
Fotó: Barabás Ákos
Az egész Nyikó mentén egyedül Farkaslaka községnek van derítőállomása, mégis ők kapják a büntetéseket, miközben más falvakban a háztartásokból egyenesen a patakba engedik a szennyvizet mindenféle következmény nélkül – fakadt ki lapunknak Farkaslaka község polgármestere. A vízügyi igazgatóság friss laboreredményei igazolták ugyan, hogy a szennyvízkezelő telepről kiengedett, nem megfelelően megtisztított szennyvíz okozott halpusztulást a patakban egy hete, de a helyzet ennél jóval bonyolultabb.
2019. augusztus 07., 13:072019. augusztus 07., 13:07
2019. augusztus 07., 13:072019. augusztus 07., 13:07
„Valamikor sokat kínlódtunk, hogy legyen saját szolgáltatónk, hogy az emberek a felét fizessék annak, amit Udvarhelyszék többi településein fizetnek. Erre fel mindenki reánk van támadva, hogy lehessen bezárni. Tehát itt a háttérben egyéb is van” – fogalmazott indulatosan lapunknak Kovács Lehel, Farkaslaka község vezetője, akit a Fehér-Nyikóban múlt héten történt halpusztulás ügyében kerestünk meg, ugyanis a község önkormányzata működteti azt a derítőállomást, amelyből nem megfelelően megtisztított szennyvíz folyt a patakba.

A nyikómalomfalvi szennyvíztisztító telepről kifolyó víz okozhatta a halpusztulást a Fehér-Nyikóban múlt héten, ezért a vízügyi igazgatóság a farkaslaki önkormányzat által működtetett szennyvízkezelést végző cég megbírságolásáról döntött.
Máshol egyenesen a patakba engedik a szennyvizet a háztartásokból, de az nem zavar senkit, eközben a farkalaki településvezetés csak azért 18 ezer lejt fizet havonta a vízügynek, hogy a megtisztított szennyvizet kiengedik és ivóvízzel táplálják a településen kiépített ivóvízhálózatot – méltatlankodott a településvezető. Azt viszont elismerte, hogy múlt héten nem megfelelően megtisztított víz folyt a patakba a derítőállomásról.

Halpusztulás ügyében folytat kivizsgálást a Fehér-Nyikó több kilométeres szakasza mentén a Hargita Megyei Környezetőrség, valamint a Maros Vízügyi Igazgatóság. A területen illetékes horgászegyesület halőre szerint fokozottan védett fajokat is érintett az egyelőre tisztázatlan okból történt halpusztulás.
– fogalmazott, hozzáfűzve, hogy arról viszont nem tehetnek, hogy nagyon alacsony a patak hozama és ami víz van benne, az is túlmelegedett, ami szintén hozzájárult az oxigénhiányos állapot kialakulásához. Három éve, nyáron megtörtént az, ami korábban még soha, hogy a Nyikónak Malomfalván megszakadt a folyása, annyira elapadt a vize – mesélte a polgármester.
– mondta a globális szintű probléma következményeiről Kovács Lehel; a derítőállomáson tapasztalható gondokra visszatérve megjegyezve azt is, hogy
Fotó: Barabás Ákos
A területi vízügyi igazgatóság megállapítása szerint a szennyvíztisztítót túlterhelték azzal, hogy a telep átvette a székelyszentléleki tejgyár szennyvizének tisztítását is.
– tette fel erre reagálva a kérdést az elöljáró, aki szerint mérlegelniük kellett az esetleges következményeket.
Elmondta, a gyárban előderítést végeznek, de még így is nagy mennyiségű, tisztítószereket tartalmazó szennyvízzel kell megbirkóznia a nyikómalomfalvi szennyvízkezelőnek, és ennek érdekében tettek is lépéseket, például megduplázták a szennyvízhez adott baktériumok mennyiségét.
– panaszolta el a polgármester. A malomfalvi szennyvízkezelő telep jelentős bővítése érdekében 300 ezer eurós európai uniós finanszírozásra pályáztak sikeresen, a munkálatok elvégzésére azonban másfél éve nem találnak kivitelezőt, már a negyedik közbeszerzési eljárás zajlik, de úgy tűnik, ezúttal sikeres lesz és szeptemberben nekifoghatnak a munkálatoknak.
de kivitelezőt ők sem találtak, most viszont úgy tűnik, esetükben is elhárul ez az akadály és ősszel ott is nekifoghatnak az építkezéseknek – tájékoztatott a polgármester.
Időközben elkészültek a múlt heti halpusztulás után a patakból vett vízminták laboreredményei a Maros Vízügyi Igazgatóságnál. Az intézmény szóvivője, Călin Fokt arról tájékoztatott, hogy munkatársai négy helyszínen vettek mintát a patakból: a derítőállomás fölött, a telepen, attól 15 méterrel lejjebb, valamint 4,5 kilométerrel lejjebbről is.
Ugyanakkor azt is feljegyezték, hogy a patak vízhozama nagyon alacsony volt – tudtuk meg a szóvivőtől.
Megállapították, hogy nem megfelelően működött a szennyvízkezelő telep, és a túllépések miatt romlott a patak vizének minősége a derítőállomás alatt, ugyanakkor a lebegő anyagok miatt zavarossá vált a víz, ami rossz hatással volt az öntisztulási folyamatokra is. A vízügyi igazgatóság írásban felszólította a szennyvíztisztító vezetőségét, hogy
Az igazgatóság egyébként még a szennyezés másnapján írásos tájékoztatást kapott a derítőállomásról, amelyben azt közölték, hogy egy érzékelő meghibásodása okozta a problémát, de a gondot megoldották, és már megfelelően működik a derítőállomás – közölte Călin Fokt.
Mint azt a szóvivő korábban már közölte, a vízügyi igazgatóság vezetősége arról döntött, hogy a fizetésképtelenségi eljárás alá került szennyvíztisztító vállalatra – az utolsó figyelmeztetés mellett – csak a kivizsgálás költségeit fedező összegű pénzbüntetést rónak ki, mert egy nagy összegű szabálysértési bírság csődbe sodorhatná a céget, akkor pedig teljesen kontrollvesztetté válna a szennyvízkezelés a községben.
A rendkívüli hőség miatt több megyében korlátozzák vasárnap a 7,5 tonnánál nagyobb össztömegű járművek forgalmát az autópályákon, gyorsforgalmi utakon és országutakon.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
szóljon hozzá!