Feltérképezik a teljes mezőgazdaságot. Tíz évre készül a felmérés
Fotó: Veres Nándor
Körzetekre osztva Hargita megye teljes területén elkezdődött az általános mezőgazdasági összeírás. A tízévenként ismétlődő teljes mezőgazdasági felmérés során első alkalommal táblagépekbe vezetik be a gazdaságok adatait a kérdezőbiztosok. Az új módszer miatt helyenként vannak még elakadások, de már elkészültek az első hivatalosított adatbegyűjtések.
2021. május 18., 13:022021. május 18., 13:02
Országszerte elkezdődött múlt héten az általános mezőgazdasági összeírás, amely során a teljes agrárszektort átfogóan feltérképezik; várhatóan 3,2 millió gazdaságról és farmról gyűjtenek adatokat a számlálóbiztosok, húszezer kérdező keresi fel a gazdaságokat. A felmérés során minden gazdaságról, mezőgazdasági területről, a földeken megtermesztett növénykultúrákról, a gazdaságok gépparkjáról, a háziállat-állományról adatösszesítés készül, ugyanis
Hargita megyében közel félezer kérdezőbiztos és koordinátor vesz részt az összeírásban, előbbiek felkeresik a gazdaságokat – a legkisebbtől a legnagyobbig az összeset – és a tulajdonostól felveszik a gazdaság adatait.
így valószínűleg a gazdák többsége ismeri az őket felkereső személyeket, utóbbiak azonban a megyei mezőgazdasági igazgatóság által láttamozott és a mezőgazdasági minisztérium által engedélyezett fényképes, sorozatszámmal és pecséttel ellátott igazolvánnyal rendelkeznek, és ezt kötelesek felmutatni vagy látható helyen viselni.
A kérdezőbiztosok a helyi önkormányzatok javaslatával kerültek be a programba, „ők nem idegenek a gazdák számára, vagy a polgármesteri hivatalból vagy a helyi közösségből ismerik már őket” – tájékoztatott Romfeld Zsolt, a Hargita Megyei Mezőgazdasági Igazgatóság vezetője, megjegyezve, Hargita megyében erre különösen odafigyeltek annak érdekében, hogy a gazdák bizalommal viseltessenek a kérdezőbiztosok iránt.
Arról is kérnek adatokat, hogy az adott gazdaságban hányan dolgoznak, milyen termékeket állítanak elő, és hogy megélhetési gazdálkodást folytatnak, vagy csak kedvtelésből, saját felhasználásra termelnek.
Romániában van a legtöbb gazdaság, ezek az uniós gazdaságok és farmok 33 százalékát teszik ki, átlagterületük 3,6 hektár
Fotó: Pinti Attila
Mivel ezúttal nem nyomtatott űrlapokra jegyzik fel az összeírás adatait, hanem első alkalommal elektronikusan zajlik ez, azaz táblagépekbe vezetik be az adatokat a kérdezőbiztosok, helyenként kissé nehézkesen indult az összeírás. Noha felkészítőket tartottak a kérdezőbiztosok számára, a gyakorlatban felmerülnek még kérdések az informatikai program használatával kapcsolatban, főként a táblagépeket kevésbé ismerő idősebb kérdezőbiztosok részéről, de komolyabb fennakadások nincsenek,
– közölte Romfeld Zsolt. A megyei mezőgazdasági igazgatóság vezetője ugyanakkor felhívta a figyelmet arra, hogy a kérdezőbiztosok által kért adatok megadása nem fakultatív jellegű, a vonatkozó törvény értelmében a gazdák kötelesek megadni ezeket az információkat. Ugyanakkor kéri a gazdákat, hogy tartsák be az általános, illetve az adott településen érvényben lévő járványügyi előírásokat az adatfelvétel során.
Ennek az összesítésnek az eredménye az országos és a Romániát érintő európai uniós agrárpolitikai stratégiák, illetve az országos támogatási programok kidolgozáshoz szolgál majd adatokkal.
Szétaprózott gazdaságok
A statisztikai adatok szerint az Európai Unióban Romániában van a legtöbb gazdaság, ezek az uniós gazdaságok és farmok 33 százalékát teszik ki, átlagterületük 3,6 hektár. Ennek kapcsán minap Adrian Oros mezőgazdasági miniszter elmondta, a most begyűjtött adatok azért fontosak, mert ezek alapján dolgozzák ki a 2023–2027-es országos mezőgazdasági stratégiát, így fontos tudni az állatállomány nagyságát, a mezőgazdasági területek tulajdoni szerkezetét, valamint az agráriumban foglalkoztattok számát. A romániai agrárcenzus 320 millió lejbe kerül, amiből 4 millió eurót az Európai Unió statisztikai intézete, az Eurostat biztosított.
Közel négy és fél év után megszűnt a villanyáramra megállapított ársapka, július 1-jétől piaci áron számláznak a szolgáltatók. A kiszolgáltatott fogyasztók számára havi 50 lejes támogatást biztosít az állam.
Többet kell fizetniük idén a román tengerpartra érkező turistáknak, a legtöbb szállodában mintegy 10–20 százalékkal emelték az árakat tavalyhoz képest.
Maros megyében minimálisan nőtt, Hargita és Kovászna megyében pedig nagyon enyhén csökkent, de összességében alig változott a munkanélküliségi arány a székelyföldi megyékben a legutóbbi, májusi összesítés szerint.
Cseke Attila fejlesztési miniszter kedden egy új piatra-neamț-i bölcsőde felavatásán kijelentette, 2025-re biztosított a költségvetés a bölcsődeépítő kormányprogram folytatására.
Benzinkútról akart élelmiszert lopni, dulakodott az alkalmazottal, majd elmenekült a helyszínről két fiatal Szászrégenben, ám nem jutottak messzire: a rendőrök rövid időn belül őrizetbe vették őket.
Nem adott elsőbbséget a furgon vezetője a motorosnak, ez okozta a hétfői közlekedési balesetet Kökösben – derül ki a Kovászna Megyei Rendőr-főkapitányság tájékoztatásából.
Csak az új, elektronikus személyazonossági igazolványt lehet igényelni Székelyudvarhelyen is keddtől – hívja fel a figyelmet a belügyminisztérium értesítésére hivatkozva a helyi önkormányzat.
Alig egy hónapja óriási sikert aratott a Rádió GaGán portálunk játéka, ezen felbuzdulva pedig egy újabba vágtunk bele!
Szúnyog- és kullancsirtást végeznek Gyergyószentmiklós több pontján csütörtökön este 9 órától.
A mostani helyzet meg fogja rostálni a vállalkozókat, de arra kell figyelni, hogy a vagyon maradjon a közösségen belüli tulajdonban – fogalmazott Bíró Barna Botond. A hargitai tanácselnök szerint Parajd jelene nagyon nehéz, a jövője azonban biztató.
szóljon hozzá!