Hozták a „papírformát” a nagyvadak. A 2024-es károk összértéke majdnem hasonlóan alakult, mint 2023-ban.
Fotó: Barabás Ákos
Több mint félmillió lej kártérítést kaptak januárban a szigorúan védett vadak által okozott károk megtérítésére a Hargita megyei gazdák.
2025. február 04., 11:302025. február 04., 11:30
Januárban befejeződött a múlt évi, szigorúan védett vadak által okozott vadkárok rendezése Hargita megyében, a kártérítések utolsó részletét is kifizette a környezetvédelmi minisztérium.
A szigorú védelem alatt álló vadfajok – medve, farkas, hiúz, vadmacska – közül a nagyvadak 2 012 553 lej értékű kárt okoztak 2024-ben Hargita megyében. Ebből majdnem 1,5 millió lejt már a múlt évben kifizetett a környezetvédelmi minisztérium a károsultaknak, és mostanra a hiányzó összeget is megkapták az érintett gazdák – tudtuk meg Domokos László Józseftől, a Hargita Megyei Környezetvédelmi Ügynökség vezetőjétől.
A 2024-es károk összértéke (2,01 millió lej) az egy évvel korábbihoz (2,15 millió lej) hasonlóan alakult. Tavaly összesen 463 bejelentést kapott a megyei környezetvédelmi ügynökség, a károk közül 437 volt megalapozott, azokról jegyzőkönyv készült. Tizenkét esetben utasították el a kártérítési igényt, többnyire a vonatkozó kötelezettségek be nem tartása miatt.
Fotó: Pinti Attila
A károk többségét – ahogyan az minden évben lenni szokott – a medvék okozták: 417 esetben tettek kárt a háziállat-állományban, valamint a termésben, 42 alkalommal pedig farkasok okoztak veszteségeket a gazdák állatállományában.
Domokos László József a károkkal és a kárrendezésekkel kapcsolatban kiemelte, a felsorolt adatok kizárólag a szigorúan védett vadak által okozott károkra vonatkoznak, azaz csak azok esetében fejeződött be a kárrendezés. Ez nem terjed ki a vaddisznók, szarvasok és más, nem védett vadfajok által a gazdáknak okozott veszteségekre.
Fotó: Erdély Bálint Előd
Utóbbiakról nem is kap bejelentést a megyei környezetvédelmi ügynökség, és ezeket a károkat nem is a szakminisztérium téríti meg, hanem az érintett vadásztársaságok.
A kutatók abban többnyire egyetértenek, hogy a tojás a Kr. u. 4. századtól már biztosan kapcsolódik a húsvéthoz, miután bekerült a szentelmények közé. De már jóval a kereszténység előtt díszítették azokat, és az ősi motívumok még ma is használatosak.
Hargita megyei tűzszerészek szálltak ki szombaton Madéfalvára, ahonnan egy fel nem robbant, feltételezhetően második világháborús lövedéket szállítottak el egy mezőgazdasági területről.
Mintegy húsz hektáron szétterjedt tarlótűz megfékezéséhez riasztották a Hargita megyei tűzoltóság maroshévízi egységét és a környékbeli önkénteseket nagyszombat délután.
A húsvéti ünnepek alatt naponta átlagban mintegy 9600 rendőr gondoskodik a templomok környékén a közbiztonságról – számolt be szombaton a sajtónak az Országos Rendőr-főkapitányság szóvivője.
Az erős szél miatt gyorsan terjednek a lángok Maroshévízen, ahol egy dombon kapott lángra a száraz növényzet.
Idén április 16-án nyílt ki Mezőzáhon az első sztyeppei bazsarózsa, és a húsvéti ünnepek alatt, valamint a tavaszi vakációban is meg lehet látogatni a rezervátumot.
Útlezárásokat léptetnek érvénybe Csíkszeredában a nagyszombat esti körmenet idejére, továbbá a húsvétvasárnap reggel kezdődő szabadtéri ételszentelés és alatt – közli a csíkszeredai városvezetés.
Nemcsak vallásos, hanem közösségi élményt is nyújt a virágvasárnapi Passió előadására való készülés, a szenvedéstörténetet 2022 óta évente bemutatják a csíkszentkirályi plébániaudvarban. Idén csatlakozott a csapathoz a Médiatár stábja is.
A Román Posta pénteken közölte, hogy befejezte az áprilisi nyugdíjak, a gyermeknevelési pótlék (gyermekpénz), a gyermekgondozási díj és más szociális juttatások idő előtti kézbesítését.
Egy ember meghalt, ketten súlyosan megsérültek egy péntekre virradóan történt közúti balesetben a Krassó-Szörény megyei Toplec település térségében.
szóljon hozzá!