Végelgyengülés? Nagyon gyakran csak offline módban működik az egészségügyi kártyák rendszere
Tizennyolcadik napja nem működik megfelelően az elektronikus egészségügyi kártyák rendszere, és a legutóbbi bejelentések szerint csak hétfőn tudják újra működőképessé tenni az országos hálózatot. A patikákban és az orvosi rendelőkben nem tudják leellenőrizni a páciensek biztosítotti státuszát, és előfordul, hogy a beteg vissza kell menjen az orvoshoz, hogy utólag vegyék elektronikus nyilvántartásba a számára biztosított egészségügyi szolgáltatásokat.
2019. július 18., 15:452019. július 18., 15:45
Nagyon gyakran csak offline módban tudják használni az egészségügyi rendszerben – kórházakban, háziorvosi rendelőkben, gyógyszertárakban – az elektronikus egészségügyi kártyák rendszerét, tehát az állami egészségbiztosítási rendszer által finanszírozott egészségügyi szolgáltatások érvényesítésére és elszámolására szolgáló informatikai hálózatot.
A legnagyobb gond az, hogy a szolgáltatók nem tudják leellenőrizni, hogy a hozzájuk forduló páciensek rendelkeznek-e egészségbiztosítással.
Lehet, hogy a betegek többet kell várjanak az orvosnál a receptre vagy a patikában a gyógyszerre, de nem áll le az egészségügyi rendszer attól, hogy gyakran nem működik a valós idejű érvényesítés az elektronikus egészségügyi kártyák rendszerében – mondta megkeresésünkre Székely Pál gyógyszerész, a Hargita Megyei Gyógyszerészkamara alelnöke. Hozzáfűzte, ilyen esetekben az az egyik legfőbb gond, hogy offline nem tudják leellenőrizni a páciensek biztosítotti státuszát. Vannak olyan gyógyszertárak, amelyekben emiatt nem adják ki azonnal az ingyenes és kedvezményes gyógyszereket, de nem ez a jellemző, általában megkapják az orvosságokat a kliensek, csak a szokásosnál valamivel lassabban – magyarázta a megyei gyógyszerészkamara alelnöke.
A patikákban egyfajta biztosítékként tekintenek arra, hogy a kliens egy orvostól érkezik a receptjével. Csakhogy az orvosi rendelőkben úgy állítják ki a vényeket, amikor a rendszer csak offline módban működik, hogy nem tudják leellenőrizni a páciens biztosítotti státuszát – tudtuk meg a Háziorvosok Hargita Megyei Szövetségének az elnökétől.
Soós-Szabó Klára elmondta,
mert az üzemzavar miatt nem tudott tájékozódni páciense biztosítotti státuszáról. További problémaként említette meg, hogy a újraindulásakor a rendszer nem fogja automatikusan feldolgozni az offline bevitt adatokat, így az is az orvosokra hárul majd, ráadásul az előírások szerint záros határidőn belül, még a hónap vége előtt kell érvényesítsék az offline módban elvégzett szolgáltatásokat. Amikor viszont még így sem működik a rendszer, egy későbbi időpontra kell visszahívják a beteget. „Ilyen körülmények között agyrém dolgozni” – fogalmazott Soós-Szabó Klára.
A rendszer hónap eleje óta tartó üzemzavara a kórházakban is megnehezíti a munkát. Kiss Edit, a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház szóvivője érdeklődésünkre elmondta, nagy gondot jelent az intézmény számára, hogy nem működik, akadozik az egészségügyi kártyák rendszere. A kórházban elvégzett szolgáltatásokat 72 órán belül le kell jelenteni ebben az online rendszerben az egészségbiztosító pénztárnak, de ezt a határidőt jelen körülmények között nem lehet betartani. A megyei egészségbiztosítási pénztártól azt a tájékoztatást kapták, hogy a helyzet orvoslásáig elfogadják azt, ha a hónap végéig tesznek jelentést az elvégzett szolgáltatásokról.
– tájékoztatott a kórház szóvivője.
Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (CNAS) elnökének erre lehetősége van és ki is fogja adni a rendeletet arról, hogy a rendkívüli helyzet miatt a szokásosnál nagyobb haladékot kapnak a szolgáltatók az offline elvégzett szolgáltatások lejelentésére. Ezt a határidőt várhatóan kitolják augusztusra, de a részletek csak később derülnek majd ki, ugyanis a rendeletet csak a rendszer üzemzavarának az elhárítása után tudják kiadni – tájékoztatott Duda Tihamér, a Hargita Megyei Egészségbiztosítási Pénztár vezérigazgatója. Megerősítette, hogy nem megfelelően működik a rendszer, ami a havi jelentések leadását is megnehezítette, illetve általánosságban gondokat okozott a biztosítottaknak, az egészségügyi szolgáltatóknak, de az egészségbiztosítási pénztár alkalmazottainak is, hiszen ők is ebben a rendszerben dolgoznak.
A kilenc órakor közzétett exit-poll adatok szerint Gerorge Simion biztosan bejut az államfőválasztás második fordulójába. Antal Árpád, Sepsiszentgyörgy polgármestere az urnazárást követően értékelt.
Nicușor Dan független elnökjelölt a vasárnap esti exit poll eredmények közzététele után kijelentette, a politikusoknak még hosszú utat kell megtenniük, hogy felérjenek az általuk képviselt közösségek törekvéseihez, ugyanakkor „ez egy új kezdet”.
Az urnazárást követően közzétett exit-pollok szerint George Simion és Crin Antonescu vagy Nicușor Dan juthat a második fordulóba a romániai elnökválasztáson, amelynek első, újból kiírt fordulóját vasárnap tartották.
Egyetlen személy, egy várandós nő maradt kórházban vasárnap estére a konstancai vonatbaleset érintettjei közül.
Megsérült vasárnap egy turista a Torockó melletti Székelykő Nagyárok nevű részén, ugyanazon a túraútvonalon, ahol egy nappal korábban egy másik kiránduló megsérült.
Már csak kevesebb, mint két óra van hátra a megismételt elnökválasztás első fordulójából. A szavazókörzetek – külföldön és belföldön egyaránt – romániai idő szerint 21 órakor zárnak.
A Hargita Megyei Választási Iroda szóvivője, Adrian Pănescu tájékoztatása szerint a megyében összesen 2089 kérvényt nyújtottak be mozgóurna igénylésére, ezek közül 350-et egészségügyi intézményekben ápolt személyek adtak le.
A száraz növényzet és kidőlt fatörzsek kaptak lángra Balánbányán, az Egyeskő térségében.
Két vonat összeütközött vasárnap a konstancai vasútállomáson. Hét sérültet szállítottak kórházba eddig.
A Háromszéki Közösségi Alapítvány a Mai Mult Verde bukaresti civil szervezettel partnerségben e héten újabb Olt-parti takarítási akciót szervez.
1 hozzászólás