Veress Dávid részletezi a lassú ügyintézést felváltó gyors elbírálást. Januártól lehet jelentkezni
Fotó: Pinti Attila
Az 1990-ből származó 118-as törvény alapján kárpótlást, életjáradékot igényelhetnek azoknak a leszármazottai, akiket a Szovjetunióba hurcoltak hadifogolyként. A lassú ügyintézés után az illetékesek nemrég új igénylési formáról egyeztek meg, amelyet a gyakorlatban ültetés után nyilvánosságra hoztak.
2021. december 22., 16:432021. december 22., 16:43
2021. december 22., 18:522021. december 22., 18:52
Veress Dávid, az RMDSZ parlamenti képviseletének csíkszeredai munkatársa számolt be az előzményekről és az új eljárásról. „Másfél évvel ezelőtt indult el a folyamat. Hargita megye élen jár a kérelmek terén, hiszen a 13 ezret is meghaladtuk már” – közölte. A nehézségek terén elsősorban a katonai könyv hiánya fordult elő a legtöbbször, sok esetben nem tudni, hol vannak ezek. A keresésben a pitești-i katonai levéltárhoz kellett fordulni, de a Szociális Kifizetési és Ellenőrző Ügynökség is hasonlóan leterheltté vált a kérelmek által, így az ügyintézés menete nagyon lelassult.
– számolt be az egyszerűbb eljárás részleteiről az iroda munkatársa, hozzátéve, Csíkszeredában is van lehetőség a fordításra.
Fotó: Pinti Attila
Mint mondta, december eleje óta kipróbálták a fenti ügyintézést, a tapasztalat szerint a kérelem leadása után 3–5 napon belül vissza is érkezik a kétnyelvű tanúsítvány. „Működőképes és gyors az eljárás. Azt javasoljuk, az ünnepek alatt a magyar levéltári adatbázisokban – szovjet táborok magyar foglyai címszó alatt – keressék meg elődeiket, majd január 5-től vegyék fel a megyénként megbízott érdekképviselettel a kapcsolatot, és segítünk az egyszerűsített ügyintézés menetében. Akiknek elutasították a kérelmét, javaslom, hogy kezdjék elölről a folyamatot, és ne hagyják az igazukat” – jelezte. Ezt Hargita megyében a 0266-311836-os vagy a 0743-663-590-es számot tárcsázva lehet megtenni. Mint mondta,
Érdeklődésünkre elmondta, ennek mértéke hivatalosan nem ismert, annak meghatározása az illetékes kifizető intézmény hatáskörébe tartozik. A törvény szerint ezen összegek 350 és 700 lej között változnak.
Veress Dávid ugyanakkor felhívást is intézett az érintettekhez, miszerint több íratlan történet is ismert a családok körében, amelyeknek helyük lenne egy kiadványban. Így aki hasonló történetekkel rendelkezik, szívesen fogadják azokat írott formában az érdekképviseleteknél.
Hatalmas adatbázis
Magyarország sok évtized után végül 2019-ben kapta meg Oroszországtól a magyar hadifoglyok és civil elhurcoltak adatait. A mintegy 682 000 személy adatainak feldolgozását követően idén február 25-én nyílt meg a Magyar Nemzeti Levéltár által üzemeltetett adatbázis. Az adatbázis teljesnek tekinthető, így jelentős forrás a kutatás számára. Emellett nagyon fontos a nagyközönség számára is, hiszen az érdeklődők megismerhetik a rendelkezésre álló információkat, megtalálhatják a szovjet táborokat megjárt családtagokat, rokonokat.
Veréb a fecskefészekben (Úzvölgye 1916–2022) címmel készült dokumentumfilm az úzvölgyi katonatemetőnél történt rég- és közelmúltbeli eseményekről. Novák Lajos és Szabó Imre alkotását most a Médiatáron lehet megnézni.
A brassói Cenk-felvonó és Panoráma étterem felújítási, átépítési munkálatai a végéhez közelednek, várhatóan a nyár folyamán nyitják meg a turisták előtt.
Számos kihágást tapasztaltak a Hargita megyei közlekedési rendőrök a Truck & Bus elnevezésű közúti ellenőrzési akció során május 5. és 11. között.
Zacher Gábor toxikológus szerint a dizájnerdrogok, különösen a „herbálként” ismert szintetikus marihuánaszármazékok rendkívül veszélyesek – hatásuk kiszámíthatatlan, és a kábítószeres halálozások feléért felelősek.
Leverték és összetörték az úzvölgyi katonatemető külső falára rögzített egyik tájékoztató táblát, ennek darabjait kedden találták meg. A Hargita megyei tanács és Csíkszentmárton önkormányzata a rongálás miatt büntetőfeljelentést tettek a rendőrségen.
Erdélyi előadás-sorozatot tart május 20-22 között, Raffay Ernő történész, volt honvédelmi államtitkár.
Színes programokkal, koncertekkel, kiállítással, főzőversennyel és kincskereső játékkal is várja a közönséget május 30. és június 1. között Torockón a Duna Napok programsorozata.
Megrongálták és árokba dobták az úzvölgyi katonatemető kerítésén elhelyezett információs táblák egyikét. A kárt kedden reggel fedezték fel, az ügyben ismeretlen tettes ellen feljelentést tettek.
A május 5. és 11. között végzett ellenőrzések során 1937 bírságot rótt ki az autópálya-rendőrség.
szóljon hozzá!