Inforgrafika: Tóth Szilárd
Egy kétgyermekes családnak a tisztes megélhetéshez Romániában havi 6762 lejes jövedelemre van szüksége – állítja egy friss tanulmány. Egy közgazdász viszont rámutatott nem átlaggal kellene számolni, hanem a mediánt kellene venni, ami azt mutatja, hogy miből van a legtöbb. Romániában ugyanis a medián fizetések jóval alacsonyabbak az országos átlagfizetéseknél.
2018. november 10., 09:022018. november 10., 09:02
A tisztességes életvitelhez szükséges fogyasztói kosár értéke eléri fejenként a 2552 lejt, egy két felnőttből és két gyermekből álló család esetében pedig összesen 6762 lejre van szükség – derül ki a Syndex, az Életminőséget Kutató Központ és a Friedrich Ebert Alapítvány közös kutatásából.
A 2018 júliusa és szeptembere között végzett felmérés
A tanulmány szerzői a „tisztes megélhetés” paramétereit is meghatározták, többek között azok a családok tartoznak ide, akik kiegyensúlyozottan táplálkoznak, rendszeresen frissítik ruházatukat, olyan lakásban laknak, amely egy bizonyos fokú intimitást biztosít a családtagoknak. Továbbá a lakást jó minőségű bútorokkal rendezték be és jó minőségű háztartási gépekkel szerelték fel és ki tudják fizetni a számláikat. Emellett rendszeresen járnak színházba, moziba, évente egyszer együtt nyaralnak, ráadásul félre is tudnak tenni értékes fogyasztási javak beszerzésére vagy nem várt költségekre.
Másképp keresnek és költekeznek az emberek a nagyvárosokban, mint vidéken. Képünk illusztráció
Fotó: Barabás Ákos
Ezeket figyelembe véve a tanulmány szerint
Jelenleg a nettó minimálbér 1162 lej Romániában, ami azt jelenti, hogy 2,2 minimálbért kell keresnie annak, aki ezt a színvonalat akarja fenntartani, igaz, ez még mindig kevesebb, mint az országos nettó átlagbér.
A decens életszínvonalhoz szükséges minimális fogyasztói kosár tartalmát öt nagyobb romániai városban – Brassó, Kolozsvár, Konstanca, Jászvásár és Temesvár – négy-négy csoportos interjú alapján állították össze. A kosárba összesen 226 tétel került be, amelyeket tizenegy kategóriába lehet besorolni:
élelmiszer;
ruházati cikk és lábbeli;
lakás;
a lakás berendezése;
a lakásfenntartással járó kiadások;
háztartási termékek és piperecikkek;
szolgáltatások;
oktatás és kultúra;
egészség;
szabadság és kikapcsolódás;
megtakarítások.
A felmérés szerint egy négytagú családnak élelmiszerre 1405 lejre lenne szüksége. Képünk illusztráció
Fotó: Pál Árpád
A kutatás eredménye szerint egy négytagú családnak élelmiszerre 1405, ruházati cikkekre és lábbelire 651, a lakásra 1781, lakberendezésre 220, a lakásfenntartással járó kiadásokra 477, háztartási termékekre és piperecikkekre 238, szolgáltatásokra 488, oktatásra és kultúrára 546, az egészségre 107, szabadságra és kikapcsolódásra 234, megtakarításokra pedig 615 lejre van szüksége havonta. Tehát
A tanulmányról és eredményeiről Szabó Árpád közgazdász érdeklődésünkre elmondta, látszik, hogy az ország öt legfejlettebb városában végezték a kutatást, ugyanis Brassó, Kolozsvár, Konstanca, Jászvásár és Temesvár gazdaságilag jóval fejlettebb, mint az ország nagy része, ami azt jelenti, hogy ezekben a városokban másképp keresnek és másképp is költekeznek az emberek. „Romániában óriási különbségek vannak megyeszékhelyek, városok és falvak közt.
Vagy ott van például az önképzés, én szoktam a tanítványaimnak javasolni, hogy nettó jövedelmük tíz százalékát mindig képzésekre, fejtágítókra költsék, de nem hiszem, hogy a romániai lakosság nagy részének ez megfordulna a fejében.
– hozta fel a példákat a gazdasági szakértő. Arra is rámutatott, hogy a 6800 lejes családi bevétel mást jelent az ország különböző részeiben, valószínűnek tartja, hogy egy kolozsvári informatikus családjában van is ennyi bevétel és el is költik azt, de egy 6800 lejes bevételből vígan félre lehet lenni Marosvásárhelyen vagy Székelyudvarhelyen, míg ha egy falun van ekkora bevétele egy családnak, az nagyon elitnek számít.
A kiadás sok, a bevétel kevés. Hogy osszuk, hogy elég legyen? Képünk illusztráció
Fotó: Barabás Ákos
A közgazdász a módszertant tekintve úgy véli, a gazdasági kérdésekben nem szabad átlagot számolni, inkább azt kell alapul venni, ahova a többség tartozik.
