Jól teljesített a Hargita megyei agrárszektor tavaly, de a drágulások beárnyékolják az idei szezont

Kiaknázandó potenciál. A kiterjedt, ökogazdálkodásra alkalmas gyepterületek nagy lehetőséget biztosítanak az állattenyésztésből származó termékek biotermékként történő értékesítésére •  Fotó: Pál Árpád

Kiaknázandó potenciál. A kiterjedt, ökogazdálkodásra alkalmas gyepterületek nagy lehetőséget biztosítanak az állattenyésztésből származó termékek biotermékként történő értékesítésére

Fotó: Pál Árpád

Egyre több az ökogazdaság Hargita megyében, de a térségnek még nagy, kiaknázatlan lehetőségei vannak az öko-, biogazdálkodás terén. Az állattartó gazdaságok koncentrálódnak, erősödnek, ami a megélhetéshez szükséges bevételek megteremtése szempontjából jót jelent. Nőtt a gazdaságokban tartott szarvasmarhák átlagszáma is, ez azonban összességében továbbra is viszonylag alacsony – átfogó éves jelentést készített az állattartás helyzetéről a Hargita Megyei Mezőgazdasági Igazgatóság.

Széchely István

2022. április 30., 16:002022. április 30., 16:00

Noha az összesítés az állattartás helyzetének a múlt évi alakulásáról szól, azt már a jelentés elején megjegyzi az igazgatóság, hogy Hargita megye sajátos mezőgazdasági adottságai miatt nem lehet azt különválasztani a növénytermesztéstől. A két ágazat ugyanis kiegészíti egymást:

az állattenyésztő gazdaságok számára a növénytermesztési ágazat biztosítja a takarmányt, nyáron a kiterjedt, nagy biológiai értékű legelőkről, télen pedig a betakarított és optimális körülmények között tárolt takarmánynövényekből.

Az állattenyésztési szektor természetes trágyával látja el a vegyes gazdaságokat, ez pedig egyre fontosabbá válik a műtrágya árának emelkedésével.

Többletjövedelmet biztosít

Egyre jelentősebb Hargita megyében az ökogazdaságok száma is, ez a múlt évben meghaladta a hétszázat. Az ökológiai gazdálkodásra alkalmas, nagy kiterjedésű gyepterületek nagy lehetőséget biztosítanak az állattenyésztésből származó termékek biotermékként történő értékesítésére, ami többletjövedelmet biztosít a gazdálkodók számára – állapítja meg a jelentés. Az ökogazdaságokat működtetők összesen mintegy 29 ezer hektárnyi területen gazdálkodnak. Az ökogazdálkodók száma a közelmúltban nőtt meg jelentősen, ugyanis

az elmúlt években nem volt még felvevőpiaca az ilyen jellegű termékeknek, azóta viszont ez kialakult és a megyében is megjelent – Gyergyóremetén – egy befektető, amely öko-, bio-minősítésű tejfeldolgozással kíván foglalkozni

– ezt már Romfeld Zsolt, a Hargita Megyei Mezőgazdasági Igazgatóság vezetője mondta el lapunknak. Tőle azt is megtudtuk, hogy az ökogazdálkodást folytatók között még kis számban vannak a tejtermelő gazdák, ugyanis a legelők ökoterületté történő átállási időszaka – az úgynevezett konverzió – két év, majd további fél év a szarvasmarhák esetében, így kaphatja meg az öko-minősítést az ökotakarmánnyal táplált tehén által adott tej. Az ökogazdálkodók többsége jelenleg még csak takarmánytermelő, egyelőre csak egy kis részük kapta meg a területre és az állataira is a minősítést.

Az igazgatóság jelentéséből az is kiderül, hogy tavaly folytatódott a gazdaságok koncentrálódása Hargita megyében, ez számokban csökkenést, azaz kevesebb gazdaságot jelent, a hatékonyság tekintetében viszont fejlődést. Az összesítés szerint 28 017-ről 27 524-re csökkent a gazdaságok száma 2020-ról 2021-re, a 2019-es adathoz képest ez 718-cal kevesebb gazdaságot jelent. Az egy farmra jutó szarvasmarhák száma azonban még a gazdaságok tömbösödése ellenére is viszonylag alacsony.

Idézet
A sok kis gazdaság száma csökken, a nagyobbak erősödnek, de a tehenek esetében így is csak 7,8 a farmonkénti átlagszám. Kellene legyen 40–50, hogy egy családot eltartson a gazdaság, így csak pótolja a család élelmiszerszükségleteit

– magyarázta az átlagszám jelentőségét Romfeld Zsolt. Kérdésünkre azt is elmondta, a gazdaságok életképessége szempontjából fontos, hogy folytatódjon a koncentrálódás, ez azonban a biodiverzitás kárára megy, hiszen a kis farmokon a biodiverzitás nagyobb. „Gazdasági szempontból jobbak a tömbösítettebb farmok, viszont a biodiverzitás és a lakosság élelmiszer-biztonsága szempontjából nem biztos, hogy így van” – fogalmazott.

Hargita megyének valamivel több mint 391 ezer hektárnyi mezőgazdasági területe van, ennek a 81,19 százaléka legelő és kaszáló, amely a kérődző állatok számára biztosítja a legfontosabb, legolcsóbb és legegészségesebb takarmányt

– áll a jelentésben.

