Az általános mezőgazdasági összeírást 2020 őszén végzik majd
Fotó: Veres Nándor
Az általános mezőgazdasági összeírás módszertanának aktualizálása végett minden Hargita megyei önkormányzatnak ki kellett töltenie egy kérdőívet a Hargita Megyei Prefektusi Hivatal kérésére. A válaszokat már el is küldték Bukarestbe.
2018. június 27., 14:402018. június 27., 14:40
Országos szinten hozzáfogtak már a 2020-as általános mezőgazdasági összeírás előkészítéséhez: az Országos Statisztikai Intézet kérésére a Belügyminisztérium a prefektusi hivatalokat kérte fel, hogy megyénként működjenek közre ebben ‒ számolt be érdeklődésünkre Adrian Pănescu. A Hargita Megyei Prefektusi Hivatal szóvivője azt is kifejtette, első lépésként egy kérdőívet továbbítottak minden közigazgatási egység önkormányzatának, amelyet a hónap végéig kell kitölteniük és visszajuttatniuk az illetékeseknek. Ennek célja, hogy Bukarestben felmérhessék, milyen formában lehetne felújítani, mit lenne érdemes változtatni a korábbi összeírás módszertanán. Arra is emlékeztetett az illetékes, hogy korábban a kérdezőbiztosok személyesen keresték fel a települések gazdaságait, és papíron rögzítették az adatokat.
Arra vonatkozóan, hogy milyen adatokat kértek az önkormányzatoktól, Adrian Pănescu elmondta, többek között
be kellett jelölni, hogy van-e internet-hozzáférés a településen, illetve a polgármesteri hivataloknál, naprakészek-e a mezőgazdasági regiszterek, ezeket papíron vagy elektronikusan vezetik;
nyilatkozni kellett arról is, hogy az önkormányzatok tudnának-e segíteni abban, hogy a helyiek gazdaságait online mérjék fel, továbbá hogy községenként hány egyéni gazdaságot tartanak számon;
azt is be lehetett jelölni, hogy az összeírást terepen végezzék-e – gazdaságról-gazdaságra járva – a kérdezőbiztosok, a nyilvántartást pedig papíron vagy elektronikus formában lenne egyszerűbb követni.
Emellett figyelembe veszik, hogy egy-egy település hol helyezkedik el, a községek falvai milyen távolságra vannak egymástól, milyen a település fejlettsége, illetve a lakók életkora, s ezek alapján döntik majd el, hogy a kitűzött 2020. október 1. és november 30. közötti időszakban valóban megoldható-e az országos szintű összeírás elvégzése ‒ részletezte a szóvivő. Tőle azt is megtudtuk, hogy
amelyeket kedden el is küldtek Bukarestbe, ahol a statisztikai hivatal dolgozza majd fel az azokban szereplő adatokat.
András Zoltán, Kászonaltíz polgármestere érdeklődésünkre elmondta, esetükben a mezőgazdasági regisztert minden év januárjában aktualizálják papíron és elektronikus formában is. A törvény értelmében ugyanis a gazdaságok vezetői kötelesek minden esztendőben felkeresni az önkormányzatot és bejelenteni, ha változás történt gazdaságukban ‒ ez a terület- és az állatlétszám-változásra is vonatkozik ‒, amennyiben nem keresik fel ez ügyben az önkormányzatot, az előző esztendőben feltüntetett adatok maradnak érvényesek. A községvezető szerint, esetükben aktuális adatok szerepelnek a mezőgazdasági regiszterbe, a területek utáni adózás, illetve a támogatások okán ugyanis minden jelentős változást jelentenek az önkormányzatnál a helyiek.
Hasonlóan vélekedik Kedves Róbert, Csíkszenttamás polgármestere is, aki szintén arról tájékoztatott, hogy községükben aktualizálva van a mezőgazdasági regiszter, naprakész adatok szerepelnek benne, a helyiek által közölt adatokat pedig papíron és elektronikus formában is vezetik.
Magyarországi és lengyelországi résztvevőkkel közösen tartanak szakmai napokat a csíkszeredai Angyalkert óvodában november 18-22. között. A programok során új pedagógiai módszereket is megismerhetnek az érdeklődök.
Tűz ütött ki egy rögtönzött faház-komplexumnál szombaton késő este Segesváron, több mint három építményben, mintegy 250 négyzetméteren pusztítottak a lángok, mire megfékezték a tűzoltók.
Az 1944-es átállásról tartott előadást Benkő Levente történész. Előadása fókuszában a magyarellenes intézkedések és megszólalások kaptak hangot, illetve a székelyföldi foglyok sorsát ismertette.
Erdei iskolát hoznának létre, ahol a természet szeretetére nevelhetik a gyerekeket, ezért is szervezte meg a Szentegyházi Közbirtokossági Egyesület és a Szentegyházi Nagycsaládosok Egyesülete a Kárpát-medencei Erdőpedagógiai Konferenciát és Szemlét.
A rendszerváltozás utáni, még mindig zavaros időkben foglalta el a székelyudvarhelyi polgármesteri széket Szász Jenő. Szakács-Paál Istvánnak már könnyebb a dolga – igaz, neki az elmúlt nyolc évnyi karantént kell feloldania.
Búcsút és jubileumi ünnepséget tartottak a gyimesfelsőloki Árpád-házi Szent Erzsébet Római Katolikus Gimnáziumnál. Az iskola védőszentjének ünnepére gyűltek össze a tanintézmény kápolnájában, ahol visszatekintettek az elmúlt 30 esztendőre.
Bicska, valamint kábítószer birtoklása miatt vettek őrizetbe két férfit Csíkszeredában szombaton. A Hargita megyei rendőrség egy átfogó akció során mintegy háromszáz személyt ellenőrzött, 5 bűncselekményt, és 19 kihágást állapított meg.
A Hargita megyei települések fejlesztésére 2,7 millió lej jut a hatszázalékos adóvisszaosztásból. Az összeg szétosztásáról a megyei tanácstestület rendkívüli ülésén szavazott november 15-én, pénteken.
Rászoruló családok számára tart jótékonysági gyűjtést a Csíkszeredai Vöröskereszt Kis Cipő elnevezéssel november 23-án és 24-én Szabadság-téren és a Csíki NEST pláza területén.
Erősen irritáló hatású vegyszert tartalmazó palackokat dobott valaki a szelektív hulladékba, emiatt le kellett állítani a munkafolyamatot a lécfalvi hulladéklerakóban. A sepsiszentgyörgyi köztisztasági vállalat nagyobb elővigyázatosságra int.
szóljon hozzá!