A kórház belsejét sikerült nagyjából felújítani, ám infrastruktúrája mégis messze elmarad a követelményektől
Fotó: Haáz Vince
Az elavult kórházbútorzat, a gondozatlan park szorul leginkább továbbfejlesztésre, de parkolóházra is szükség volna a marosvásárhelyi sürgősségi kórháznál. Az intézmény vezetője szerint, noha a politikusok szívesen dicsekednek a marosvásárhelyi egészségügyi rendszerrel, ezekben a kérdésekben mégsem segítenek.
2018. október 23., 10:542018. október 23., 10:54
Mindenki afféle reklámtárgyként használja a marosvásárhelyi egészségügyi rendszert, de senki nem tesz érte semmit – jelentette ki múlt héten Claudiu Puiac, a működésének 35. évét ünneplő marosvásárhelyi sürgősségi kórház menedzsere. A kórházigazgató érdeklődésünkre kifejtette, hogy
az orvosi egyetemmel és egyáltalán mindennel, ami az egészségi ellátáshoz kapcsolódik, csakhogy nemigen segítik annak továbbfejlesztését. Claudiu Puiac belátta, hogy a hetvenes évek végén épült kórház belsejét sikerült nagyjából felújítani, ám infrastruktúrája mégis messze elmarad a követelményektől. A menedzser mindenekelőtt a kórházi bútorzatra utalt, amelyet már rég ki kellett volna cserélni.
Szintén az infrastrukturális hiányok közt említette a már évekkel ezelőtt beígért parkolóház megépítését.
Aki nem érkezik a hajnali órákban, több száz méterre kénytelen járdán, tömbházak közt, zöldövezeten hagyni az autóját, és visszabaktatni a kórház vagy a járóbeteg-rendelő kapujáig. Sokszor a mentőautók sofőrjeinek is komoly szakmai kihívást jelent eljutni a főutcától az épület hátsó részéig, a sürgősségi bejáratig. A legderűlátóbb forgatókönyv szerint is, amellyel ezelőtt egy hónappal rukkolt elő a marosvásárhelyi városháza,
A három és fél évtized alatt a hátsó park is fokozatosan leépült. Az 1990 után épült vérközpont, majd a rohammentő-állomás, végül a helikopterleszálló mind-mind a park területéből kanyarítottak le jókora darabkákat.
Hiábavaló az erdő közelsége, a számos jövő-menő autó, az egyre sűrűbben fel- és leszálló helikopter semmiként nem a nyugalmukat vagy a felfrissülésüket szolgálja.
Kérdésünkre, hogy előfordul-e, hogy a drága egészségügyi gépek kicsomagolatlanul, ládákban porosodjanak a folyosókon vagy valamelyik raktárban, Puiac nemmel válaszolt. Mint mondta, bár vannak még hiányosságok, az európai kórházakhoz képest a marosvásárhelyi kórház mintegy 75–80 százalékos átlagnál áll – ami hazai viszonylatban egyáltalán nem rossz. Ezzel szemben az orvosi felszerelések, akárcsak a bútorok, szintén csere után kiáltanak.
Ezerágyas kórház, 3900 fős személyzet
Az egykori lóversenypálya felszámolását és a marosvásárhelyi új kórház építését 1975-ben hagyta jóvá a Román Kommunista Párt miniszteri tanácsa. Helyi szinte Iosif Banc megyei elsőtitkár hallani sem akart egy új kórház építéséről, Ioan Pop de Popa orvosprofesszor tekintélyének bevetésére volt szükség ahhoz, hogy Bukarestből fölülbírálják a helyi kiskirály álláspontját. A hetvenes évek második felében elkezdett munkálatokat 1981-re sikerült befejezni. Elsőnek a járóbeteg-rendelő, majd a nőgyógyászat, illetve a röntgenrészleg kezdett működni. Az egység 1983 óta működik teljes kapacitással. Eredetileg 1200 ágyas kórháznak képzelték el a vásárhelyi egységet, de ezt, a bővítések ellenére, a mai napig nem sikerült megvalósítani. Jelenleg valamivel több mint ezer ágy áll a betegek rendelkezésére. Őket egy 3900 fős személyzet szolgálja ki.
Egy RMDSZ-es és egy szociáldemokrata alelnököt választott a Maros megyei önkormányzat képviselő-testülete csütörtökön. A soros tanácsülésen beiktatták azokat a képviselőket is, akik nem vettek részt a korábbi rendkívüli tanácsülésen.
A sebészetben a fejlődés kötelező, így a minimálinvazív eljárásokban nyújtanak segítséget szaktekintélynek számító bukaresti sebészek egy Csíkszeredában megszervezett sebészeti műhely során november 21–23. között a térség orvosainak.
Az elmúlt egy évben óriási mértékben sikerült kiszélesíteni Magyarország mozgásterét, ami a határon túli magyar közösségek megerősödését is jelenti – jelentette ki Orbán Viktor a Magyar Állandó Értekezlet csütörtöki plenáris ülésén Budapesten.
A szárazság, a hőhullám és az árvíz hatásait fogják vizsgálni Kézdivásárhelyen egy nyertes pályázat pénzalapjából. Tudni fogják, hogy az éghajlatváltozás negatív hatásainak elkerüléséért a város egyes részeiben milyen változásokra lesz szükség.
Marcel Ciolacu a csütörtöki kormányülés elején bejelentette, hogy a nap folyamán Budapestre utazik, ahol „döntő találkozót” tartanak Románia teljes körű schengeni csatlakozásáról.
Romániában az élelmiszeripar nagyon kis részben ad hozzá az ország GDP-jéhez, ráadásul sok élelmiszeripari és mezőgazdasági terméket importálunk. Ez a rendszerváltás előtt pont fordítva volt – hangzott el egy szakmai konferencián.
A havazás, melyet az időjósok már több napja előrejeleztek, csütörtök reggel Háromszékre is megérkezett. A megyeszékhelyen a TEGA Rt. munkatársai hajnali 4 órától dolgoztak a város hótalanításán, Háromszéken többnyire jók az útviszonyok.
Leginkább az áramellátásban okozott gondokat a havazás Hargita megyében, számos településen jelenleg is szünetel a szolgáltatás. A hegyvidéki útszakaszokon a 3-5 centimétert is elérheti a latyakos hóréteg vastagsága, a vasúti közlekedés is akadozik.
Péntekre érvényes, harmadfokú (vörös jelzésű) riasztást adott ki sűrű havazásra és hóviharra az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) hét megye hegyvidékére.
A Székely Kalendárium 2025. évre szóló kiadása már kapható a lapárusoknál és az ismertebb könyvesboltokban. Székelyföld kincsestárának sorban huszonkettedik kötete szokásához híven színes, változatos tartalmat kínál olvasóinak.
szóljon hozzá!