Már a múlt hónapban is az utolsó pillanatban oldódtak meg a bérproblémák. Képünk illusztráció
Fotó: Barabás Ákos
Már a kedden esedékes októberi bérek kifizetésére sem maradt pénze a Hargita Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Igazgatóságnak, így nem kaphatta meg fizetését a szociális rendszer mintegy nyolcszáz alkalmazottja. A pénzhiány azonban már az ellátottakat is érinti, ugyanis a szociális otthonok fenntartási költségeire, illetve egészségügyi védőfelszerelések megvásárlására sincs pénze az igazgatóságnak.
2020. november 10., 18:572020. november 10., 18:57
Kedden kellett volna megkapják októberi fizetéseiket a Hargita Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Igazgatóság alkalmazásában állók – az idősotthonokban, gyermekelhelyező-központokban dolgozók, ápolók, egészségügyi asszisztensek, hivatásos nevelőszülők, szociális munkások, pszichológusok, adminisztrációs munkát végzők –, azaz mintegy nyolcszáz alkalmazott, ám erre ebben a hónapban nem került sor.
Az intézmény már hónapok óta pénzügyi gondokkal küszködik, mert nem kaptak állami költségvetés-kiegészítést,
„Ma (kedden, szerk. megj.) kellett volna adjunk fizetést, de nem tudtunk adni” – foglalta össze a keddi helyzetet megkeresésünkre Elekes Zoltán, a Hargita Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Igazgatóság vezetője. Az intézmény igazgatója elmondta,
Ez azonban közel sem oldaná meg a gondjaikat. „A zsák fenekére értünk. Számlákat kellene kifizessünk, egészségügyi védőfelszereléseket kellene vásároljunk, tehát maszkokat, stb., de arra sincs már pénzünk.
– fogalmazott, kérdésünkre hozzáfűzve, a kialakult helyzet a rendszerben dolgozók mellett már az ellátottakat is érinti. Egyértelmű, hogy ha ebben a hónapban nem kap pénzt az intézmény, akkor jövő hónapban már elmaradásaik lesznek – tette hozzá.
A szociális és gyermekvédelmi igazgatóságnál az állami költségvetés-kiegészítésre várnak, ugyanis
A szociális és gyermekvédelmi igazgatóság a megyei tanácson keresztül kapja meg az állam által a működésre kiutalt pénzeket, a költségek 90 százalékára kellene pénzt adjon a pénzügyminisztérium, de ez az elmúlt években mindig kevesebb volt.
A következő két hétben a sokéves átlagnál melegebb lesz, a hőmérséklet az ország déli részein elérheti a 39 Celsius-fokot, viharos időjárásra pedig főként június 30. körül és július 5. után van kilátás.
A közszférában dolgozókat érintő költségcsökkentő megszorítóintézkedés-tervek miatt akár országos szintű általános sztrájkot is kirobbanthatnak a szakszervezetek. A Sanitas képviselője szerint az egészségügyben is tiltakozások kezdődhetnek.
A három éve június végére előhozott kézdivásárhelyi „őszi” sokadalom az egykori katonanevelde tulajdonképpeni birtokba vételével kezdődött csütörtökön, a vasárnap esti tűzijáték előtt pedig a Wellhello hozta lázba a városünnep népes közönségét.
Elfogadta hétfői rendkívüli ülésén a kormány a közalkalmazottak bérpótlékát csökkentő sürgősségi rendeletet.
Kilenc fogyatékkal élő felnőtt befogadására alkalmas Respiro-központ létesítésére pályázik a Hargita Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Vezérigazgatóság, amit a felnőtt fogyatékkal élők szépvízi ápoló- és gondozóközpontja mellé húznának fel.
Ünnepélyes pillanatokkal ért véget a 28. Marosvásárhelyi Napok programsorozata: a város két kivételes művészt ismert el az Ars Musica Pro Urbe tiszteletbeli címmel.
A Romániai Nyugdíjasok Országos Szövetsége (FNPR) elfogadhatatlannak tartja, hogy az állami nyugdíjak megsarcolása is része legyen a deficitcsökkentő intézkedéscsomagnak.
Szúnyog- és kullancsirtás lesz Csíkszereda közterületein július 1-jén, kedden.
Július elsején indul az online iratkozás a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem csíkszeredai, marosvásárhelyi, sepsiszentgyörgyi és kolozsvári karaira. Az újdonságokról, tudnivalókról hétfőn számoltak be az illetékesek.
Felborult egy üvegeket szállító teherautó az E60-as út Maros megyei szakaszán, Székelyvajánál; az érintett útszakaszon egy sávon halad a forgalom.
szóljon hozzá!