
A szennyvízkezelő telepről már korábban is került a patakba nem megfelelően megtisztított szennyvíz
Fotó: Pál Árpád
A nyikómalomfalvi szennyvíztisztító telepről kifolyó víz okozhatta a halpusztulást a Fehér-Nyikóban múlt héten, ezért a vízügyi igazgatóság a farkaslaki önkormányzat által működtetett szennyvízkezelést végző cég megbírságolásáról döntött. A helyzetet azonban egy fizetésképtelenségi eljárás, a szennyvíztisztító túlterhelése és a szennyvízkezelés teljes kontrollvesztésének a veszélye is bonyolítja.
2019. augusztus 06., 11:492019. augusztus 06., 11:49
2019. augusztus 06., 12:142019. augusztus 06., 12:14
A Hargita Megyei Környezetőrség és Maros Vízügyi Igazgatóság beazonosította a Fehér-Nyikó Nyikómalomfalva és Székelyszentmihály közti szakaszán múlt hétfőn történt halpusztulás környéken található szennyezőforrásokat és ellenőrzés alá vették azokat. Kovásznai Sándor, a megyei környezetőrség helyettes vezetője az ellenőrzések eredményeképpen elmondta:

Halpusztulás ügyében folytat kivizsgálást a Fehér-Nyikó több kilométeres szakasza mentén a Hargita Megyei Környezetőrség, valamint a Maros Vízügyi Igazgatóság. A területen illetékes horgászegyesület halőre szerint fokozottan védett fajokat is érintett az egyelőre tisztázatlan okból történt halpusztulás.
A vízminták laboratóriumi elemzésének az eredménye hiányában bírságot egyelőre nem kapott a szennyvízkezelést végző cég, tájékoztatott Kovásznai Sándor hétfőn délelőtt, kérdésünkre azt is hozzáfűzve, hogy a telep rendelkezik érvényes környezetvédelmi működési engedéllyel, de azt idén láttamoztatniuk kell a megyei környezetvédelmi ügynökségnél, ugyanis azt egy idén érvénybe lépett törvénymódosítás értelmében már évente kötelező megtenni.
Fotó: Barabás Ákos
Vízügyi működési engedélye viszont nincs a szennyvíztisztító telepnek – ezt már a Maros Vízügyi Igazgatóság szóvivőjétől tudtuk meg. Călin Fokt ugyanakkor azt is közölte, a probléma az, hogy
A vízügyi igazgatóság vezetősége a jelenség észlelésétől péntekig nagyon körültekintően elemezte a problémát, figyelembe véve azt is, hogy annak voltak már előzményei – mondta a szóvivő. A hatóság döntése értelmében szennyezés miatt pénzbüntetést rónak ki a szennyvíztisztítóra, ez azonban nem egy nagy értékű szabálysértési bírság, hanem nagyjából a kivizsgálás költségeit fedező, 5-7 ezer lej értékű pénzbüntetés, ami azonban a szennyvíztisztító cégnek a jelenlegi helyzetben egy jelentős összegnek számít. A cég ugyanis átszervezéssel járó fizetésképtelenségi eljárás alá került, a vízügyi igazgatóság ezért lakossági és környezetvédelmi szempontokat is figyelembe véve döntött a szankció mértékéről, ugyanis
– magyarázta a vízügyi igazgatóság szóvivője, azt is hozzáfűzve, hogy ezzel egy utolsó esélyt kapott a szennyvízkezelő telep, amely az átszervezést követő fejlesztések eredményeképpen környezetvédelmi szempontból biztonságosabbá kellene váljon.
Fotó: Barabás Ákos
– jegyezte meg a szennyvíztisztító túlterhelésével kapcsolatban a Călin Fokt, de azt is elmondta, a jövőben fokozott figyelemmel követi a vízügyi igazgatóság a szennyvíztisztító telep működésének a szabályosságát.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
1 hozzászólás