Az a feladata az APIA munkatársainak, hogy segítsenek a támogatásigénylőknek a lehető legtöbb juttatást megkapni
Fotó: Sándor Csilla
Hiába indult jól az esztendő számukra, mégis nehéz évet zárt a Hargita Megyei Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökség. A támogatáskérelmeket a gazdák időben benyújtották, a terepellenőrzéseket az ügynökség terv szerint kezdte el, de még tart a helyszíni szemlék sora, és a támogatási értékek végleges kifizetése is csak 2018-ban fejeződhet be.
2018. január 01., 21:002018. január 01., 21:00
2018. január 03., 15:022018. január 03., 15:02
Egyik legnehezebb évét zárta a Hargita Megyei Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökség (APIA) 2017-ben, amely ugyan jól indult, de a végére mégiscsak nehézzé vált – kezdte évértékelő beszámolóját kérésünkre Haschi András. A megyei APIA igazgatója szerint nem mindegy, hogy ezt a gazdák vagy a munkatársai szemszögéből jelenti ki, emiatt tisztázta:
– részletezte. Példaként elmondta, az egységes mezőgazdasági kérelmek elvételekor egyetlen határidő volt megszabva, késedelmi időszak nem állt a gazdák rendelkezésére.
Pontosan emiatt időben hozzáfoghattak a terepellenőrzéseknek, amelyek során egy sajátságos módszert alkalmaztak. 2017-ben ugyanis nem a gazdákkal keresték fel a parcellákat, és személyenként ellenőrizték azokat, hanem dűlőnként végezték el a munkát: egy-egy helyszínen felmérték az ott lévő, ellenőrzés alá került minden parcellát. Így a területek 60–70 százalékának ellenőrzését nagyon gyorsan sikerült elvégezniük, a fennmaradó része viszont – ahogyan mindig szokott lenni – lassabban halad. Még mindig van ellenőrizni való parcella, de már közelednek a befejezéshez – 2016-hoz képest a múlt évi ellenőrzések lényegesen gyorsabban haladtak. Azt is kiemelte az illetékes, hogy
de nemcsak Hargita megyében, hanem országos szinten is. Példaként elmondta, tavaly a mezőgazdasági támogatásokat kérelmező gazdák 10–15 százalékát kellett ellenőrizni, míg ez az arány 5 százalék körül kellene legyen.
– avatott be Haschi András. Hozzátette, pár évvel korábban volt már rá példa, hogy az igénylés évének végéig szinte mindent sikerült kifizetniük, de sajnos a tavalyi nem ahhoz hasonló. Megnyugtatásul azt is kiemelte, mostanig mintegy 15 ezer gazda a jogosult támogatási összeg nagy részét már megkapta, és meglátása szerint január-februárban véglegesítik a teljes kifizetést, tehát a fennmaradó mezőgazdálkodók is megkapják a juttatásokat. Leszögezte ugyanakkor, a teljes kifizetés határideje 2018. június vége, tehát azelőtt nem lehet a támogatási értékek késéséről beszélni.
Arról is beszámolt az igazgató, hogy azok kapták már meg a pénzük jelentős részét, akik nem a legösszetettebb kérést nyújtották be, és ellenőrizni sem kellett gazdaságukat. Ennek értelmében azoknak kell tovább várakozniuk a támogatási értékekre, akiknél ellenőrzések voltak, vagy szomszédjuknál találtak rendellenességet a terepszemlekor. Arra is kitért, hogy minden olyan gazda, aki rendszeres kapcsolatban áll az intézményükkel, tudja, hogy mi miatt nem került még pénz a számlájára. Emiatt is
– ne csak kérelmezzen, s majd otthon várja a pénzt.
