Csak a lakosság tájékoztatása után kezdődik el a jódtabletták kiosztása, de azt még nem tudni, hogy erre pontosan hogyan és mikor kerül sor
Fotó: Antibiotice gyógyszergyár
Nem kezdődött még el a stratégiai jódtablettakészlet kiosztása az országban, a megyei népegészségügyi igazgatóságok még tájékoztatást sem kaptak a kiosztás megkezdéséről. A negyven évnél idősebbek nem kapnak majd a nemrég legyártott készletből, de ennek orvosi javallat az oka, nem pedig gyártási hiány.
2022. április 06., 09:082022. április 06., 09:08
2022. április 06., 11:192022. április 06., 11:19
Noha az egészségügyi szaktárca erre a hétre tervezte az elmúlt hónapban legyártott 30 millió jódtabletta kiosztásának a megkezdését országszerte, ez egyelőre nem történt meg. A jódtablettakészletek a megyei népegészségügyi igazgatóságok raktáraiban vannak, de amint azt Tar Gyöngyitől, a Hargita Megyei Népegészségügyi Igazgatóság vezetőjétől megtudtuk, az egészségügyi szakhatóság még nem kapott tájékoztatást a minisztériumtól a kiosztás kezdetére vonatkozóan. Szerinte azonban a kiosztás nem sürgős – az Ukrajnában zajló háborús konfliktusról szóló hírek alapján sem –, sőt
Mivel azonban a minisztériumban arról határoztak, hogy kiosztják a jogosultaknak a jódtablettákkat, Tar Gyöngyi fontosnak tartotta elmagyarázni, miért nem szabad indokolatlanul bevenni azokat: egyrészt azért, mert
– ezért csak szakhatósági utasításra, indokolt esetben ajánlott bevenni. A másik ok az, hogy
A jódtabletták beszedése csak egy esetleges nukleáris baleset bekövetkeztekor szükséges, ugyanis a nem sugárzó jód telíti a pajzsmirigyeket, így a radioaktív jód nem tud felhalmozódni a szervezetben.
A jogosultsági feltételek szerint jódtablettát csak a lakosság 40 évesnél nem idősebb korcsoportjába tartozók kapnak majd. Ennek az anyagcserével kapcsolatos magyarázata van, a fiatal szervezet anyagcseréje ugyanis gyorsabb, így a radioaktív jód beépülése is gyorsan megtörténne a fiatalabbak szervezetében – „esetükben gyorsabb a hormontermelés és a jódfelvétel a pajzsmirigyben”.
A jódtablettákat csak egy tájékoztató kampányt követően osztják ki a lakosságnak – jelentette be egy Bákó megyei sajtótájékoztatón Alexandru Rafila egészségügyi miniszter. Ugyanakkor arról is beszélt, hogy a háziorvosok továbbra sem akarnak részt venni ebben a folyamatban. „A tájékoztató kampány részletein dolgoztunk. Nem fogunk belekezdeni semmiféle kiosztásba, amíg meg nem győződünk arról, hogy mindenki tudja, miről van szó, mert ezeknek a tablettáknak az indokolatlan bevétele problémákat okozhat” – fogalmazott az egészségügyi miniszter.
Tiltakoznak a háziorvosok a minisztérium azon bejelentése ellen, miszerint a jódtabletták kiosztása is az ő feladatuk lenne. Az érintettek inkább az orvoslásra szeretnének összpontosítani, hiszen egyre több a virózis, a bárányhimlős eset.
Azzal kapcsolatban, hogy a háziorvosok nem kívánnak részt venni a jódtabletták tárolásában és kiosztásában azt mondta, úgy gondolja, sok háziorvos elgondolkodik majd, és segít megérteni a listáján szereplő pácienseknek a gyógyszerkiosztás célját. Megjegyezte ugyanakkor azt is, hogy jelenleg nem áll fenn a veszélye annak, hogy ezekre a tablettákra szükség lesz.