Ilyenkor nem átlagot kellene számolni, hanem a mediánt kellene venni, ami azt mutatja meg, hogy miből van a legtöbb, s nálunk azért a medián fizetések jóval alatta vannak az országos átlagfizetéseknek” – mutatott rá. Hozzátette, nem szabad figyelmen kívül hagyni azt sem, hogy ugyanazért a munkáért, amit Marosvásárhelyen elvégez valaki, Bukarestben a dupláját fizetik, de
A tanulmányban szereplő tipikus, „átlagos” család egyik tagja, egy 40 éves marosvásárhelyi édesanya kérdésünkre elmondta, havi jövedelmük 5000 lej körül szokott alakulni, és egyelőre csak remélik, hogy valaha lesz 6762 lejes családi bevételük. „Azt gondolom, hogy ha több pénzünk lenne, többet költenénk, ha kevesebb, akkor kevesebbet.
Lakásra nem kell költenünk szerencsére, csak a számlákra. De sokba kerülnek a gyerekek órákon kívüli tevékenységei vagy a család kirándulásai is. Hosszabb és rövidebb kirándulásokra is elmegyünk évente többször, ami nem kevés költség, de nálunk ez prioritás” – mondta a kétgyermekes édesanya, aki bevallotta, megtakarítani nem igazán tudnak ennyiből.
Oktatásra és kultúrára is költünk. Képünk illusztráció
Fotó: Barabás Ákos
Hasonlóról számolt be egy 54 éves, háromgyerekes csíkszeredai családanya is. Elmondta, bár két gyerekük már kirepült a családi fészekből, így csak egyet kell eltartaniuk,
A legtöbbet ők is élelemre költik, a hétvégi nagyobb és hét közbeni kisebb bevásárlásokkal biztosan elmegy ezer lej erre, időnként több is. Ugyanakkor üzemanyagra, gáz-, villany-, telefon- és internetszámlára is jelentős összeget költenek. „Szerencsére a férjem spórlós, így valamennyit félre is tudunk tenni, hogy legyen, ha nem várt kiadás jön, vagy nagyobb dolgot akarunk venni. Tavaly ilyenkor az elektromos sütőt vettük, azelőtt a mosogatógépet, az azért nagyobb kiadás” – mondja az egyébként minimálbért kereső édesanya.
A Pécsi Tudományegyetem oktatója tart előadásokat csütörtökön Gyergyószentmiklóson, a Csiky-kerti egyetemi tagozat hallgatóinak ökoturizmus kérdéskörében, illetve az akadálymentes turizmus jó gyakorlatairól. Az esemény mindenki számára nyitott.
Csíkszentkirály is csatlakozik a regionális víz-és csatornaszolgáltató Harvíz Rt. szolgáltatási területéhez. A község azért kényszerült erre, mert az önkormányzati közmű működése veszteséges volt, ráadásul a hatósági engedélye is hamarosan lejár.
Nyolcvan éve halt hősi halált Laczkó László, aki ugyan nem volt győztes csatákat vívó hadvezér, csak tartalékos zászlós, ám helytállásával példát mutatott, személyes tragédiájával fájdalmas képét nyújtva a második világégés okozta borzalmaknak.
Három autó volt érintett abban a közúti balesetben, amely szerdán este történt Máréfalván. Két személy sérült meg.
Évek óta nem igazoltak szamárköhögés-fertőzést Hargita megyében, de a napokban két megbetegedést is diagnosztizáltak. Az eset körülményei miatt azonban nem tart a szamárköhögés elterjedésétől a megyei tisztifőorvos.
Csoportos utazást szerveznek Székelyföldről az 1805-ös austerlitzi csata helyszínén megszervezett hagyományőrző hadijátékokra. Az ötnapos utazásra, amely során több jelentős történelmi helyszínt is megtekintenek, még várnak jelentkezőket.
Nem lenne nagy befektetés, de sok kisgyerekes szülőnek könnyítené meg a Színház téren való közlekedését. Akadálymentes teret szeretnének a marosvásárhelyi édesanyák legalább a karácsonyi vásár idejére.
Több mint 650 ezer hátrányos helyzetű családból származó óvodás és iskolás részesül idén az 500 lej értékű tanszertámogatásból, amelyet november 18-án kezdenek el folyósítani.
Őszi zöldhulladék-elszállítást szervez Gyergyószentmiklós, amelynek során a kertes házaktól viszik el az összegyűlt száraz faleveleket, gyomnövényeket, ágakat. Az akció jövő héten zajlik.
895 ezer lejt kapott Gyergyószentmiklós a kormány tartalékalapjából, ami jóval kevesebb, mint amire jelenlegi nehéz pénzügyi helyzetében szüksége lenne a városnak. De ez is jól jön – elmaradt számlák kifizetésére fordítják az összeget.
2 hozzászólás