Fotó: Vass Judit
Elkészült a városfalvi játszótér, már át is adták vasárnap, a falunapok alkalmával – értesített Kozma Judit, a Városfalva Egyesület működtetője. A faluban 2012-ben megszűnt az óvoda, de nemcsak a kicsik, hanem a nagyobb gyerekek miatt is aggódtak a helybéliek, hogy nincs egy hely, ahol biztonságosan ellehetnének, kikapcsolódhatnának. Ezért neveztek be a játszótér tervével az SZKA és az amerikai egyesült államokbeli civil szervezet, az Unitárius Kaláka közös pályázatára még januárban.
2018. augusztus 06., 14:142018. augusztus 06., 14:14
Ez egy újfajta, háromlépcsős támogatási rendszer: az önrész mellett ki kellett gyűjteni a reális költségvetés felét, és
Ennek értelmében négyszáz óra közmunkának, körülbelül ötszöri találkozásnak és harminc önkéntesnek köszönhetően valósult meg a projekt. A kivitelezésnek júniusban fogtak neki. A kaláka jó hangulatban telt, összehozta a falubelieket, nem érezték tehernek, bár az eső megnehezítette a dolgukat.
Egy fiatalember a szomszédos Brassó megyei faluból járt át, a jó társaság kedvéért. Az utolsó két nap reggeltől estig, tizenkét órán át dolgoztunk” – mesélte Kozma Judit. Végül
ami a falu közepén van, és kerítés védi, csupán egy hátsó kaput kellett készíteni, hogy ne csak a főútról, hanem a belső utcából is meg tudják közelíteni a gyerekek.
A játszótér kialakítása az elhanyagolt udvar rendbetételével kezdődött, majd egyik oldalt kerítést húztak az esetleges magánterület-sértés elkerülése érdekében. Megöntötték a játékelemek alapját, amelyeket külön alkatrészenként vettek meg, ők maguk szereltek össze és a terephez igazodva állítottak fel, betartva az előírt távolságokat. Kozma Judit beszámolója szerint
Szereltek fel kosárpalánkot, és lett téglatörmelékes-kukoricás mezítlábas parkjuk is, igaz, csupán tízméteres a helyhiány miatt. A középen található homokozóhoz szintén ők ásták meg a gödröt, csinálták a keretet, bélelték ki, és töltötték fel adományba kapott homokkal. A szintén ajándékba kapott rajztábla is kikerült. Végül a padok és asztalok kerültek a helyükre.
A játszótér nagyjából tizenötezer lejből valósult meg, megspórolva a munkadíjat, a szállítási költségeket.
Mivel fontos szempont volt az is, hogy a környék gazdaságát támogassák, az építkezési anyagot a legközelebbi helyről, a játékelemeket Csíkszeredából, a pingpongasztalt Jászvásárról szerezték be. „Minden korosztályt le tud kötni.
Nem utolsósorban pedig ez egy közösségi tér, ahol találkozni tudnak az itt élő gyerekek, tudtommal olyan harmincan, és azok, akik ide járnak vakációzni, mert manapság mindenki a kapun belül üldögél, nem is ismerik egymást. Így legalább a szülők is tudnak majd kommunikálni” – foglalta össze a projektgazda, hozzátéve, hogy következő álmuk egy focipálya volna a szomszédos telken, ha eladnák a területet.
Szombaton elment otthonról, és nem tért vissza az a 16 éves marosvásárhelyi fiú, akit vasárnap már a rendőrséggel kerestetnek.
Amit tudtunk megmutattunk: közvetítettük élőben, beszámoltunk róla, képtörténetben meséltük el, most pedig videóban foglaljuk össze. Idén ilyen volt a szabadtéri ételszentelés Csíkszeredában. Jövőre ugyanitt, ugyanennyien?
Virágvasárnapi olajágszenteléssel és Szent Péter téri pápai áldással kísérve beszélgettünk a római Német–Magyar Kollégium spirituálisával, a csíkdánfalvi születésű Vízi Elemér atyával.
Sepsiszentgyörgyön is szabadtéren szentelték meg a húsvéti eledeleket vasárnap reggel. Az ünnepi pillanatokon több mint ezren vettek részt, köztük román ajkú hívek is.
A már jól bevált forgatókönyv szerint, békésen, fegyelmezetten zajlott le a magyar nyelvterület legnagyobb létszámú húsvéti eledelszentelése Csíkszeredában.
Ezrek részvételével tartották meg idén is a Kárpát-medence legnagyobb ételszentelését Csíkszereda főterén. Tamás József, nyugalmazott segédpüspök kiemelte: úgy üljünk asztalhoz, hogy ott magával Jézus Krisztussal találkozunk.
Csíkszeredaiak és más településekről érkezők ezrei népesítik be évek óta a Szabadság teret és környékét húsvétvasárnap reggel. Ünneplőben, katonás rendben sorakoznak fel egymás mellé, a húsvéti ételekkel megrakott kosaraikkal, hordozóikkal.
A kutatók abban többnyire egyetértenek, hogy a tojás a Kr. u. 4. századtól már biztosan kapcsolódik a húsvéthoz, miután bekerült a szentelmények közé. De már jóval a kereszténység előtt díszítették azokat, és az ősi motívumok még ma is használatosak.
Hargita megyei tűzszerészek szálltak ki szombaton Madéfalvára, ahonnan egy fel nem robbant, feltételezhetően második világháborús lövedéket szállítottak el egy mezőgazdasági területről.
Mintegy húsz hektáron szétterjedt tarlótűz megfékezéséhez riasztották a Hargita megyei tűzoltóság maroshévízi egységét és a környékbeli önkénteseket nagyszombat délután.
szóljon hozzá!