
A szennyvízkezelő telepről már korábban is került a patakba nem megfelelően megtisztított szennyvíz
Fotó: Pál Árpád
A nyikómalomfalvi szennyvíztisztító telepről kifolyó víz okozhatta a halpusztulást a Fehér-Nyikóban múlt héten, ezért a vízügyi igazgatóság a farkaslaki önkormányzat által működtetett szennyvízkezelést végző cég megbírságolásáról döntött. A helyzetet azonban egy fizetésképtelenségi eljárás, a szennyvíztisztító túlterhelése és a szennyvízkezelés teljes kontrollvesztésének a veszélye is bonyolítja.
2019. augusztus 06., 11:492019. augusztus 06., 11:49
2019. augusztus 06., 12:142019. augusztus 06., 12:14
A Hargita Megyei Környezetőrség és Maros Vízügyi Igazgatóság beazonosította a Fehér-Nyikó Nyikómalomfalva és Székelyszentmihály közti szakaszán múlt hétfőn történt halpusztulás környéken található szennyezőforrásokat és ellenőrzés alá vették azokat. Kovásznai Sándor, a megyei környezetőrség helyettes vezetője az ellenőrzések eredményeképpen elmondta:

Halpusztulás ügyében folytat kivizsgálást a Fehér-Nyikó több kilométeres szakasza mentén a Hargita Megyei Környezetőrség, valamint a Maros Vízügyi Igazgatóság. A területen illetékes horgászegyesület halőre szerint fokozottan védett fajokat is érintett az egyelőre tisztázatlan okból történt halpusztulás.
A vízminták laboratóriumi elemzésének az eredménye hiányában bírságot egyelőre nem kapott a szennyvízkezelést végző cég, tájékoztatott Kovásznai Sándor hétfőn délelőtt, kérdésünkre azt is hozzáfűzve, hogy a telep rendelkezik érvényes környezetvédelmi működési engedéllyel, de azt idén láttamoztatniuk kell a megyei környezetvédelmi ügynökségnél, ugyanis azt egy idén érvénybe lépett törvénymódosítás értelmében már évente kötelező megtenni.
Fotó: Barabás Ákos
Vízügyi működési engedélye viszont nincs a szennyvíztisztító telepnek – ezt már a Maros Vízügyi Igazgatóság szóvivőjétől tudtuk meg. Călin Fokt ugyanakkor azt is közölte, a probléma az, hogy
A vízügyi igazgatóság vezetősége a jelenség észlelésétől péntekig nagyon körültekintően elemezte a problémát, figyelembe véve azt is, hogy annak voltak már előzményei – mondta a szóvivő. A hatóság döntése értelmében szennyezés miatt pénzbüntetést rónak ki a szennyvíztisztítóra, ez azonban nem egy nagy értékű szabálysértési bírság, hanem nagyjából a kivizsgálás költségeit fedező, 5-7 ezer lej értékű pénzbüntetés, ami azonban a szennyvíztisztító cégnek a jelenlegi helyzetben egy jelentős összegnek számít. A cég ugyanis átszervezéssel járó fizetésképtelenségi eljárás alá került, a vízügyi igazgatóság ezért lakossági és környezetvédelmi szempontokat is figyelembe véve döntött a szankció mértékéről, ugyanis
– magyarázta a vízügyi igazgatóság szóvivője, azt is hozzáfűzve, hogy ezzel egy utolsó esélyt kapott a szennyvízkezelő telep, amely az átszervezést követő fejlesztések eredményeképpen környezetvédelmi szempontból biztonságosabbá kellene váljon.
Fotó: Barabás Ákos
– jegyezte meg a szennyvíztisztító túlterhelésével kapcsolatban a Călin Fokt, de azt is elmondta, a jövőben fokozott figyelemmel követi a vízügyi igazgatóság a szennyvíztisztító telep működésének a szabályosságát.
Meglőtt, felakasztott, agyonvert és éheztetett kutyák tucatjai kerültek be az elmúlt évek alatt a csíktaplocai kutyamenhelyre. Ez a székelyföldi kutyatartás árnyoldala, az esetenkénti, meglehetősen kegyetlen bánásmód az állatokkal.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
1 hozzászólás