Haschi András
Fotó: Gecse Noémi
Végezetül az elmúlt időszakban országos szinten tartott sztrájkokkal kapcsolatban ismertette, nem titok, hogy az APIA-nál komoly problémák vannak, mivel az új bértörvény hátrányosan érinti az alkalmazottakat, januártól csökkenni fog a fizetésük. Az igazgató természetesnek tartja, hogy egy-egy intézményben az átlagosnál magasabb bérezésben részesülnek az alkalmazottak, főként, ahol a sok munka mellett nagy a munkások felelőssége és előre beláthatatlan munkaprogrammal kell dolgozni – akárcsak esetükben. Meglátása szerint az APIA munkatársainak elsősorban nem a nagy volumenű munka jelenti a legnagyobb kihívást, hanem hogy egy-egy időszakban akár hétvégente, éjszakánként is dolgozniuk kell, ilyenkor senki nem tervezhet előre személyes programokat, hiszen volt rá példa, hogy pénteken délben derült ki, hogy hétvégén túlórázni kell. Leszögezte ugyanakkor,
A kialakult helyzet miatt nyomott hangulat uralkodik az intézményben – avatott be az illetékes. Ugyanakkor megjegyezte, a közhangulat és a tüntetések ellenére ők a munkájukat elvégezték, tehát emiatt senki hátrányt nem szenved, egyetlen gazdának sem késik emiatt a támogatása. Bevallása szerint mindettől függetlenül nekik továbbra is az a feladatuk, hogy Hargita megye összes támogatásigénylőjének segítsenek a lehető legtöbb juttatást megkapni – ez elsősorban az adminisztrációs segítséget jelent. Céljuk, hogy továbbra is fenntartsák országos szinten is jó eredményüket, azaz hogy minden évben a legnagyobb támogatási értékeket lehívó megyék közt maradjanak. Erre az eredményükre büszkék is.
Kifizetésekről számokban
Országos szinten 385,4 millió eurót hagytak jóvá az egységes mezőgazdasági támogatások kifizetésére, amelyre 576 220 gazda jogosult – ismertette Haschi András az országos APIA adatait. Mint mondta, a területalapú alaptámogatásra (SAPS) 106,4 millió eurót, az újraosztott támogatásra 12,3 millió eurót, a zöldítési támogatásra 211,4 millió eurót, a fiatal gazdáknak járó juttatásra 1,7 millió eurót irányoztak elő eddig. Az összekapcsolt támogatások közül a juh- és kecsketartóknak 8,6 millió eurót, húsmarhatenyésztőknek 2,2 millió eurót, a fejős teheneket tenyésztőknek 17,9 millió eurót, bivalytartóknak 252 ezer eurót utaltak át. Az agrárkörnyezet-gazdálkodási támogatások révén a 10-es intézkedésre 3,7 millió eurót, a 214-es intézkedésre 1,4 millió eurót biztosítottak, míg a biogazdálkodási juttatásra 1,4 millió eurót, a speciális és jelentősen hátrányos helyzetű természeti területekre járó támogatásokra pedig 17,5 millió eurót. Az igazgató arra is rámutatott, hogy központi információi szerint október 16-ától mindeddig – előlegként és a teljes kifizetések folyósított részeként – 1,345 milliárd eurót hagytak jóvá kifizetésre az országban.
A katolikus templom és a környezete tervezett felújítása osztja meg Zalánpatakon a közösséget. A helybéliek egy része petícióban védelmezi a kivágásra ítélt fákat, a plébános szerint azonban a fák gyökerei a létesítmény biztonságát veszélyeztetik.
Ne hajtsanak rá a frissen aszfaltozott útra a Fenyő utcában, mert az elkészült munkát tönkretehetik – ezzel a kéréssel fordult az érintett szentegyháziak felé a polgármesteri hivatal.
Az esemény előtt két héttel a szervezők bejelentették, hogy elmarad az idei TEDx rendezvény. Az előadássorozat lemondásának okairól érdeklődtünk.
Idén is megajándékozza Kovászna megye rászorulóit a Salvatore Egyesület. A tombolaárusítás már megkezdődött, a befolyt összegből állítanak össze alapélelmiszer csomagokat. Tomboláról lévén szó, az is nyer, aki támogat.
Lesodorták az úttestről és emiatt felborult egy gépjármű egy kedd délutáni balesetben Réty közelében. Az ütközés során ketten sérültek meg. A balesetet szabálytalan előzés miatt következett be.
Először mutatkozott be a Caritas Vidékfejlesztés gyergyószentmiklósi sajtműhelyének egy terméke a World Cheese Awards szakmai világversenyen, a kézműves érlelt sajtjuk pedig rögtön aranyérmes minősítést kapott.
November 28-án kerül moziforgalmazásba Mazzag Izabella Baukó Attiláról, művésznevén Azahriahról készült dokumentumfilmje, amit a Filmtett Distribution a magyarországi mozipremierrel egyidőben a romániai, ezen belül az erdélyi mozikba is elhoz.
Parkolóhelyeket számolnak fel, buszsávot alakítanak ki és teljesen felújítják Marosvásárhelyen a köznyelven Hosszú utcának hívott útszakaszt. Átalakítják a főteret is.
A Sepsi Metropoliszövezet számára harminc elektromos autóbusz beszerzésére pályázik a sepsiszentgyörgyi önkormányzat. A járművek tizenkét faluból hozzák-viszik az ingázókat, de a városi közlekedésbe is bekapcsolódnak.
szóljon hozzá!