Kevés a hely, sok az utas a Corona nemzetközi vonaton
Fotó: Gecse Noémi
Maradnak a csökkentett vagonszámok a Székelyföldet Budapesttel összekötő nemzetközi vonatjáratokon, Marosvásárhely elkerülésével pedig az elérhetőség is kedvezőtlenebb. Nem lesz tehát előrelépés a körülményeket illetően jövőben sem.
2018. december 10., 14:132018. december 10., 14:13
A kevés férőhely miatt egymás sarkára taposó utasok, hosszú útra indulókat elbátortalanító, kedvezőtlen körülmények, a szolgáltatók részéről tapasztalható érdektelenség, hárítás – ilyen most a Budapest és Brassó között közlekedő Corona és Hargita InterCity, illetve Romániában InterRegio nemzetközi vonatok és utasaik helyzete.
– erről elég könnyű meggyőződni, amikor a mindössze három személykocsival közlekedő, zsúfolt Corona reggel befut a székelyföldi vasútállomásokra.
Míg máshol a jó utazási feltételeket biztosító magánvonatok jelentenek konkurenciát a Román Vasúttársaságnak (CFR), illetve több nemzetközi járat is kiszolgálja az utazóközönséget, Székelyföld csak a nappali, illetve éjszakai órákban közlekedő Corona, illetve Hargita vonatokkal maradt, amelyek nemzetköziek ugyan, de mindkét országban belföldieknek számítanak, ha az utasokról és a személykocsikról van szó. Az egy évvel ezelőtti menetrendváltáskor a MÁV-START eltávolította a Corona étkező- és 1. osztályú kocsijait, azzal a magyarázattal, hogy nem kifizetődő ezek fenntartása, a hálókocsit pedig csak a nyári időszakban biztosította.
mivel a jelentős belföldi utasforgalom nem csökkent, hanem az egyetemi hallgatók ingyenes utazási lehetőségének bevezetésével kifejezetten nőtt. A helyzet annyit változott, hogy a Coronán a hálókocsi 2019-ben egész évben jár majd, ez viszont különösebb javulást nem hoz, mivel hálókocsijegyet csak magyarországi célállomásig lehet vásárolni. További ülőhelyes kocsikat viszont annak ellenére sem csatoltak a szerelvényhez, hogy Hargita, Kovászna és Maros megye önkormányzatainak elnökei idén ezt közös nyílt levélben kérték.
Megkerestük az ügyben a MÁV és a CFR sajtóosztályát is, a két társaság részben egymásra hárítja az illetékességet. A Coronával kapcsolatosan a MÁV-START azt közölte, az utasforgalmi adatok alapján Magyarországon és a nemzetközi utasok számára is elegendőnek bizonyultak a vonaton felkínált ülőhelyek, fekvőhelyek és hálóhelyek. ,,A korábban a vonattal közlekedő első osztályú kocsit kevés utas vette igénybe, csakúgy mint az étkezőkocsit. A vasúttársaság számára kiemelten fontos a Magyarország és Erdély közötti forgalom minél jobb kiszolgálása, ugyanakkor
– áll a válaszban. A zsúfoltságról azt írták, hogy a MÁV-START szolgáltatási területén ez nem tapasztalható, amit alátámasztanak a magyarországi belföldi és nemzetközi forgalomban megváltott menetjegyek eladási statisztikái is.
Mivel Romániában a Corona vonatot a CFR Călători közlekedteti a két vasút közötti megállapodás alapján, utóbbi társaságot is megkérdeztük, hogy lehet-e bővíteni a szerelvényeket, de tőlük egy értelmezhetetlen magyarázatot kaptunk. Eszerint a Corona és Hargita vonatok a MÁV-START-tal kötött megállapodás alapján közlekednek, ez a protokollum a menetrendre, a helyek számára és a szerelvény összeállítására is vonatkozik.
