
A szennyvízkezelő telepről már korábban is került a patakba nem megfelelően megtisztított szennyvíz
Fotó: Pál Árpád
A nyikómalomfalvi szennyvíztisztító telepről kifolyó víz okozhatta a halpusztulást a Fehér-Nyikóban múlt héten, ezért a vízügyi igazgatóság a farkaslaki önkormányzat által működtetett szennyvízkezelést végző cég megbírságolásáról döntött. A helyzetet azonban egy fizetésképtelenségi eljárás, a szennyvíztisztító túlterhelése és a szennyvízkezelés teljes kontrollvesztésének a veszélye is bonyolítja.
2019. augusztus 06., 11:492019. augusztus 06., 11:49
2019. augusztus 06., 12:142019. augusztus 06., 12:14
A Hargita Megyei Környezetőrség és Maros Vízügyi Igazgatóság beazonosította a Fehér-Nyikó Nyikómalomfalva és Székelyszentmihály közti szakaszán múlt hétfőn történt halpusztulás környéken található szennyezőforrásokat és ellenőrzés alá vették azokat. Kovásznai Sándor, a megyei környezetőrség helyettes vezetője az ellenőrzések eredményeképpen elmondta:

Halpusztulás ügyében folytat kivizsgálást a Fehér-Nyikó több kilométeres szakasza mentén a Hargita Megyei Környezetőrség, valamint a Maros Vízügyi Igazgatóság. A területen illetékes horgászegyesület halőre szerint fokozottan védett fajokat is érintett az egyelőre tisztázatlan okból történt halpusztulás.
A vízminták laboratóriumi elemzésének az eredménye hiányában bírságot egyelőre nem kapott a szennyvízkezelést végző cég, tájékoztatott Kovásznai Sándor hétfőn délelőtt, kérdésünkre azt is hozzáfűzve, hogy a telep rendelkezik érvényes környezetvédelmi működési engedéllyel, de azt idén láttamoztatniuk kell a megyei környezetvédelmi ügynökségnél, ugyanis azt egy idén érvénybe lépett törvénymódosítás értelmében már évente kötelező megtenni.
Fotó: Barabás Ákos
Vízügyi működési engedélye viszont nincs a szennyvíztisztító telepnek – ezt már a Maros Vízügyi Igazgatóság szóvivőjétől tudtuk meg. Călin Fokt ugyanakkor azt is közölte, a probléma az, hogy
A vízügyi igazgatóság vezetősége a jelenség észlelésétől péntekig nagyon körültekintően elemezte a problémát, figyelembe véve azt is, hogy annak voltak már előzményei – mondta a szóvivő. A hatóság döntése értelmében szennyezés miatt pénzbüntetést rónak ki a szennyvíztisztítóra, ez azonban nem egy nagy értékű szabálysértési bírság, hanem nagyjából a kivizsgálás költségeit fedező, 5-7 ezer lej értékű pénzbüntetés, ami azonban a szennyvíztisztító cégnek a jelenlegi helyzetben egy jelentős összegnek számít. A cég ugyanis átszervezéssel járó fizetésképtelenségi eljárás alá került, a vízügyi igazgatóság ezért lakossági és környezetvédelmi szempontokat is figyelembe véve döntött a szankció mértékéről, ugyanis
– magyarázta a vízügyi igazgatóság szóvivője, azt is hozzáfűzve, hogy ezzel egy utolsó esélyt kapott a szennyvízkezelő telep, amely az átszervezést követő fejlesztések eredményeképpen környezetvédelmi szempontból biztonságosabbá kellene váljon.
Fotó: Barabás Ákos
– jegyezte meg a szennyvíztisztító túlterhelésével kapcsolatban a Călin Fokt, de azt is elmondta, a jövőben fokozott figyelemmel követi a vízügyi igazgatóság a szennyvíztisztító telep működésének a szabályosságát.
Majdnem ezer hektárral csökkent a burgonyával beültetett Hargita megyei szántóföldek összterülete múlt évhez képest. Vannak azonban kedvező változások is a mezőgazdaság szerkezetének alakulásában.
A Mars és az Uránusz ritka bolygóegyüttállását lehet majd megfigyelni a Fiastyúk csillaghalmaza alatt július 4-én, a hajnali égen.
Nicușor Dan reméli, hogy meglesznek az eszközei a rendszer megreformálásához. Az államfőt az újságírók azokra a vádakra reagáltatták, amelyek szerint maga is a „rendszer” része.
Hangulatos hétvége vár a kézdivásárhelyiekre és a környékbeliekre, miután pénteken kezdődik és vasárnap estig tart a város ünnepe. A Sokadalom egyetlen anyaországi meghívottja, a Bikini együttes mindjárt az első nap során fellép.
Autóba zárva maradt egy négy hónapos csecsemő csütörtökön Gyulafehérváron, miután a jármű automatikusan bezáródott, miközben a kulcs bent maradt.
Magyar anyanyelvűként munkát keresel Romániában? A Jooble segít megtalálni a legjobb romániai állásokat. Olvasd el összefoglalónkat!
A lakóépületek építési költségei 2015 és 2025 között átlagosan 48,2 százalékkal emelkedtek az Európai Unióban (EU) – derül ki az Eurostat csütörtökön közzétett adataiból.
Huszonhat, fogyatékkal élő felnőtteket gondozó otthonban függesztik fel a beutalásokat – döntötte el a Maros megyei tanács a szakigazgatóság kérésére. Az uniós előírások miatt ezeket a nagy méretű központokat 2030-ig át kell alakítani.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) benyújtott a parlamentbe egy törvénymódosító javaslatot, amely szerint a daganatos betegek kísérői akkor is jogosultak lennének a fizetett szabadságra, ha orvosi vizsgálatokra kísérik el a beteget.
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
1 hozzászólás