Nagy az igény a diagnosztikai képalkotó berendezésekkel végzett vizsgálatokra
Fotó: Veres Nándor
Románia rendelkezik a legkevesebb mágneses rezonanciás készülékkel (MRI) és komputertomográffal (CT) a lakosságszámhoz viszonyítva az Európai Unióban. Előbbiből mindössze 0,4, utóbbiból pedig 0,9 gép jut százezer lakosra. Székelyföldön is hiány van hasonló eszközökből, emiatt pedig heteket vagy akár hónapokat kell várni egy vizsgálatra.
2021. július 11., 22:012021. július 11., 22:01
A diagnosztikai képalkotó berendezésekkel való lefedettséget, pontosabban a mágneses rezonanciás készülékek (MRI) és komputertomográfok (CT) számát vizsgálta százezer lakosra vetítve friss összeállításában az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat. Mint kiderült, ebben a tekintetben is jelentős különbségek vannak a tagállamok között, Románia pedig ismét a sor végén található.
A 2019-es adatok szerint MRI-berendezések tekintetében Finnország áll a legjobban, ott 2,9 gép jut százezer lakosra. Ezt követi Ciprus (2), Olaszország (1,8) és Svédország (1,7).
míg nálunk mindössze 0,9 berendezés jut százezer lakosra, a rangsort vezető Dániában négy, Cipruson 3,5, Bulgáriában pedig 2,9. Érdemes megjegyezni ugyanakkor, hogy az alacsony érték ellenére ez is nagy előrelépésnek számít 2014-hez képest. Azóta Romániában, Bulgáriában és Szlovéniában nőtt a legnagyobb mértékben a CT-gépek száma. Látni tehát, hogy a vizsgált diagnosztikai berendezések közül
A székelyföldi kórházakban is hasonló a helyzet: MRI-gépek szinte csak a megyei kórházakban vannak, a kisebb egészségügyi intézmények viszont már a CT-gépnek is örülnek.
A Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházban két CT-készülék és két MRI-készülék működik. Utóbbiak közül egyik egy kisebb, a végtagok vizsgálatára alkalmas készülék, amely jelenleg nincs használatban – tudtuk meg Kiss Edit sajtószóvivőtől. Mint részletezte, a várólisták azt mutatják, hogy még több vizsgálatra lenne igény, mint amennyit ezekkel a készülékekkel el tudnak végezni,
A vizsgálati eredményeket ugyanis ki kell értékelni, az egyes orvosi képalkotó eszközök pedig mind különböző kompetenciák megszerzését feltételezik az orvosok számára. A CT-készülékekkel naponta tíz bennfekvő beteget és hat járóbeteg-rendelésben érkező beteget vizsgálnak, ezen felül pedig minden sürgősségi esetet ellátnak. Az MRI időigényes vizsgálat, ezzel a készülékkel naponta három járóbeteg és három bennfekvő páciens vizsgálatát végzik.
A várólistákkal kapcsolatosan megtudtuk, a CT-készülékekkel azonnal elvégzik a sürgősségi vizsgálatokat, a járóbetegek számára pedig hathetes a várólista. Az MRI-készüléknél a bennfekvő betegek vizsgálatát a bennfekvés ideje alatt beütemezik, a járóbeteg-rendelésben pedig közel három hónapos a várólista. A csíkszeredai kórház CT- és MRI-készülékeivel a megye teljes területéről érkező betegeket vizsgálják.
Utóbbi tény nem meglepő, hiszen MRI-géppel csak a hargitai megyeszékhely rendelkezik, és CT-készülékekben sem bővelkednek a kisebb Hargita megyei kórházak. Mint Zörgő Noémitől, a Székelyudvarhelyi Városi Kórház sajtószóvivőjétől megtudtuk, egy CT-berendezés működik az intézményben. Ezt áprilisban helyezték üzembe, miután a korábbi gépük januárban meghibásodott. A kettő közötti több hónapos átmeneti időszakban viszont nem tudtak CT-vizsgálatokat végezni, így betegeiknek más kórházakhoz kellett fordulniuk. Az új gép beüzemelése óta sürgősségi esetekben azonnal elvégzik a vizsgálatokat, a járóbetegek számára pedig
kedden délben például augusztus 11-ére volt felírva az utolsó páciens.