Azt is megkérdeztük a két vasúttársaságtól, hogy miért kellett a Hargita nemzetközi vonat útvonalát olyképpen módosítani, hogy a Déda–Marosvásárhely–Székelykocsárd–Aranyosgyéres szakasz helyett a Déda–Bethlen–Dés vonalon haladjon, és csak a nyári hónapokban, illetve karácsony és újév között, valamint húsvétkor és mindenszentek napja környékén csatlakozzon hozzá közvetlenül Marosvásárhelyről induló és oda érkező személykocsi.
A MÁV-START a nemzetközi tárgyalásokon kérte a marosvásárhelyi közvetlen eljutási lehetőség további biztosítását, ezt a CFR Călători az utasforgalmilag indokolt időszakokban fenntartja, vagyis ünnepi időszakokban, téli és nyári csúcsidőszakokban. A vonat romániai közlekedésében – beleértve az útvonalát – a CFR Călători az illetékes” – írta válaszában a magyar vasúttársaság. A CFR Călători szerint a Hargita visszatér a már bejáratott útvonalra, Marosvásárhelyt idén a 400-as vasúti fővonalon végzett felújítások ideje alatt érintette. Megjegyzik, hogy abban az időszakban, amikor a közvetlen csatlakozás szünetel, Marosvásárhely és Kolozsvár között az 1748/1749-es InterRegio motorvonatokkal lehet utazni, és átszállással elérni a Hargita nemzetközi vonatot.
A Székely Nemzeti Múzeumban az alapító, Csereyné Zathurecky Emilia tiszteletére nyílt kiállítás Újjászületünk! – Csereyné 200 címmel hétfőn. Mint elhangzott: Zathureczky Emília most boldog lehet odafönt, hiszen ez az egyetlen „gyermeke”, aki túlélte őt.
Csak könnyebb sérüléseket szenvedett az a két személy, akik egy haszongépjárműben utaztak, amikor az felborult hétfőn este Mezőbánd közelében – közli a Maros megyei tűzoltóság.
A Román Nemzeti Bank (NBR) a korábbi 4 százalékról 4,9 százalékra módosította a 2024 végére vonatkozó inflációs előrejelzését, és 2025 végére 3,5 százalékos inflációra számít – közölte hétfői sajtótájékoztatóján Mugur Isărescu.
Első házként elfogadta hétfőn a szenátus azt a törvénytervezetet, amely szerint balesetokozás esetén harmadával nő a járművek tiltott átengedésének büntetési tétele; ha a baleset áldozatokat követel, szintén egyharmaddal nő a büntetési tétel.
A járművében rekedt, ám mostanra sikerült kiszabadítani azt a nőt, akik Marosszentkirályon balesetezett hétfőn délután – közli a Maros megyei tűzoltóság. Jelenleg félsávos útlezárás van a helyszínen.
Befejeződött a gyergyószéki településeken az új önkormányzatok megalakítása, Ditróban és Szárhegyen új személyek kerültek az alpolgármesteri tisztségbe.
Az „óvatos forgatókönyv” szerint a romániai autópálya- és gyorsforgalmiút-hálózatnak a következő négy évben további ezer kilométerrel kellene bővülnie – jelentette ki hétfői sajtótájékoztatóján Sorin Grindeanu szállításügyi miniszter.
Személyes szabadság korlátozásának bűntette miatt előzetes letartóztatásba helyeztek három férfit november 10-én, akik két nappal korábban egy országúton haladó taxiból rángattak ki, majd tartottak fogva egy nőt.
A kedvezőtlen időjárás miatt kedden 8 órától lezárják a forgalmat a 7C jelzésű országút (Transzfogarasi út) Piscul Negru menedékház és Bilea-vízesés közötti szakaszán – tájékoztatott hétfőn a közúti infrastruktúráért felelős társaság (CNAIR).
A kopóréteg-aszfalt is rákerült a Korond és Pálpataka között lévő, közel kilenc kilométeres községi útra, továbbá mindkét településen megújult egy-egy iskola – ezeknek örülhetett hétfőn a helyi közösség.
1 hozzászólás