A Közösség éve jegyében a hétvége folyamán Csomafalván három helyszínen gyűltek kalákára a lakosok: a Csalóka napközinél, a Marosparti iskolánál, valamint az utóbbi melletti hokipályánál. Jókedvben zajlott a munka, amit a kedvezőtlen időjárás sem tudott megakadályozni. Közel hatvanan vettek részt a három helyen megszervezett kalákában.
2011. október 22., 18:252011. október 22., 18:25
2011. október 24., 16:542011. október 24., 16:54
A napközi szigetelésében leginkább szülők és nagyszülők vettek részt
A Csalóka nevet viselő napközi otthonban a munkálatok elvégzéséhez már péntek délután hozzáfogtak. A napközinél a munkát a szülői közösség és a helyi polgármesteri hivatal szervezte, a cél az volt, hogy elvégezzék az épület teljes szigetelését. Szombaton a leginkább szülőkből, nagyszülőkből álló, több mint 20 tagú kalákázó csapat a padló szigetelésén, leszegezésén dolgozott. A jövő hét folyamán az oda járó gyerekek vakáción lesznek, így a hátra maradt, kisebb munkálatokat is el tudják végezni.
Márton László-Szilárd polgármestertől megtudtuk, hogy a napközinél nagy szükség volt szigetelésre, mivel a gyerekek ott is alszanak, az ágyuk pedig túl közel volt a padlóhoz, ami eddig nem volt megfelelően szigetelve, és nem biztosított kellő meleget számukra. A polgármester megjegyezte, hogy a padlóhoz szükséges anyag, a hőszigetelő és az ablakok egy része is szülő támogatásból származik. Kiderült, gyakran kalákáznak a településen. Az, hogy egyszerre három helyen is megszervezték, jelzi, ha kalákáról van szó, a csomafalviak szívesen segítenek. Az elöljáró sajnálattal vette tudomásul, tervbe van véve, hogy ezt a tevékenységet is meg fogják majd adóztatni valamilyen formában.
Több száz éves múltja van a kalákának Csomafalván
A Marosparti iskola udvarán levő jégpálya és a mellette levő épület rendezésére is összegyűltek hétvégén, itt a nemrég alakult Csomafalvi Délhegy SK szervezte a munkát, amiben leginkább a hokis gyerekek szülei, valamint a hoki rajongók vettek részt.
Jánosi-Borsos Attila, a Csomafalvi Délhegy SK elnöke elmondta, a kaláka célja az volt, hogy a pályán levő gazt levágják és összegyűjtsék, ezen kívül a lelátót, a cserepadot és az öltöző tetejét szerették volna felújítani. Az elnök szerint kaláka révén pénz nélkül, egymást segítve dolgoznak, valósítanak meg közös célokat. Ilyenkor haragot félretéve összegyűlnek, csapattá alakulnak a szülők is. Több száz éves múltja van a kalákának Csomafalván, azért szervezik még ma is, hogy ez a régi hagyomány ne vesszen ki. A helyi jégpálya rendezésében a legidősebb hoki támogatók, bírók is jelen voltak, Gagyi Dénes és Csiszér István is hozzájárult a pálya felújításához.
A csomafalvi jégpálya, ahogy a minden évben megrendezett Délhegy-kupa is, idén ünnepli 40 éves jubileumát. A település életében mindig jelentős helyet foglalt el a hokipálya. „Vissza szeretnénk hozni azt a hoki lázat, azt a hozzáállást, ami régebb volt, és ami két éves ismét kezdet felpezsdülni” – tette hozzá Jánosi-Borsos Attila.
A Délhegy Sport Klub nemrégiben alakult meg, két és fél hónapja jegyezték be hivatalosan. Jelenleg két csapatuk van, egy 10 évesekből és egy 12 évesekből álló csapat, összesen 26 gyerek van ide igazolva. Az egyesület célja, hogy a helyi gyerekek, fiatalok tehetségét támogassa. Bukaresti cég a főszponzoruk, de számítanak a helyi vállalkozók támogatására is. Idén szeretnék továbbfejleszteni az öltözőt, mellékhelyiség és zuhanyzó kiépítésére is sor kerül. A helyi tanács finanszírozza a pálya világítását. A kaláka alkalmából a helyi plébános 120 darab cseréppel segítette a hokipályához tartozó öltöző rendbetételét.
A munkálatok elvégzésében az esős időjárás sem zavarta a kalákásokat
A Marosparti iskola tetőzetének átjavítását is elvégezték a kalákások, a helyi római katolikus plébánia szervezésében. Itt húszan munkálkodtak közös erővel, hogy az 1200 darab új cserép segítségével jobb állapotba hozzák az iskola fedelét. A helyi plébános, Ferencz Antal elmondta, már régóta tervbe volt véve az iskola tetőzetének feljavítása, a közeljövőben pedig a csatornákat kellene felújítani.
Harmadik napja, hogy nem találják a Maroshévízen, a Maros folyóban eltűnt férfit. A hatóságok egy drónt is bevetettek a kereséshez, eredménytelenül. A keresőakciót szerdán is folytatják.
Jubileumi kiadásához érkezett Székelyföld legnagyobb teljesítménytúrája: az Erdélyi Kárpát-Egyesület Gyergyószéki Osztálya tizedik alkalommal szervezi meg a gyalogos és kerékpáros túrát a Kancsendzöngán eltűnt hegymászó, Erőss Zsolt emlékére.
Áramszünetre kell számítani Gyergyószentmiklóson két utcában kedden, a reggeli és délutáni órákban is.
Különleges esemény zajlott le a gyergyószentmiklósi kórházban. A budapesti székhelyű Plüsskommandó Alapítvány több mint egymillió forint értékű, koraszülöttek és újszülöttek számára készült speciális textíliákat adományozott az intézménynek.
Gyergyószentmiklós Önkormányzata tájékoztatja a lakosságot, hogy a május 12–14. időszakban, naponta 10 és 14 óra között vehetik át a jogosultak a fűtéstámogatásokat – közismert nevükön a „fapénzt” és a „butéliapénzt”.
Különleges közösségi eseményt tartanak május 17-én, szombaton Gyergyószentmiklóson, amelynek célja, hogy segítséget nyújtson a súlyos betegséggel küzdő, négyéves Molnár Ilonának és családjának.
Immár 18. alkalommal szervezik meg a Gyergyóvidéki Ifjúsági Néptánctalálkozót Gyergyóremeteén. Május 11-én, vasárnap népzenétől lesz hangos a Balás Gábor Művelődési ház és környéke.
Folytatódik a gyergyócsomafalvi közúti infrastruktúra-fejlesztés: javában zajlik a Loki turisztikai övezethez vezető községi út modernizálása. A határidő augusztus, de várhatóan hamarabb lezárul a beruházás.
Mi történik, ha hibázunk? Hogyan kerülhetjük el a bajt? Mit tegyünk, ha mégis gyanúsítással, vagy rendőri intézkedéssel találkozunk? – ilyen kérdésekre kaphatnak választ az érdeklődő fiatalok pénteken Dr. Budai István gyergyószentmiklósi előadásán.
Rendhagyó irodalomórára hívják az érdeklődőket szombaton a gyergyóremetei Balás Gábor Művelődési Házba.
szóljon hozzá!