Fülöp Enikő kórházmenedzser elmondása szerint tavaly vásároltak egy CT-gépet, a többlépcsős engedélyeztetési eljárás viszont nagyon hosszú időbe telik, hónapok óta ezen dolgoznak. Mára azonban már az utolsó szakaszban vannak, így hamarosan elkezdhetik a hiánypótló gép használatát. A menedzser szerint ez hatalmas segítséget fog jelenteni az orvosok és a betegek számára egyaránt, eddig ugyanis a hasonló vizsgálatokra szoruló pácienseiknek Csíkszeredába, Székelyudvarhelyre vagy Marosvásárhelyre kellett utazniuk. Azokat a beutalt betegeiket továbbá szintén átutalták Csíkszeredába, akik ilyen vizsgálatokat igényeltek.
Az elmúlt évek során látványos volt a fejlődés, de még mindig kevés gép áll rendelkezésre
Fotó: Facebook/Székelyudvarhelyi Városi Kórház
A Maros Megyei Klinikai Kórházban 2000-ben vásároltak egy CT-berendezést, 2018-ban pedig egy MRI-készüléket. Emellett jelenleg egy európai uniós pályázat által további két CT-készülék vásárlására készülnek – árulta el megkeresésünkre Gáll Boglárka, a kórház sajtószóvivője. Az új gépek közül egyik a 2-es számú járóbeteg-rendelő épületében kapna helyet, a másikkal pedig helyettesítenék a 2000-ben vásároltat, amely már sok javításra szorul. Ami a várólistákat illeti, jelenleg 2–3 hónapot is várni kell arra, hogy küldőpapírral, ingyenes vizsgálatra valaki helyet kapjon. Ez a szóvivő szerint részben azzal magyarázható, hogy
A koronavírus előtti időszakban fizetség ellenében is kérni lehetett a CT-, illetve MRI-vizsgálatot, de jelenleg erre nincs lehetőség.
A Marosvásárhelyi Sürgősségi Klinikai Kórházban is van CT- és MRI-készülék, de ezek pontos számáról és a várakozási időről nem kaptunk információt. Marosvásárhelyen továbbá a magánlaboratóriumokban is több helyen lehet mindkét készülékkel képalkotást igényelni. Szúrópróbaszerűen megnéztük, hogy ha valaki a mágneses rezonanciát alkalmazó, nagyon jó felbontású, a lágy szövetekről is pontos képet alkotó vizsgálatot kéri, mekkora kiadásra számíthat. Az egyik, országos lefedettségű laboratóriumban egy végtag esetleges betegségének feltérképezése esetében 840 lejt kell fizetnie, a szívről készült felvételért és annak értelmezéséért 2160 lejt, míg a koponyáról készült vizsgálatért 1100 lejt.
A sepsiszentgyörgyi Dr. Fogolyán Kristóf Megyei Sürgősségi Kórházban András-Nagy Róbert igazgató tájékoztatása szerint egy MRI- és két CT-berendezés működik, utóbbiak közül egyiket a sürgősségi betegellátásban használják, a másikat pedig a bennfekvő páciensek esetében és a járóbeteg-ellátásban. Hozzátette: az, hogy szükség lenne-e több eszközre, több mindentől függ.
„Elsősorban finanszírozási szempontból kell megközelíteni a kérdést, és itt kitérnék a várólistákra is, amelyek léte a finanszírozástól függ. Ha valakinek három-négy hete fáj a háta, azzal nem a sürgősségi osztályra kellene mennie, hanem a járóbeteg-rendelés útvonalait kellene használni. Ez viszont nem történik meg. Ha több pénz jutna a járóbeteg-rendelésre, és többek között a diagnosztikai kivizsgálásokra, kisebbek lennének a várólisták. Biztosítani kellene azokat a betegútvonalakat, amelyek lehetővé teszik például egy onkológiai beteg számára, hogy záros határidőn belül ellátáshoz jusson” – mutatott rá az igazgató. Hozzátette, a sepsiszentgyörgyi kórházban két-három hónaposak a várólisták a diagnosztikai képalkotó berendezések esetében.
