsak a helyi sportélet fellendítését szolgálja, hanem a város életét meghatározó vendéglátás szempontjából is nagyon fontos beruházás. Újra számíthatnak az itt edzőtáborozó sportolókra, csapatokra.
Harmadik napja, hogy nem találják a Maroshévízen, a Maros folyóban eltűnt férfit. A hatóságok egy drónt is bevetettek a kereséshez, eredménytelenül. A keresőakciót szerdán is folytatják.
Jubileumi kiadásához érkezett Székelyföld legnagyobb teljesítménytúrája: az Erdélyi Kárpát-Egyesület Gyergyószéki Osztálya tizedik alkalommal szervezi meg a gyalogos és kerékpáros túrát a Kancsendzöngán eltűnt hegymászó, Erőss Zsolt emlékére.
Áramszünetre kell számítani Gyergyószentmiklóson két utcában kedden, a reggeli és délutáni órákban is.
Különleges esemény zajlott le a gyergyószentmiklósi kórházban. A budapesti székhelyű Plüsskommandó Alapítvány több mint egymillió forint értékű, koraszülöttek és újszülöttek számára készült speciális textíliákat adományozott az intézménynek.
Gyergyószentmiklós Önkormányzata tájékoztatja a lakosságot, hogy a május 12–14. időszakban, naponta 10 és 14 óra között vehetik át a jogosultak a fűtéstámogatásokat – közismert nevükön a „fapénzt” és a „butéliapénzt”.
szóljon hozzá!