Feltérképezik a teljes mezőgazdaságot. Tíz évre készül a felmérés
Fotó: Veres Nándor
Körzetekre osztva Hargita megye teljes területén elkezdődött az általános mezőgazdasági összeírás. A tízévenként ismétlődő teljes mezőgazdasági felmérés során első alkalommal táblagépekbe vezetik be a gazdaságok adatait a kérdezőbiztosok. Az új módszer miatt helyenként vannak még elakadások, de már elkészültek az első hivatalosított adatbegyűjtések.
2021. május 18., 13:022021. május 18., 13:02
Országszerte elkezdődött múlt héten az általános mezőgazdasági összeírás, amely során a teljes agrárszektort átfogóan feltérképezik; várhatóan 3,2 millió gazdaságról és farmról gyűjtenek adatokat a számlálóbiztosok, húszezer kérdező keresi fel a gazdaságokat. A felmérés során minden gazdaságról, mezőgazdasági területről, a földeken megtermesztett növénykultúrákról, a gazdaságok gépparkjáról, a háziállat-állományról adatösszesítés készül, ugyanis
Hargita megyében közel félezer kérdezőbiztos és koordinátor vesz részt az összeírásban, előbbiek felkeresik a gazdaságokat – a legkisebbtől a legnagyobbig az összeset – és a tulajdonostól felveszik a gazdaság adatait.
így valószínűleg a gazdák többsége ismeri az őket felkereső személyeket, utóbbiak azonban a megyei mezőgazdasági igazgatóság által láttamozott és a mezőgazdasági minisztérium által engedélyezett fényképes, sorozatszámmal és pecséttel ellátott igazolvánnyal rendelkeznek, és ezt kötelesek felmutatni vagy látható helyen viselni.
A kérdezőbiztosok a helyi önkormányzatok javaslatával kerültek be a programba, „ők nem idegenek a gazdák számára, vagy a polgármesteri hivatalból vagy a helyi közösségből ismerik már őket” – tájékoztatott Romfeld Zsolt, a Hargita Megyei Mezőgazdasági Igazgatóság vezetője, megjegyezve, Hargita megyében erre különösen odafigyeltek annak érdekében, hogy a gazdák bizalommal viseltessenek a kérdezőbiztosok iránt.
Arról is kérnek adatokat, hogy az adott gazdaságban hányan dolgoznak, milyen termékeket állítanak elő, és hogy megélhetési gazdálkodást folytatnak, vagy csak kedvtelésből, saját felhasználásra termelnek.
Romániában van a legtöbb gazdaság, ezek az uniós gazdaságok és farmok 33 százalékát teszik ki, átlagterületük 3,6 hektár
Fotó: Pinti Attila
Mivel ezúttal nem nyomtatott űrlapokra jegyzik fel az összeírás adatait, hanem első alkalommal elektronikusan zajlik ez, azaz táblagépekbe vezetik be az adatokat a kérdezőbiztosok, helyenként kissé nehézkesen indult az összeírás. Noha felkészítőket tartottak a kérdezőbiztosok számára, a gyakorlatban felmerülnek még kérdések az informatikai program használatával kapcsolatban, főként a táblagépeket kevésbé ismerő idősebb kérdezőbiztosok részéről, de komolyabb fennakadások nincsenek,
– közölte Romfeld Zsolt. A megyei mezőgazdasági igazgatóság vezetője ugyanakkor felhívta a figyelmet arra, hogy a kérdezőbiztosok által kért adatok megadása nem fakultatív jellegű, a vonatkozó törvény értelmében a gazdák kötelesek megadni ezeket az információkat. Ugyanakkor kéri a gazdákat, hogy tartsák be az általános, illetve az adott településen érvényben lévő járványügyi előírásokat az adatfelvétel során.
Ennek az összesítésnek az eredménye az országos és a Romániát érintő európai uniós agrárpolitikai stratégiák, illetve az országos támogatási programok kidolgozáshoz szolgál majd adatokkal.
Szétaprózott gazdaságok
A statisztikai adatok szerint az Európai Unióban Romániában van a legtöbb gazdaság, ezek az uniós gazdaságok és farmok 33 százalékát teszik ki, átlagterületük 3,6 hektár. Ennek kapcsán minap Adrian Oros mezőgazdasági miniszter elmondta, a most begyűjtött adatok azért fontosak, mert ezek alapján dolgozzák ki a 2023–2027-es országos mezőgazdasági stratégiát, így fontos tudni az állatállomány nagyságát, a mezőgazdasági területek tulajdoni szerkezetét, valamint az agráriumban foglalkoztattok számát. A romániai agrárcenzus 320 millió lejbe kerül, amiből 4 millió eurót az Európai Unió statisztikai intézete, az Eurostat biztosított.
Idén új köntösben tér vissza a közösség egyik legkedveltebb ünnepe, a Nárciszfesztivál Szentegyházára. A hagyományos népzenei és néptáncos programokat esti koncertek és különleges műsorok egészítik ki.
Veréb a fecskefészekben (Úzvölgye 1916–2022) címmel készült dokumentumfilm az úzvölgyi katonatemetőnél történt rég- és közelmúltbeli eseményekről. Novák Lajos és Szabó Imre alkotását most a Médiatáron lehet megnézni.
A brassói Cenk-felvonó és Panoráma étterem felújítási, átépítési munkálatai a végéhez közelednek, várhatóan a nyár folyamán nyitják meg a turisták előtt.
Számos kihágást tapasztaltak a Hargita megyei közlekedési rendőrök a Truck & Bus elnevezésű közúti ellenőrzési akció során május 5. és 11. között.
Zacher Gábor toxikológus szerint a dizájnerdrogok, különösen a „herbálként” ismert szintetikus marihuánaszármazékok rendkívül veszélyesek – hatásuk kiszámíthatatlan, és a kábítószeres halálozások feléért felelősek.
Leverték és összetörték az úzvölgyi katonatemető külső falára rögzített egyik tájékoztató táblát, ennek darabjait kedden találták meg. A Hargita megyei tanács és Csíkszentmárton önkormányzata a rongálás miatt büntetőfeljelentést tettek a rendőrségen.
Erdélyi előadás-sorozatot tart május 20-22 között, Raffay Ernő történész, volt honvédelmi államtitkár.
Színes programokkal, koncertekkel, kiállítással, főzőversennyel és kincskereső játékkal is várja a közönséget május 30. és június 1. között Torockón a Duna Napok programsorozata.
Megrongálták és árokba dobták az úzvölgyi katonatemető kerítésén elhelyezett információs táblák egyikét. A kárt kedden reggel fedezték fel, az ügyben ismeretlen tettes ellen feljelentést tettek.
szóljon hozzá!