Fotó: Kristó Róbert
„Az elmúlt esztendőt a Harvíz Rt. nyereségesen zárta, nem nagy nyereségről van szó, de jó úton indultunk el” – jelentette ki idei első sajtótájékoztatóján Zólya László, a regionális víz- és csatorna-szolgáltató cég igazgatója. Elmondta: 2009 utolsó negyedévében sikerült az előző nyolc hónap veszteségeit ledolgozni. A vállalat senkinek sem tartozik, minden számláját egyenlítette, és napra pontosan ki vannak fizetve.
2010. február 04., 17:152010. február 04., 17:15
2010. február 04., 17:222010. február 04., 17:22
Fotó: Kristó Róbert
A fogyasztókat tekintve nicsenek komoly problémák. 2010 január végéig a Harvíznek 185 ezer lej kinnlevősége gyűlt fel, ami nem túl nagy összeg, viszont ha rákényszerülnek, a Harvíz megteszi a szükséges lépéseket, a kifizetetlen számlák behajtására – jelentette ki Zólya.
A fogyasztókat a cég három kategóriába sorolja, melyek közül a jogi személyeknek 5 ezer lejes, az intézményeknek 7800 lejes, a civil lakosságnak 5130 lejes tartozása van. Az utóbbi kategóriában a legnagyobb tartozást a tömbházlakók könyvelhetik el, összesen hét lakószövetség van 120 napnál régebbi tartozással, a legnagyobb adóssággal rendelkező lakószövetség 2600 lejjel tartozik. A 120 napot meghaladó adósoknak a Harvíz Rt. egy utolsó figyelmeztetést fog kiküldeni, és ha öt napon belül nem rendezik tartozásaikat, a tömbházakban a víznyomást csökkenteni fogják.
A vízcsapok teljes elzárását Zólya László igazgató nem tartja tisztességesnek azokkal szemben, akik nem felelősek a kialakult helyzetért, de tudni kell – mondta –, hogy a Harvíznek más nyomásgyakorlási eszköze nincs, és legvégső esetben, mivel a törvények erre lehetőséget biztosítanak, akár a teljes vízelzárást is fontolóra veszik.
A tartozást felhalmozó jogi személyekkel kapcsolatban az igazgató elmondta, hogy összesen 7–8 olyan cégről van szó, amelyik 120 napnál régebbi tartozással rendelkezik, velük szemben a vízelzárást alkalmazzák. Zólya László megérti, hogy vannak olyanok, akik egyszerűen nem tudnak fizetni, viszont azok bizalommal felkereshetik a Harvizet, hogy közösen megoldást tudjanak találni a helyzetre.
A tizenöt közintézmény összesen – mint fentebb is említettük – 7800 lejjel tartozik, közülük a legnagyobb adós 7 ezer lejes tartozást halmozott fel. Az igazgató az intézményt nem kívánta megnevezni.
Zólya László kijelentette: a csíkszeredai ivóvíz paraméterei jók, mindenben megfelelnek az előírásoknak. Az új vízvezetékek üzembehelyezésével csökkent a vízveszteség. Mindeddig a felújított vízvezetékek 40 százalékát helyezték üzembe, viszont ha mindet üzembe helyezik, akkor 30 százalék alá fog csökkenni a vízveszteség.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
Noha hét éve megvásárolta a csíkdánfalvi önkormányzat a volt kerámiagyártó műhelyeket, illetve az egykori szövödét, ezek azóta is használatlanul, bezárva állnak, mert felújításuk érdekében nem sikerült pályázati támogatást szerezni.
Johann Sebastian Bach zeneszerző életműve köré épül az idei Csíkszeredai Régizene Fesztivál: július 5–13. között 17 koncert, 250 fellépő és templomi terekben megszólaló mesterművek várják a közönséget – a h-moll mise lesz az egyik fénypont.
szóljon hozzá!