Szerdán startol a kálium-jodid tabletták alkalmazásával és tárolásával kapcsolatos lakossági tájékoztató kampány – írta az Agerpres hírügynökség az egészségügyi miniszter keddi bejelentésére hivatkozva. A miniszter közlése szerint a kampányt a médián keresztül bonyolítják el, az első tájékoztató anyagok már elkészültek, és könnyen érthetők. Ezekben elmagyarázzák, hogy miért van szükség a kálium-jodid tablettákra, illetve felhívják a figyelmet, hogy a lakosságnak csak elővigyázatosságból osztják szét a gyógyszert, jelenleg nincs sugárzásveszély, a jódtablettákat szigorúan csak hatósági javaslatra, a megfelelő pillanatban szabad bevenni.
Hogy melyik az a pillanat, azt majd a hatóságok jelentik be – hangsúlyozta Rafila, hozzátéve, hogy
A tájékoztató kampánnyal a hatóságok meg akarják előzni, hogy az emberek kaotikusan, maguk próbálják beszerezni „törvényes vagy kevésbé törvényes úton” a kálium-jodidot, veszélyeztetve egészségüket azáltal, hogy esetleg nem megfelelő vagy akár káros termékekhez jutnak hozzá – magyarázta a miniszter.
– mutatott rá Rafila, hozzátéve, hogy az esetleges ellenjavallatokat a háziorvos közli a körzetéhez tartozó személyekkel. Ismételten figyelmeztetett:
A tájékoztató kampány végéig a kormány megoldást fog találni arra, hogy mind a háziorvosok, mind a gyógyszertárak részt vegyenek a tabletták szétosztásában, amelyeket jelenleg az egészségügyi igazgatóságok raktáraiban tárolnak – mondta még el Rafila.
Vízbe esett ember megmentésére riasztották a tűzoltókat Marosludason. Az eset a város szélén, az egykori üveggyár közelében található tónál történt – írja közleményében a Maros megyei tűzoltóság.
Nicușor Dan kérte, hogy ne legyen áfaemelés, de az államháztartás helyzetének elemzése után a kormány döntése az volt, hogy ezt meg kell lépni – jelentette ki hétfőn este Ilie Bolojan.
Egyelőre nehéz meghatározni, mekkora veszteséget okoz a parajdi bányakatasztrófa Korondon és Szovátán: előbbi település árusai 15-20 százalékos kiesést jósolnak, az üdülővárosban inkább a vakációs jegyek értékének csökkentése miatt aggódnak.
Ilie Bolojan kijelentette, hogy a deficitcsökkentő intézkedések hatálybalépése után a végleges állású tanárok nem veszítik el a munkahelyüket, nem csökken a fizetésük, és nem szűnnek meg az ösztöndíjak sem, csupán átszervezik a
A Transzfogarason történt halálos medvetámadást követően számtalan reakció érkezett a közösségi oldalakat használók részéről.
Ilie Bolojan miniszterlenök a képviselőház és a szenátus hétfő délutáni együttes ülésén kijelentette, hogy július végéig a második deficitcsökkentő csomaggal is a parlament elé járul, és ezek az intézkedések már a méltányosságra helyezik hangsúlyt.
Vészhelyzetben hozott felelősségteljes döntésnek nevezte hétfőn délután a parlamentben Ilie Bolojan az első deficitcsökkentő csomagról szóló törvénytervezet beterjesztését.
Napról napra kevesebb marad a sepsiszentgyörgyi városközpont egyik meghatározó épületéből. A valamikori Bodok szálló bontásával járó zaj és por az épület közelében levő vendéglátóegységek számára is megnehezíti a nyári szezont.
A megszorító intézkedések ellen tiltakoztak hétfőn a parlament melletti Izvor parkban a tanügyi és az egészségügyi alkalmazottak szakszervezetei.
Egy fa dőlt ki Csíkszeredában, valamint több mint 2500 felhasználó maradt áram nélkül Csíkszéken a kedvezőtlen időjárási viszonyok miatt hétfőn délután – közölte a Hargita megyei katasztrófavédelem.
szóljon hozzá!