Feltérképezik a teljes mezőgazdaságot. Tíz évre készül a felmérés
Fotó: Veres Nándor
Körzetekre osztva Hargita megye teljes területén elkezdődött az általános mezőgazdasági összeírás. A tízévenként ismétlődő teljes mezőgazdasági felmérés során első alkalommal táblagépekbe vezetik be a gazdaságok adatait a kérdezőbiztosok. Az új módszer miatt helyenként vannak még elakadások, de már elkészültek az első hivatalosított adatbegyűjtések.
2021. május 18., 13:022021. május 18., 13:02
Országszerte elkezdődött múlt héten az általános mezőgazdasági összeírás, amely során a teljes agrárszektort átfogóan feltérképezik; várhatóan 3,2 millió gazdaságról és farmról gyűjtenek adatokat a számlálóbiztosok, húszezer kérdező keresi fel a gazdaságokat. A felmérés során minden gazdaságról, mezőgazdasági területről, a földeken megtermesztett növénykultúrákról, a gazdaságok gépparkjáról, a háziállat-állományról adatösszesítés készül, ugyanis
Hargita megyében közel félezer kérdezőbiztos és koordinátor vesz részt az összeírásban, előbbiek felkeresik a gazdaságokat – a legkisebbtől a legnagyobbig az összeset – és a tulajdonostól felveszik a gazdaság adatait.
így valószínűleg a gazdák többsége ismeri az őket felkereső személyeket, utóbbiak azonban a megyei mezőgazdasági igazgatóság által láttamozott és a mezőgazdasági minisztérium által engedélyezett fényképes, sorozatszámmal és pecséttel ellátott igazolvánnyal rendelkeznek, és ezt kötelesek felmutatni vagy látható helyen viselni.
A kérdezőbiztosok a helyi önkormányzatok javaslatával kerültek be a programba, „ők nem idegenek a gazdák számára, vagy a polgármesteri hivatalból vagy a helyi közösségből ismerik már őket” – tájékoztatott Romfeld Zsolt, a Hargita Megyei Mezőgazdasági Igazgatóság vezetője, megjegyezve, Hargita megyében erre különösen odafigyeltek annak érdekében, hogy a gazdák bizalommal viseltessenek a kérdezőbiztosok iránt.
Arról is kérnek adatokat, hogy az adott gazdaságban hányan dolgoznak, milyen termékeket állítanak elő, és hogy megélhetési gazdálkodást folytatnak, vagy csak kedvtelésből, saját felhasználásra termelnek.
Romániában van a legtöbb gazdaság, ezek az uniós gazdaságok és farmok 33 százalékát teszik ki, átlagterületük 3,6 hektár
Fotó: Pinti Attila
Mivel ezúttal nem nyomtatott űrlapokra jegyzik fel az összeírás adatait, hanem első alkalommal elektronikusan zajlik ez, azaz táblagépekbe vezetik be az adatokat a kérdezőbiztosok, helyenként kissé nehézkesen indult az összeírás. Noha felkészítőket tartottak a kérdezőbiztosok számára, a gyakorlatban felmerülnek még kérdések az informatikai program használatával kapcsolatban, főként a táblagépeket kevésbé ismerő idősebb kérdezőbiztosok részéről, de komolyabb fennakadások nincsenek,
– közölte Romfeld Zsolt. A megyei mezőgazdasági igazgatóság vezetője ugyanakkor felhívta a figyelmet arra, hogy a kérdezőbiztosok által kért adatok megadása nem fakultatív jellegű, a vonatkozó törvény értelmében a gazdák kötelesek megadni ezeket az információkat. Ugyanakkor kéri a gazdákat, hogy tartsák be az általános, illetve az adott településen érvényben lévő járványügyi előírásokat az adatfelvétel során.
Ennek az összesítésnek az eredménye az országos és a Romániát érintő európai uniós agrárpolitikai stratégiák, illetve az országos támogatási programok kidolgozáshoz szolgál majd adatokkal.
Szétaprózott gazdaságok
A statisztikai adatok szerint az Európai Unióban Romániában van a legtöbb gazdaság, ezek az uniós gazdaságok és farmok 33 százalékát teszik ki, átlagterületük 3,6 hektár. Ennek kapcsán minap Adrian Oros mezőgazdasági miniszter elmondta, a most begyűjtött adatok azért fontosak, mert ezek alapján dolgozzák ki a 2023–2027-es országos mezőgazdasági stratégiát, így fontos tudni az állatállomány nagyságát, a mezőgazdasági területek tulajdoni szerkezetét, valamint az agráriumban foglalkoztattok számát. A romániai agrárcenzus 320 millió lejbe kerül, amiből 4 millió eurót az Európai Unió statisztikai intézete, az Eurostat biztosított.
Június végén megérkezett a mozik kínálatába a Brad Pitt főszereplésével készült F1, ami egy, a Formula-1 világában játszódó fikciós dráma, amit valós események ihlettek. Ajánló.
Elutasítják és nem tartják hatékonynak a román kormány közoktatást érintő válságkezelési intézkedéstervezetét – állást foglalt a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége.
A hatalmas forgalom és a zsúfoltság miatt bedugult a Transzfogarasi út, a parkoló autók egymás útját zárták el.
A marosvásárhelyi VIBE Fesztivál nemcsak buliról, hanem közösségről, hangulatról és magyar identitásról is szól – legalábbis ezt mondják azok a fiatalok, akik ott voltak.
Vörös beavatkozási tervet léptettek életbe vasárnap délben Konstanca megyében, miután az A2-es autópályán tömegbaleset történt több jármű részvételével – közölte a Konstanca megyei tűzoltóság.
A kormány adóügyi intézkedései ellen tiltakoznak hétfőn a parlament épülete előtt az egészségügyi dolgozókat tömörítő Sanitas szakszervezeti szövetség, valamint az oktatási szakszervezetek tagjai.
Mindössze öt megyét nem érint az országos kánikulariasztás, köztük Hargita és Kovászna megyét sem, de Maros megyére is csak elsőfokú hőségriasztás érvényes. Ezzel szemben Románia déli részén vörös jelzésű riadót fújnak az elviselhetetlen hőség miatt.
Július 14-étől elérhető lesz az egészségügyi minisztérium honlapján egy online űrlap a kórházi étkeztetéssel kapcsolatos panaszok bejelentésére – közölte egy szombati Facebook-bejegyzésben Alexandru Rogobete tárcavezető.
A Richter-skála szerint 3,3-as erősségű földrengés történt vasárnap reggel 6 óra 29 perckor Gorj megyében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Felcsíki, alcsíki, kászoni, vagy éppen gyimesi és moldvai – számos tájegység népviseletbe öltözött képviselője ünnepelt együtt szombaton a csíksomlyói nyeregben, az Ezer Székely Leány Napján. Videón mutatjuk.
szóljon hozzá!