Több az állat. A szarvasmarhák száma közel 87 ezerről mintegy 92 ezerre nőtt 2021-ben az azt megelőző évhez képest •  Fotó: Haáz Vince Galéria

Több az állat. A szarvasmarhák száma közel 87 ezerről mintegy 92 ezerre nőtt 2021-ben az azt megelőző évhez képest

Fotó: Haáz Vince

A megye haszonállat-állománya nőtt 2021-ben az azt megelőző évhez képest: a szarvasmarhák száma közel 87 ezerről mintegy 92 ezerre, a juhoké 194 ezerről 202 ezerre, a sertések száma is nőtt, a kecskéké viszont enyhén csökkent. A jelentés szerint csökkent az értékesített állatok száma is – leginkább a szarvasmarháké – az elmúlt két évben, ez azonban – amint arra Romfeld Zsolt rámutatott – csak a húsmarhaként eladott állatok számára vonatkozik, a szaporításra értékesített szarvasmarhák száma kompenzálja az említett csökkenést.

Jó év volt, és mégsem

„Kimondottan mezőgazdasági szempontból jó év volt a tavalyi, a mezőgazdasági termékek értékesítése szempontjából viszont már más tál tészta az előző esztendő. Az értéksített áruból származó összegek a drágulások miatt nem hozták a remélt értéket. Ez azonban a mezőgazdaságtól és gazdáktól teljesen független tényező volt. A termésmennyiség aránylag rendben volt: a 23–24 ezer tonna pityóka és a 4000 tonna körüli gabonamennyiség megfelel a Hargita megyei átlagnak. Viszont amikor a tavalyi bevételekből meg kellene finanszírozni az idei termelést, akkor a bevétel nem biztos, hogy elegendő lesz az üzemanyag és a műtrágya drágulása miatt” – summázta a Hargita megyei mezőgazdaság múlt évi helyzetét és a kihívásokat jelentő problémákat Romfeld Zsolt.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 11., péntek

A különnyugdíjak szabályozása és a közigazgatás reformja is része lesz a második fiskális csomagnak

A második fiskális csomagnak nem csak a bírák és az ügyészek nyugdíját, hanem az összes különnyugdíjat szabályoznia kell – jelentette ki pénteki sajtótájékoztatóján Ilie Bolojan.

A különnyugdíjak szabályozása és a közigazgatás reformja is része lesz a második fiskális csomagnak
2025. július 11., péntek

Bolojan ismertette a második deficitcsökkentő csomagot

Ilie Bolojan pénteken bejelentette, hogy a kormány második deficitcsökkentő csomagjának része az állami vállalatok reformja, ezen belül az igazgatótanácsaik létszámának csökkentése és a vezetőik juttatásainak korlátozása.

Bolojan ismertette a második deficitcsökkentő csomagot
2025. július 11., péntek

Lemondott a fizetése 20 százalékáról energiaügyi miniszter

Fizetése 20 százalékát az államkasszába utalta pénteken Bogdan Ivan energiaügyi miniszter, aki arra kérte a minisztériumnak alárendelt vállalatok vezetőit, hogy kövessék a példáját.

Lemondott a fizetése 20 százalékáról energiaügyi miniszter
2025. július 11., péntek

A parlament épületén lévő antennák azonnali leszerelését követelik a szenátusi alkalmazottak

A parlament épületén lévő antennák és elektromágneses mezőt generáló berendezések azonnali leszerelését kérték pénteken a szenátus alkalmazottainak szakszervezetei, arra hivatkozva, hogy a kormány korlátozni készül a veszélyességi bérpótlékot.

A parlament épületén lévő antennák azonnali leszerelését követelik a szenátusi alkalmazottak
2025. július 11., péntek

Bagossy koncerttel zárul az idei Vásárhelyi Forgatag

A marosvásárhelyi magyar közösség ünnepét, a Vásárhelyi Forgatagot idén augusztus 27–31. között szervezik meg, idén pedig a „vásárhelyiség” köré épül. A tizenkettedik családi rendezvényen mindenki talál magának való programot idén is.

Bagossy koncerttel zárul az idei Vásárhelyi Forgatag
2025. július 11., péntek

Felújítják a Csíkszentmártoni Korai Fejlesztő és Rehabilitációs Központot

Hatvanmillió lejből újítják fel a Csíkszentmártoni Korai Fejlesztő és Rehabilitációs Központot. Hargita Megye Tanácsa és a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház partnerségben pályázott európai uniós és kormányforrásokra.

Felújítják a Csíkszentmártoni Korai Fejlesztő és Rehabilitációs Központot
2025. július 11., péntek

Templomok restaurálására különített el pénzt a Hargita megyei önkormányzat

Idén 23 Hargita megyei templom és műemlék felújítására, restaurálására biztosít 1,6 millió lejt Hargita Megye Tanácsa – soron kívüli ülést tartottak pénteken.

Templomok restaurálására különített el pénzt a Hargita megyei önkormányzat
2025. július 11., péntek

Egy hónap alatt több mint száz lejjel csökkent a nettó átlagbér

Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet. A bruttó átlagbér 9187 lej volt májusban, 228 lejjel kisebb, mint az előző hónapban.

Egy hónap alatt több mint száz lejjel csökkent a nettó átlagbér
2025. július 11., péntek

A pénteket sem ússzuk meg felhőszakadás nélkül

Zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 16 megyéjére.

A pénteket sem ússzuk meg felhőszakadás nélkül
2025. július 11., péntek

Ezek a termékek és szolgáltatások drágultak a legnagyobb mértékben tavalyhoz képest

Az Országos Statisztikai Intézet (INS) pénteken közölt adatai szerint az elmúlt egy évben a friss gyümölcsök és a vasúti szállítás drágult a legnagyobb mértékben, míg a cukor vagy a földgáz ára kisebb volt idén júniusban, mint egy évvel korábban.

Ezek a termékek és szolgáltatások drágultak a legnagyobb mértékben tavalyhoz képest