A két módszerről
A CT (komputertomográf) tulajdonképpen egy továbbfejlesztett röntgen berendezés, mert a vizsgálat során itt is röntgensugarat használunk a képalkotáshoz. A CT-ben keresztirányú síkokban készíthetők felvételek, azaz az emberi test hossztengelyére merőleges, haránt metszetekben jelennek meg a képek, melyek között nincs átfedés. Mivel a CT-vizsgálat sugárterheléssel jár, ezért várandósoknál csak nagyon indokolt esetben végeznek CT-vizsgálatot, hogy elkerüljék a magzati károsodást.
Az MR-vizsgálat egy mágneses magrezonancián alapuló képalkotó eljárás. Ennek a vizsgálatnak a lényege, hogy a pácienst egy, a földi mágnesesség több tízezerszeresének megfelelő mágneses térbe helyezik, ahol tetszőleges irányokból készítenek róla képeket. Az MR nagy előnye más eljárásokhoz képest, hogy nagyon jó kontrasztfelbontó képességgel rendelkezik a lágyrészek vizsgálata során, valamint képes a vizsgált szervekről és területekről működés közben is képet rögzíteni. A testben lévő fémtárgyak esetén (pacemaker, protézisek, implantátumok, ékszerek) azonban a vizsgálat nem minden eseteben végezhető el. (Forrás: Medicover.hu)
Visszaállt estére az áramszolgáltatása annak a több mint tízezer fogyasztónak, akik csütörtök reggel maradtak áram nélkül Gyergyószéken – tájékoztatott a Hargita megyei tűzoltóság. Hozzátették, este már Udvarhelyszéken keletkeztek károk.
A menetrendnek megfelelően péntek reggel 5 óra 40 perckor elindult a bukaresti Északi pályaudvarról Brassó felé a Coradia Stream vonat – közölte a Vasúti Reform Hatóság (ARF).
Igazán fagyos hajnalra ébredt Székelyföld a havazás után, több helyen mínusz 10, de volt, ahol mínusz 15 fok alá zuhant a hőmérséklet.
Tűz ütött ki csütörtök este egy marosvásárhelyi lakóházban, három lakónak sikerült biztonságban kimenekülnie.
Most újra felhasználják Marosvásárhelyen a régi városvezetés által kidobott köztéri elemek utcaszegély-köveit. A Sáros utcai park gránitkő-szegélyét fogják ezekkel a kövekkel helyreállítani.
A Kovásznai Unitárius Leányegyházközség számára gyűjtenek azon a péntek délutáni koncerten, amelynek a helyi művelődési központ ad otthont. A cél egy, a hitélet erősítését célzó ingatlan megvásárlása.
Hárommillió lejjel egészítette ki a kormány csütörtöki ülésén a burgonyatermesztőket támogató program költségvetését – közölte a mezőgazdasági minisztérium.
Aktualizálták Gyergyószentmiklós önkormányzati alapszabályzatát. Lényeges gyakorlati jelentősége nincs ennek, mint ahogy a tisztségviselők igazolványainak formájáról szóló döntésnek sem, erről mégis személyeskedésig menően vitatkoztak.
Tudatosságra és felelős döntéshozatalra buzdították egymást a Fiatalok a fiatalokért elnevezésű kampányeseményen, amelyet az országos dohányzásmentes napon, csütörtökön tartottak Székelyudvarhelyen a Siculus Ifjúsági Házban.
Innovatív applikációt hoznak létre, amely közelebb viszi a közönséget a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház világához. Egyszerre hatvan programozó dolgozik egy napon át egy applikáció létrehozásán.
1 hozzászólás