Fotó: Boda L. Gergely
Sikeresen hívott le megközelítőleg 10 millió eurót Európai Uniós alapokból a központi régió – Maros megye irányításával – sürgősségi speciális mentőfelszerelésre. De kié a felelősség, ha az Európai Unió ellenőrei a projekt során, bármelyik fázisban, kifogást, rendellenességet találnak?
2010. április 28., 18:452010. április 28., 18:45
2010. április 28., 20:052010. április 28., 20:05
Fotó: Boda L. Gergely
A Maros megyei önkormányzat uniós projektekkel megbízott szakosztályának vezetője, Valer Băţagă elmondta, a szóban forgó, sikeres pályázat kivitelezésén 14 hónapig dolgozott a csapat, a 2008 decemberi szerződés aláírás előtt azonban már 8 hónapja zajlott a munka, hogy a pályázat megfeleljen az előírásoknak és az elvárásoknak, így „a mienk, a háttérembereké a felelősség, az idegesség”. „A pénzek lehívása után pedig szintén minket, a kivitelezési csapatot terheli a felelősség, mert az uniós szakemberek 5 évig ellenőrizhetnek, és biztos vagyok abban, hogy meg is teszik. Figyelni fogják, hogyan, mikor és mire költöttük a pénzt. A felszerelések, az autók az interkommunitáris egyesület tulajdona, amely használati szerződéssel (contract de comodat) a katasztrófaelhárítási egységeknek adta ügykezelésbe” – ismertette a pályázati szakember. A Maros Megyei Katasztrófaelhárító Szolgálat munkatársa, a kivitelezési csapat tagja, Mihai Damian elmondta, a mentőautókra a beszállítók hároméves garanciát vállaltak, az üzemanyag- és biztosítási költségeket pedig a szolgálat állja.
A felelősség vállalás kapcsán a Maros megyei tanács elnöke, Lokodi Edit Emőke megjegyezte, hogy Brassó megye vezetősége „hátradőlve” figyelte az eseményeket. „Annak ellenére, hogy a projekt végére minden pénzt átutaltak, nem biztosították az előleget – az uniós pályázatok ugyanis előfinanszírozást kívánnak, vagyis előbb kifizetik, aztán visszakapják a pénzt –, így csak a többi megye erőfeszítéseinek köszönhető, hogy a közös érdek végül győzni tudott, és Brasó megye miatt nem bukott meg a projekt” – mondta Lokodi Edit.
Borzalmas részletek derültek ki a Mezőméhesen történt gyilkosság ügyében: a rendőrség által körözött Emil Gânj nemcsak egy korábbi gyilkosságért ült már, hanem 2008-ban egy kiskorúval elkövetett szexuális bűncselekmény miatt is elítélték.
Ezer autó parkol egy átlagos nyári hétvégén a marosvásárhelyi Somostetőn, néha egymás hegyén-hátán. Eddig ingyenes volt az állomásozás, most egy részen fizetni kell. Autóbuszjárat is van, de nem mindenki elégedett a programmal.
Tűz ütött ki Marossárpatakon kedden délután, de a tűzoltók gyors beavatkozása megelőzte a nagyobb bajt.
Ötven szabad ég alatt tárolt takarmánybála lángol a Beszterce-Naszód megyei Nagynyulason, de fennáll a veszélye, hogy továbbterjednek a lángok, ezért mentek át segédkezni a Maros megyei tűzoltók.
Száraz növényzet és haszonnövények kaptak lángra hétfőn délután több Maros megyei településen – közölte a Maros megyei katasztrófavédelem.
A tavalyihoz képest nagyobb helyszínnel, sokkal több zenei programmal és előadással, illetve a világ harmadik legjobb DJ-párosával készült idén a VIBE fesztivál, amelyre a négy nap alatt 106 ezren látogattak ki – derül ki a záró közleményükből.
Tűz ütött ki egy melléképületben Mezőbanyicán hétfőn hajnalban, a lángok a közeli lakóház tetejére is átterjedtek.
Magyarországi és helyi hivatalosságok is elkísérték utolsó útjára Marosvásárhelyen Kincses Előd jogászt, közírót. A család kérésére a temetés, amelyen részt vett Magyarország miniszterelnöke, Orbán Viktor is, nem volt sajtónyilvános.
Szászrégenben idén nem szervezik meg a városnapokat, inkább a fejlesztések befejezésére fordítják a pénzt.
Kilencedik alkalommal szervez családi napot az Erdélyi Református Nőszövetség a Maros megyei Bonyhán, a Bethlen-kastély parkjában július 5-én, szombaton.